Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předsjezdová nervozita v ČSSD

8. 03. 2017 8:18:32
Je potřeba říci, že předsjezdová nervozita v ČSSD je zcela oprávněná. Vlastně nikdo v této straně moc neví, co bude.

Volby nejvyšších funkcionářů strany jsou tajné a nálada delegátů sjezdu bude, i přes mnohokrát veřejně deklarovanou loajalitu vůči předsedovi Sobotkovi, na bodu mrazu. V tajné volbě je možné úplně všechno, a zejména takové volební výsledky, které při volbě aklamací prostě možné nejsou.

Poslední průzkum veřejného mínění, který se objevil v pondělí a který zpracovala agentura Medea Research, jež měla nejpřesnější výsledky v průzkumech např. před sněmovními volbami v roce 2010, je pro sociální demokracii alarmující. Její zatím hlavní soupeř, hnutí ANO, poskočil od posledního měření v lednu t.r. z 28 % na 32,5 %, a ČSSD naopak oproti lednovým 14,6 % poklesla na 14,1 %. Je to samozřejmě rozdíl titěrný, ale tento soustavný trend poklesu volebních preferencí vůbec nelze podceňovat. Obě dvě zatím nejsilnější politické formace mají v průzkumech o něco silnější výsledky, nežli by byly ty v reálných volbách. Můžeme tak usuzovat, že ČSSD by měla ve volbách výsledek někde mezi 12-13 % hlasů.

Průzkum Medea Research přináší také poměrně zajímavá čísla o vývoji podpory KDU-ČSL a STAN. Zatím jsou v průzkumu obě dvě tyto politické formace vedeny zvlášť, ale v souhrnu mají podle agentury 14 % volebních preferencí. To je vlastně totéž číslo, jakým se nyní může vykázat ČSSD. Zdá se tedy, že o druhé místo se ve volbách do sněmovny utkají sociální demokraté právě s lidovci vyztuženými Starosty a nezávislými.

Peloton dalších stran je vcelku málo zajímavý a zdá se, že zejména preference TOP 09 jsou v tomto průzkumu poněkud přehnané. Nicméně pro sociální demokracii je to pár dní před jejím sjezdem nepříjemný signál, který k optimistické náladě delegáty jistě nepovzbudí.

Velmi pravděpodobně bude na sjezdu zvolen staronový předseda Sobotka, který po třech zcela špatných volebních výsledcích přistupuje jako volební lídr ke svému velmi pravděpodobně poslednímu volebnímu zápasu. Delegáti sjezdu mají dilema. Nevolit Sobotku, a dál tak oslabit jeho již tak vratkou politickou pozici a pozici celé strany. Anebo volit Sobotku a mít spoluodpovědnost za budoucí volební neúspěch. Nezávidím jim jejich rozhodování.....

Pokud jde o další funkcionáře kandidující do vedení ČSSD, domnívám se, že nejtvrdší souboj se svede o pozici prvního místopředsedy ČSSD. Proti ministru Chovancovi bude kandidovat poslanec Tejc. A skoro si myslím, že delegáti sjezdu, ne z nějaké potřeby naschválu, ale z potřeby hledat alternativu i vůči Sobotkovi a dosavadní politice celého vedení, by mohli dát v tajné volbě přednost právě poslanci Tejcovi. Chovanec by se tak stal jen jedním z řadových místopředsedů. Velmi pravděpodobně jím bude zvolen také Jan Birke a Michaela Marksová Tominová. Dalším místopředsedou se může stát náměstek pražské primátorky Dolínek, který dostal od pražské stranické organizace přednost v nominaci a podpoře před prakticky neviditelnou dosavadní místopředsedkyní strany Teskou Arnoštovou.

Sociální demokracie bude na sjezdu schvalovat dlouhodobý program. Nemyslím si, že právě dlouhodobý program je to, co by ji mohlo ve volbách spasit. Měla by zpracovat akční program maximálně patnácti až dvaceti základních volebních cílů. A z nich se v nadcházejícím volebním zápase, počínaje tímto sjezdem, soustředit na 4-5 stěžejních cílů, které vycházejí jako rozhodující pro volební výsledek podle zpracovaných sociologických analýz.

Vedení sociální demokracie zcela obchází taková témata jako je hrozba umístění americké vojenské základny na našem území, odpovědnost za slabou korunu (předseda Sobotka, bohužel, několikrát vedení ČNB podpořil v jeho chybné politice slabé koruny), a atomovou energetiku, která je v těch nejvyspělejších zemích Západu trochu demodé, boj proti daňovým rájům a tak dále...

Vlastně jediné téma, které vedení ČSSD zatím dokázalo rozpracovat, byly daně. Ale ukázalo se, že přístup vedení ČSSD není zrovna šťastný. Ohlas ve veřejnosti zatím nebyl nijak pozitivní a silný. Ale hlavně je potřeba mít pro volby nikoli jedno, ale skutečně tak čtyři až pět témat a z nich vyextrahovat silné volební slogany.

