Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cesta k budoucímu vítězství!

ČSSD se stala v posledních týdnech lídrem průzkumů veřejného mínění, a to i podle nejrenomovanějších agentur, s výrazným předstihem před ODS. Po pěti dlouhých letech a s náskokem, který před ODS nikdy neměla. Od dubna 2005 - tedy po předchozím zhroucení voličské podpory až k 10% - je politika ČSSD určována v hlavních otázkách důsledně programem. Konkrétní politické kroky jsou na centrální úrovni korigovány především na základě výsledků sociologických a dalších (politologických či právních) analýz.

Především je třeba analyzovat, které faktory způsobují přeskupení nálad veřejnosti ve prospěch ČSSD a v neprospěch ODS. A vymezit, které z těchto faktorů budou působit přechodně a které více či méně trvale.

V prvé řadě, sociální demokracie dělá aktivní a flexibilní opoziční politiku. Sociální demokracie hlasuje v parlamentě pro cca 80% návrhů předkládaných vládou. V zásadních otázkách - a zejména je-li to v rozporu s programem ČSSD - však tato strana postupuje nekompromisně (tzv. reforma veřejných rozpočtů, radarová základna USA umístěná v ČR anebo aféra Jiřího Čunka). Co je ovšem zřejmě nejpodstatnější, to je značný rozdíl ve vnímání současné pravicové vlády a té poslední sociálně demokratické. Lidé na praktických věcech mohou provést srovnání obou vlád a také jej činí.

Na poklesu volebních preferencí ODS má nepochybně značný vliv neplnění neuskutečnitelných předvolebních slibů, které tato strana dala veřejnosti. Bohužel pro politickou kulturu v zemi, největší vládní strana několikrát dokázala, že ji jde jen o moc a nikoliv o službu veřejnosti. A že pro její získání a udržení je schopna učinit úplně všechno (tzv. Kubiceho zpráva, získání dua Melčák + Pohanka).

Podporu ODS negativně ovlivňují každým dnem také sílící obavy veřejnosti z budoucnosti v důsledku uplatnění tzv. reformy veřejných financí. Nemalý vliv jistě hraje také aféra předsedy KDU-ČSL Čunka a machinace státního zastupitelství spojené s jeho „omilostněním".

A jaké cíle si ČSSD musí klást v roce 2008?

Nejpozději v roce 2010 se sociální demokracie chce po volbách do sněmovny stát vedoucí vládní silou. K tomu, aby se tak stalo, musí rozšířit společenský záběr svého vlivu na významnou část středních vrstev, tedy i na části liberálních, středových voličů. A přitom neztratit voliče dosavadní. ČSSD pak musí programově i v praktické politice směřovat k pozici celonárodní strany. Pro srovnání, podobnou roli v Evropě na levici politického spektra naplňují nejlépe např. britská Labour Party nebo švédská sociální demokracie či španělská socialistická strana.

V příštích týdnech bude ČSSD usilovat o nejlepší možný výsledek v prezidentské volbě. Už dnes ČSSD tím, že se připojila ke kandidatuře prof. Jana Švejnara a nenominovala typického levicového kandidáta, ukázala svou otevřenost k občanské společnosti, svůj realismus, smysl pro toleranci a ochotu ke kompromisu v zájmu státu. Pokud se k této „prezidentské alianci" připojí i komunisté, prof. Švejnar se stane českým prezidentem.

Na podzim 2008 musí ČSSD udělat vše pro výborný volební výsledek ve třetině senátorských obvodů a v krajských volbách. Před třemi lety byla ČSSD schopna získat v krajských volbách pouhých čtrnáct procent hlasů. Na podzim 2008 by to mělo být nejméně 20 až 25%. V moravských krajích přitom má tato strana povinnost usilovat o volební vítězství. V krajích Středočeském, Ústeckém, Pardubickém a na Vysočině pak usilovat o výtečný volební výsledek, který by umožnil za určitých okolností prosadit v povolebním vyjednávání sociálně demokratického hejtmana. Hlavním úkolem volebních týmů v centru a v krajích v této souvislosti je dostat voliče k podzimním volbám. Ať tak či onak, bude nutné hledat cestu, jak přivést sociálně demokratické voliče k účasti ve volbách. Zatím jich chce dorazit ke krajským a senátním volbám jen třetina. A to je žalostně málo. Klíčem k řešení je především atraktivnost kandidátek a asertivně vedená volební kampaň.

Pokud jde o senát, ČSSD obhajuje 7 mandátů. To byl vlastně v minulosti mezně nejpříznivější volební výsledek dosažený po roce 1996. Cílem tedy musí být získat nejméně 7 nových senátorů. Za úspěch bych ovšem považoval volbu 10 až 12 sociálně demokratických senátorů. V souvislosti s volbami do senátu přitom ČSSD řeší vnitřně stále stejné problémy, alespoň v některých krajích. V nich funkcionáři zapomínají na minulé katastrofální výsledky a berou zatím jen malé ohledy na realitu výzkumů veřejného mínění (ČSSD si nechala zpracovat rozsáhlý průzkum týkající se jejích senátních a krajských kandidátů).

Mimořádně závažným cílem je změna přístupu části funkcionářů ČSSD. Jim se zdá, jakoby nebylo třeba dělat vlastně vůbec nic ke korekci současné politiky, stylu práce a politických postupů této strany. Průzkumy veřejného mínění ukazují přece tak závratnou podporu ČSSD! Myslím, že v této souvislosti je nutné dokončit v krátké době práci všech čtrnácti týmů pro modernizaci ČSSD (zatím ukončila práci jen část). Zejména dokončit práci týmu pro Prahu, dále týmu pro střední třídu a týmu, který připravuje vytvoření vnitrostranického systému vzdělávání.

