Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změny v české vládě

10. 11. 2016 15:39:51
Premiér Sobotka má zřejmě již definitivně jasno. Provede změny v čele dvou ministerstev a změní také ministra bez portfeje.

Změna v čele ministerstva zdravotnictví, kde se má objevit senátor, profesor Žaloudík, by byla určitě změnou k lepšímu, která přispěje také k větší prestiži vlády, ve které se objeví univerzitní profesor a vynikající odborník – onkolog – a úspěšný ředitel nejznámějšího onkologického centra v zemi. Nelze pochybovat o tom, že profesor Žaloudík bude schopen vést s politickými protivníky dialog kultivovaně a kvalifikovaně. A nepochybně naváže dobré vztahy také s ČLK, která, zdá se, v posledních týdnech silně přitvrdila ve svých požadavcích. Zatím tento manévr s prof. Žaloudíkem má jedinou vadu na kráse. A sice není vůbec jisté, zda Žaloudík nabídku akceptuje.

Změna, kdy na místo ministra Dienstbiera, který pro hlavní proud sociálně demokratických voličů nepředstavuje velký přínos, přijde řadový poslanec Chvojka, může být otázkou diskusí. Pokud Sobotka sleduje zájem oživit práci vlády a pozici ČSSD především v médiích, jeho výběr Chvojky žádným velkým krokem k lepšímu není.

Srovnám-li mediální zručnost Dienstbiera a Chvojky, celá věc je mi jasná. Je to spíše změna provedená Sobotkou s ohledem na jeho budoucí vnitrostranický problém, neboť Chvojka, a stejně tak i Sklenák (ten prý rovněž odmítl nabídku dělat ministra), k Sobotkovi budou loajální za všech okolností.

Má-li v čele ministerstva práce nahradit Marksovou Tominovou právě poslanec Sklenák, předseda sněmovního klubu ČSSD, byla by to opět překvapivá volba. Alespoň pro vnějšího pozorovatele. Pro znalce poměrů v okolí premiéra Sobotky nikoli. Je otázka, zda je právě Sklenák tou těžkou vahou, která bude v čele ministerstva schopna být dostatečnou protiváhou vůči hlavnímu mediálnímu soupeři tohoto ministerstva, kterým je A. Babiš.

Oba dva nominanti, pokud k jejich nominaci vůbec dojde, tedy Chvojka a Sklenák, mohou jen překvapit. Je otázka, zda se u nich dá očekávat nějaký velký průlom v mediální oblasti, protože budou mít velký handicap v nízké znalosti jejich osob ve veřejném mínění. Je však třeba znovu uvést, že R. Sklenák své angažmá ve vládě podle informací v médiích odmítl, takže pokud z vlády odejde ministryně Marksová Tominová, jejím nástupcem zřejmě bude někdo jiný než R. Sklenák.

Sobotka by měl případně velmi silně akcentovat především roli profesora Žaloudíka a ukazovat tohoto muže podle možností v médiích co nejčastěji.

Schůzky s ministry, které Sobotka dělá, mají samozřejmě v souvislosti s výkonem vlády smysl. Babiš se tváří přihlouple, že mu do volebního výsledku ČSSD nic není. Ale volební výsledek ČSSD komplikují samozřejmě také výkony dvou Babišových velmi slabých ministrů. To, že je ČSSD vnímána jako hlavní vládní strana, je zřejmé, a celkový výkon vlády tedy padá na ni.

Včera dopoledne jsem jel po dálnici Praha–Brno, a zhruba na padesátém kilometru směrem do Brna bylo zúžení dálnice směrem na Brno do jednoho pruhu. Nechápu, jak je to vůbec možné. Vždyť dálnice, s tímto způsobem několik kilometrů omezeným provozem, neumožňovala automobilům pohyb, a to více než hodinu. Dálnice prostě úplně zamrzla.

Pro zajímavost, na té části dálnice, která byla odstavena z provozu, pracovali celkem 4 (slovy: čtyři) dělníci. A bylo tam několik automobilů a pracovních strojů, samozřejmě bez posádky. Policisté, kteří by měli organizovat dopravu, se neobjevili vůbec. Počítá se zřejmě s tím, že si to řidiči tak nějak zorganizují mezi sebou. K podobným situacím dochází velmi často a neschopnost ŘSD je vlastně neschopností ministerstva dopravy. A tato neschopnost umožnit řidičům větší komfort dopravy je do nebe volající. Někdo by za to měl nést odpovědnost.

Ministr dopravy Ťok úplně pokazil výběrové řízení s firmou Kapschem. Tak dlouho otálel, až už nešlo udělat nic jiného než jen prodloužit s Kapschem smlouvu. To, že zdědil po svých předchůdcích rozvrácený resort, je zřejmé.

Ale přesto by někdo z jeho náměstků měl například v ranním a odpoledním dispečinku sledovat dění na nejvýznamnějším českém dálničním tahu. Nemělo by jim být lhostejné, jak ŘSD pracuje, jak se pracuje na omezených úsecích a jak také pracuje silniční policie. Za tragédii takového rozsahu, která se děje prakticky denně na dálnici Praha-Brno musí být někdo odpovědný. Ministr Ťok je slabším ministrem, než všichni ministři ČSSD, které Sobotka odvolá.

Ťokova neschopnost, a to je paradox, pozitivně ovlivňuje čísla státního rozpočtu. Nejsou totiž čerpány peníze na investice v dopravě, které pak zlepšují hospodářský výsledek státního rozpočtu. Od Babiše za to možná dostává pochvalu... Ale v zájmu státu Ťokovo působení zajisté není, a v zájmu lidí, kteří po této dálnici denně jezdí, už vůbec ne.