Zdá se, že noví američtí poradci sociální demokracie se zatím jen aklimatizují a po počátečních chybách, kdy vedoucím činitelům ČSSD poradili použít až vulgárního slovníku („ojebávání“ ze strany Babiše apod.), na které čeští občané prostě nejsou zvyklí, viditelně ubrali plyn. Jejich výsledky zatím ale vůbec nejsou vidět. Naproti tomu Babišovo marketingové zázemí ve spojení s jeho mediálním impériem funguje bezvadně.

Zdá se, že ČSSD zatím přes deklarované snahy řady vedoucích funkcionářů není schopna převzít strategickou iniciativu a začít intenzivně dohánět náskok hnutí ANO ve volebních preferencích. Chtělo by to ve vedení strany prostě takový personální manévr, který se povedl německým sociálním demokratům v osobě Martina Schulze. Ten se před pár týdny stal volebním lídrem strany pro zářijové volby do Bundestagu, a preference strany hned poskočily o 10 - 12 %. A z německé SPD se tak rázem stal hlavní favorit voleb do Bundestagu.

Takovou odvahu ovšem vedoucí činitelé české sociální demokracie nemají, a ostatně v řadách ČSSD ani není na výběr nikdo tohoto formátu. Není tam žádný takto vyzrálý člověk s mezinárodní reputací, který by byl voličstvem bez problému.ba s jásotem přijat. A proto je možné očekávat, že stranu i po volbách povede politicky dále oslabený B. Sobotka. A povede ji do propasti.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | středa 8.3.2017 8:18 | karma článku: 19.36 | přečteno: 685x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Spravedlivý boj Blesku?

V sobotním vydání Blesku (15.7.) na jeho straně 1., 2. a 3. vyvrcholily přes týden trvající spekulace a manévry s kým vlastně trávím svou dvoutýdenní dovolenou u moře v jižní Francii.

16.7.2017 v 8:10 | Karma článku: 25.08 | Přečteno: 1419 | Diskuse

Jiří Paroubek

Nízká produktivita a nízká nezaměstnanost

Čeští ekonomičtí beletristé rádi vedou moudré řeči o tom, kterak nízká nezaměstnanost (aktuálně za červen 4 procenta) vytváří v ekonomice nezdravou situaci.

13.7.2017 v 23:54 | Karma článku: 22.98 | Přečteno: 1183 | Diskuse

Jiří Paroubek

Reálná mzda v Česku – pokles o 15 procent

Vláda a koneckonců i část opozice, která se za to cítí spoluodpovědná, a také česká ekonomická fronta, jásají nad nízkou úrovní nezaměstnanosti v Česku. Tento okázalý jásot jaksi zakrývá dvě fakta:

7.7.2017 v 9:10 | Karma článku: 25.69 | Přečteno: 1246 | Diskuse

Jiří Paroubek

L. Jelínek si přizpůsobuje fakta

Až v těchto dnech se mi dostal do rukou již před pár dny napsaný článek L. Jelínka pod názvem „Smělý Paroubek a skromný Sobotka“.

4.7.2017 v 12:09 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 756 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Andrea Kostlánová

Váleční zločinci v Hlavní vojenské radě Rudé armády

Stan hlavní vojenské rady/STAVKA, která svoji bezohlednou taktikou vedení války měla na svědomí milióny zbytečně padlých SU vojáků, byl ustaven tajným Stalinovým dekretem ze dne 23.6.41.

21.7.2017 v 14:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 102 | Diskuse

Ivan Bednář

Hnutí ANO a lišky

Ve starém vtipu hřímá z tribuny Adolf Hitler: „Kdo může za všechno na světě?“ Opodál stojící Roubíček špitne: „Cyklisti.“ Překvapený Hitler se ptá: „Proč cyklisti?“ „A proč Židi,“ opáčí Roubíček.

21.7.2017 v 13:57 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 154 | Diskuse

Radek Ketzl

ČR: Opět druhý svět - Social Watch

Minulý týden jsem psal o ušlechtilé aktivitě neziskovky Člověk v tísni. Dnes jsem otevřel zprávy, a co nevidím - další osvětová analýza byla stvořena.

21.7.2017 v 13:18 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 324 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Obrana Uberu a Airbnb je obranou zbytků svobody

Pražská radnice v čele s Adrianou Krnáčovou, ale i jiní politici či státní úředníci vyhlásili další svatou válku, tentokrát proti Uberu a Airbnb. Pokud ji vyhrají, uvrhnou Česko pod úroveň komunistické Kuby. Buzerace nebo smrt!

21.7.2017 v 9:39 | Karma článku: 33.04 | Přečteno: 1106 | Diskuse

Jan Dvořák

Kubera (taky) na Hrad! Už teď ho nominovalo čvrt miliónu voličů

Doufejme, že nejen kuřáky muselo potěšit, že senátor Kubera už zcela relevantně zvažuje, že vstoupí do prezidentského klání. Oproti všem dosavadním ohlašovatelům má obrovskou výhodu.

21.7.2017 v 8:15 | Karma článku: 16.82 | Přečteno: 801 | Diskuse
Počet článků 388 Celková karma 20.94 Průměrná čtenost 2996

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté.

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.