Dalším cílem je - a to nejen na centrální úrovni - trvalý neformální dialog se společenskými, zájmovými a profesními organizacemi, s organizacemi národnostních menšin, nekatolickými církvemi atd. Sociální demokracie tradičně rozvíjí blízké vztahy s odbory, organizacemi důchodců a zemědělců, tedy s reprezentanty v současné době těch nejohroženějších vrstev obyvatelstva. Chce ale rozvíjet blízké vztahy také s organizacemi podnikatelů. Sociální demokracie přinesla svou hospodářskou politikou zemi a podnikatelskému stavu prosperitu a blahobyt. Podnikatelé mají přece shodný základní zájem s ČSSD, chtějí rovněž udržet v zemi sociální smír a prosperitu.

Sociální demokracie musí trvale sledovat, co potřebuje a čím žije česká společnost, jednotlivé její vrstvy, skupiny a části, promítat jejich zájmy do svého programu. Sjezd CSSD na jaře 2009 - oproštěn od volby předsedy ČSSD, která proběhne již dříve za účasti všech členů - bude možné věnovat programové inovaci této strany. Kromě jiného i v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu na jaře 2009.

Dalšími z cílů ČSSD, dosažitelných v tomto roce, bude rozpohybování činnosti některých stínových ministrů. Nelze totiž spoléhat na to, že se ODS porazí sama, vlastní hloupostí. Půjde o to na prvém místě pružně reagovat na materiály projednávané Topolánkovou vládou (tiskové konference uskutečňované i např. v regionech). U závažnějších otázek musí ČSSD přicházet vždy s promyšlenou alternativou řešení. Důležitým faktorem může být také určitá korekce stylu komunikace. Jde především o to, rozšířit komunikaci, dialog s veřejností. Znásobit cesty členů stínové vlády, ale také poslanců a senátorů ČSSD do okresů a měst. Zkrátka chce to více přímého kontaktu s lidmi, nečleny i členy ČSSD.

Cílem, který má mimořádnou důležitost, je další zkvalitnění vnitrostranické demokracie. Po dobrých zkušenostech získaných v posledním roce a půl půjde o to mnohem více využívat jako běžný nástroj vnitrostranické diskuse k závažným otázkám (v nedávné době např. k otázce protiraketového systému USA nebo přímé volby prezidenty atd.). Podle jejich výsledků vedení ČSSD koriguje svou politiku. Jde o to, aby se členové ČSSD mohli podílet na rozhodování své strany a více se solidarizovali se svým vedením.

Musí pokračovat doplňování členské základny, a to i tam, kde existuje neformální numerus clausus. Zkrátka, kde si členové ČSSD v místních organizacích vystačí sami a nevidí potřebu doplňovat členskou základnu.

Ovšem jen v málokteré okresní organizaci ČSSD se dělá opravdu politika směřující k zásadnímu rozšíření pozic této strany v komunální politice. Za poslední dobu se proto ČSSD jen málo posunula k tomu, aby získala v budoucnu podstatně větší zastoupení v komunální politice, a to především v tzv. „trojkových" obcích. K tomu je nutné především zakládat nové místní organizace a přijímat nové, kvalitní členy.

Co bude stát v ČSSD v roce 2008 také za změnu, to je marketingový přístup. Pravicová média a bulváry zejména ve druhé polovině roku 2007 přicházela s trvalými útoky na předsedu ČSSD a jeho blízké, rodinné příslušníky. Smyslem těchto útoků bylo především zakrýt problémy vládní politiky (aféra Čunek; tzv. reforma; chování a chyby premiéra a vlády atd.)  a ovlivnit vývoj veřejného mínění ve prospěch vlády a zejména ODS. Podle průzkumů, které pro ČSSD zpracovala v prosinci renomovaná agentura pro výzkum veřejného mínění, byl dopad těchto „kauz" na veřejnost minimální. Ukazuje se, že není nutné na vše, co se zveřejní, reagovat. Vlastně půjde o to přicházet do médií důsledně s vlastními politickými tématy a těm se věnovat. A to i přes tendenčnost významné části médií a snahu o bojkot opozičních politiků ze strany médií.

Na konci roku 2008 musí být výsledkem politiky ČSSD - a k tomu bude směřovat uplatnění celé řady v tomto článku uvedených či naznačených kroků - stabilizovat vysokou voličskou podporu této strany co nejblíže úrovni 40%.

Autor: Jiří Paroubek | středa 9.1.2008 11:58 | karma článku: 18,37 | přečteno: 3053x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,94 | Přečteno: 1294x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Ukrajinská policie zadržela šest Čechů za telefonické podvody z Oděsy

23. dubna 2024  21:25

Ukrajinské úřady oznámily zadržení devíti členů zločinecké organizace včetně šesti Čechů, kteří z...

Nepříjemné svědectví. Bulvární boss popsal, jak Trumpovi pomohl s kampaní

23. dubna 2024  21:21

Bývalý vydavatel bulvárního listu National Enquirer v úterý u newyorského soudu popsal porotě, jak...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno 

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Narušitelé jsou všude. Čínská rozvědka přitvrzuje, chlubí se i českým zářezem

23. dubna 2024

Premium Čínské tajné služby v posledních letech posilují svůj vliv a nebojí se ani prezentace na sociálních...

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik