Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dobrodružná povaha ministra zahraničí

Již v debatách o jmenovitém složení vlády Petra Fialy, předcházejícím jejímu jmenování, jsem upozorňoval mj. na naprostou nekompetentnost tehdy uvažovaného a později skutečně jmenovaného ministra zahraničních věcí, Lipavského.

Nyní tento ministr, jmenovaný shodou trapných okolností,  se pro agenturu Reuters vyjádřil následujícím způsobem: „Ruský prezident Vladimir Putin dal během těchto vánoc nádherný vánoční dárek Evropě, protože nám ukázal, že nejsme závislí  na ruském plynu“. Po takovémto výroku by měl politik, který se dostal až do funkce ministra zahraničí rychle rezignovat. Tento výrok totiž ukázal, že Lipavský vůbec nemá představu o tom, jak vysoký je podíl Ruska na dodávkách plynu do zemí EU, respektive  jaké jsou reálné možnosti náhrady ruského plynu v případě, že by jeho dodávky byly zastaveny.

Ministr Lipavský se patrně domnívá, že by vše mohly vyřešit dodávky zkapalněného plynu LNG z USA, z Kataru a perspektivně z Kanady. Samozřejmě je zbytečné připomínat, že LNG je dvakrát až třikrát dražší nežli zemní plyn z Ruska.

Pan ministr si také nevšiml, že ceny plynu, ani po "nájezdu“ flotily amerických tankerů s LNG v průběhu prosince, nejdou dlouhodobě dolů. Ke konci ledna, v meziročním srovnání, vzrostla cena zemního plynu o cca 90%. To samozřejmě zasahuje  nepříjemně domácnosti i podnikatelský sektor v celé Evropské unii. Pokud bychom šli cestou zvýšení odběru LNG, platili by koneční spotřebitelé v Evropě ještě více nežli dosud. Ale pan ministr ve své nekonečné nevědomosti o takových záležitostech neuvažuje. On  sdílí vidění světa řady amerických politiků, kteří si vytvořili obraz Ruska jako nepřítele a po něm důsledně jdou. Co na tom, že „nepřítel“ chce nejspíš jen obchodovat? Nejspíš taky chce, aby jej někdo bral vážně a neohrožoval jeho bezpečnost.

Pokud Evropané jsou do značné míry závislí na ruských dodávkách plynu a dodejme také ropy, znamená to, že i Rusové jsou závislí na příjmech z prodeje těchto surovin ostatním Evropanům. A jsou hodně závislí. A kdo obchoduje, obvykle neválčí.

Jsou pochopitelně výjimky. Carské Rusko těsně před začátkem první světové války přitom nemělo žádné nevyřešené či sporné otázky s císařským Německem, a přesto se obě země pustily do křížku. Německo, díky dobrodružné politice generálního štábu rakousko-uherské armády, který chtěl eliminovat  rozpínající se a ambiciózní Srbsko,  se za svého jediného spojence postavilo. Srbsko bylo podle militaristické kliky ve Vídni překážkou expanzionistických zájmů habsburské monarchie na Balkáně. A tak místo okamžitého preventivního úderu na Bělehrad, který by snad byl pochopitelný a měl by i nějaký politický smysl (a byl by snad přehlédnutelný coby casus belli, Francií a Ruskem), Rakousko vsadilo na klasický válečný konflikt,  s cílem zničit Srbsko. Tento konflikt zahájilo de facto vyhlášením války Srbsku více než měsíc po vraždě následníka rakouského trůnu,  arcivévody Ferdinanda v Sarajevu. V okamžiku vyhlášení války už se nedalo mluvit o rozhořčení z  politické vraždy arcivévody Ferdinanda, které by snad ospravedlňovalo v očích světa tento postup. 

A německý císař Vilém dal rakouské militaristické klice bianco šek, aby si to „vyřídila“ se Srbskem. Pak už to šlo jako po másle. Ruskému carovi, který již předtím vyhlásil všeobecnou mobilizaci, následně sdělili jeho generálové, i když to car zajisté původně neměl vůbec v úmyslu, že teď už se válečnému konfliktu vyhnout nelze.