Ministryně Šlechtová je druhý případ slabého ministra za ANO. Do médií hovoří se zápalem Pavky Korčagina. S vypoulenýma očima veřejnost přesvědčuje o své pravdě, kterou často nelze ověřit.

Paní ministryně za více než dva roky, co je v úřadu, nedokázala udělat nic pozitivního v oblasti bytové politiky, což by mohlo pomoci lidem i českému stavebnictví. Mám na mysli programy na výstavbu sociálních, nájemních, anebo také družstevních bytů. Zatím se zmohla jen na velice spornou pomoc mladým párům, které si vybavují či zřizují svou domácnost. Ale to, co dobře fungovalo před deseti či dvanácti lety, je dnes při nízkých úrokových mírách v bankách vlastně překonané. Ministryně spustila program s vekou pompou, ale on velký význam nemá.

K. Šlechtová je jako ministryně pro místní rozvoj hlavním administrátorem čerpání evropských fondů u nás. Je tedy spolu s ministrem financí ve vládě jakýmsi garantem tohoto čerpání. Zatím však paní ministryně nedokázala zformulovat jasná pravidla čerpání, takže za téměř tři roky existence nové finanční perspektiv 2014-2020 bylo vyčerpáno jen zhruba 7,5 % finančních prostředků z celkové vyjednané částky 648 miliard korun...

Také neschopností této ministryně jsou posilovány příjmy státního rozpočtu, protože když se nečerpají evropské peníze, je to vlastně rezerva zvyšující příjmy státního rozpočtu. Podle Babiše je to zřejmě na metál, podle mě je to spíš na vyhazov z vlády.

Sobotka by měl jasně pojmenovat tyto závažné nedostatky v činnosti těchto ministrů Babišova hnutí ANO a měl by otevřeně říci, že pokud by tito neschopové nebyli chráněni svým šéfem a mocným štítem marketingu v médiích A. Babiše, musel by je z vlády okamžitě vyhodit.

Protože však na obou ministerstvech už hnutí ANO jednou osazenstvo měnilo, Babiš pochopitelně nechce další blamáž. A nový ministerský adept by také velmi pravděpodobně nebyl lepší, než oba dva současní neschopní ministři...

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | čtvrtek 10.11.2016 15:39 | karma článku: 20.03 | přečteno: 799x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Bude můj návrat do politiky, či nikoli?

Na středeční diskusi politologického klubu na Univerzity Karlovy jsem v obecné poloze dostal otázku, zda uvažuji o návratu do politiky.

24.4.2017 v 8:04 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 765 | Diskuse

Jiří Paroubek

Lži Kubíka a Slonkové mají krátké nohy

V minulém týdnu mi přátelé, známí i desítky občanů vyjadřovali účast po zhlédnutí inkvizičního pořadu Slonkové a Kubíka na TV Seznam, týkajícího se financování strany LEV 21 v době cca mezi 4 – 5 lety.

20.3.2017 v 14:53 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 1222 | Diskuse

Jiří Paroubek

HN fantazírují o možnostech ČSSD

Redaktor HN Honzejk je známý pravicový fantasta, který se nyní stává expertem na ČSSD a podporu předsedy Sobotky.

8.3.2017 v 22:06 | Karma článku: 15.25 | Přečteno: 667 | Diskuse

Jiří Paroubek

Předsjezdová nervozita v ČSSD

Je potřeba říci, že předsjezdová nervozita v ČSSD je zcela oprávněná. Vlastně nikdo v této straně moc neví, co bude.

8.3.2017 v 8:18 | Karma článku: 17.67 | Přečteno: 676 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Mrázek

Dvojka s kormidelníkem Trumpem

O tom, že se čeští politici rádi vtírají do přízně velmocenských státníků, se ví už dávno. Ideologické avantgardní duo Stropnický – Pavel jde ještě dál, když trapně idealizujeTrumpa i Erdogana.

29.5.2017 v 20:16 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 298 | Diskuse

Petr Cvalín

Pro koho předseda lidovců Bělobrádek pracuje? Pro Českou republiku?

Předseda KDU-ČSL Bělobrádek dnes 29.05.2017 v České televizi v programu Interview prohlásil, že KSČM je extrémistickou stranou. Není možné, aby vládní činitel dával rovnítko mezi slova extremistou a komunistou.

29.5.2017 v 19:13 | Karma článku: 31.57 | Přečteno: 1064 | Diskuse

David Rath

Zemanův Kajínek

Milost pro pana Kajínka strhla ohromnou mediální pozornost a vzbudila emoce s vášnivými diskusemi. . Jde o jasný úkaz zvrácenosti mediální doby

29.5.2017 v 18:46 | Karma článku: 11.63 | Přečteno: 486 | Diskuse

Pavel Ponec

Nesouhlas s povinnými kvótami zaslaný europoslancům: Niedermayer (TOP09) a Polčák (STAN)

Dva čeští europoslanci uvítali oznámení Komise, podle kterého může zahájit řízení o nesplnění povinnosti vůči členským státům pro odmítání povinných kvót.

29.5.2017 v 18:41 | Karma článku: 31.65 | Přečteno: 612 | Diskuse

Marián Javorský

Angela Merkelová hovoří ráda jménem celé Evropy, aniž by se Evropanů ptala na jejich názor

Angela Merkelová nemohla na summitu G7 s Donaldem Trumpem najít společnou řeč. Američan nepochopil zhola nic z nadšení kancléřky pro úžasné přínosy imigrace. A větrníky? Lepší je ropa, myslí si dál prezident USA.

29.5.2017 v 18:11 | Karma článku: 36.46 | Přečteno: 906 | Diskuse
Počet článků 380 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3032

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté.

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.