Podobné překvapení zažil také císař Vilém, který sice od odchodu kancléře Bismarcka na počátku 90. let 19. století, strašil a provokoval další evropské mocnosti – Francii, Británii a Rusko – rostoucí silou Německa, aby se nakonec vřítil do gigantického konfliktu, který možná s Francouzi,  Brity a Rusy původně ani nechtěl, Domnívám se, alespoň podle toho, co jsem si o vzniku Velké  války přečetl, že si evropské politické elity,  včetně vysoké aristokracie, tehdy vůbec nepřipouštěly, že by mohlo dojít ke konfliktu světových rozměrů. Ke střetu, který povede k úplnému rozbití tehdejšího světového pořádku.  Prostě, pustili se do konfliktu díky své nekvalifikovanosti, nekompetentnosti, omezenosti a hlouposti. Výsledkem bylo dvacet milionů mrtvých...

Podobnou nekvalifikovanost a také předpojatosti dnes předvádí i významná část českých politických elit. Ale také politické elity v USA a ve Velké Británii. Straší konfliktem s Ruskem. Nechtějí brát v úvahu ruské bezpečnostní zájmy, plynoucí např. z toho,  že Rusko nechce mít několik set kilometrů od Moskvy a Petrohradu vojenské základny NATO s raketami namířenými na tato dvě velkoměsta. To by naprosto změnilo strategickou rovnováhu v Evropě  i ve světě.

Stejně tak Rusko nemůže dopustit, aby v Sevastopolu na Krymu místo jeho námořní základny pro středomořskou flotilu, byla umístěna flotila NATO.

Mně se tyto jeho bezpečnostní zájmy zdají být celkem pochopitelné. Ostatně Krym je z 80 – 90% ruskojazyčný. A opilý Chruščov, komunistický vůdce Sovětského svazu, jej v polovině 50. let daroval Ukrajinské sovětské socialistické republice.

Neochota velké části evropských elit, ale zejména politické elity Spojených států, respektovat bezpečností zájmy Ruska, tvoří podstatnou část této zápletky. Z té jen obtížně mohou obě strany vybruslit bez ztráty tváře. Ale samozřejmě,  že to udělat lze, a historické příklady (připomněl jsem selhání evropských elit před začátkem první světové války) ukazují, že je to nanejvýš žádoucí.

Bude ovšem problémem, pokud i další evropští představitelé na úrovni ministrů zahraničí či dokonce premiérů, budou předvádět podobnou míru nekompetentnosti, rigidnosti a předpojatosti, jakou předvedl právě český pirátský ministr. 

Lipavského vůbec nezajímá, jaký dopad by  prakticky nemožná záměna ruského zemního plynu za LNG, přinesla do cen energií a plynu pro konečného spotřebitele. Byl by to další útok na peněženky občanů a jejich životní úroveň. Byl by to také další krok k vyššímu nákladovému zatížení evropského průmyslu, kterému by se dále zvýšily  ceny vstupů v oblasti energií. A snížila se jejich konkurenceschopnost.....

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Paroubek | pondělí 14.2.2022 9:51 | karma článku: 34,30 | přečteno: 818x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 25,48 | Přečteno: 600x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,48 | Přečteno: 582x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Můj přítel Jiří Horák

Když jsem si v jednom médiu přečetl včera článek ke 100. narozeninám Jiřího Horáka, mrzelo mě, že jsem sám o něm nic nenapsal.

26.4.2024 v 9:37 | Karma: 12,27 | Přečteno: 354x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

SOCDEM na cestě podrazů…

Od časů B. Sobotky, jehož je Šmarda věrným přítelem a učedníkem, strana Lidového domu nastoupila podivnou cestu. Cestu podrazů. Podrážela především voliče, kterým často slibovala hory s horáky.

25.4.2024 v 12:20 | Karma: 19,74 | Přečteno: 492x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,87 | Přečteno: 479x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

U Charkova jde vše podle plánu, město zatím dobýt nechceme, tvrdí Putin

17. května 2024  13:10,  aktualizováno  13:35

Ruské síly podle prezidenta Vladimira Putina v Charkovské oblasti postupují podle plánu. S dobytím...

Piráti plánují boj s dezinformacemi. Putin má zájem ovlivnit eurovolby, míní

17. května 2024  13:31

Aktualizujeme Dezinformace jsou podle vládních Pirátů jednou z pěti největších hrozeb pro nadcházející...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila i na sklady s ropou

17. května 2024  6:42,  aktualizováno  13:07

Sledujeme online Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Novorossijsk a další přístavní město...

Geopolitický rébus. Požár v pacifické državě Francie přifukuje Ázerbájdžán

17. května 2024  12:52

Francie má problém. A neřeší ho na dohled Elysejského paláce, ale na druhé straně planety. V Nové...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 841
  • Celková karma 27,11
  • Průměrná čtenost 1911x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik