Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Debakl ČSSD se připravoval dlouho

10. 10. 2016 13:28:24
Vysvětlovat debakl ČSSD v krajských volbách únavou z dlouholeté vlády ČSSD je samozřejmě možné. Ale těch méně závažných faktorů utvářejících volební výsledek je přeci celá řada.

Ostatně v Libereckém kraji nemá ČSSD hejtmana už čtyři roky, a skončila zde přesto s 8 % (!), hluboko v poli poražených.

Tím nejvýznamnějším faktorem působícím na volební výsledek je celostátní politika. Tedy výsledky působení celostátní politické reprezentace. Tu a tam z tohoto pravidla někdo vybočí nahoru i dolů.To se projevovaly v každých volbách.

A. Babišovi stačilo vyhrát s 21,1 %

Nebylo to nijak oslnivé vítězství hnutí ANO. Ve volbách před čtyřmi lety vítězná ČSSD získala 23 % a v roce 2008 bylo vítězství ČSSD dokonce drtivé s 35,85 % hlasů (a v senátních volbách 23 mandátů z 27(!)).

Zdá se naopak, že hnutí ANO nedokázalo ve volbách využít veškerého svého volebního potenciálu. Hnutí ANO mohlo mít za optimálních podmínek ve volbách kolem 30 % hlasů. To ukazují průzkumy veřejného mínění těch věrohodnějších agentur. Jeho hlasy ovšem silně zasáhla neúčast voličů. I tak to však stačilo.

Hlavním poraženým voleb je levice, a v první řadě sociální demokracie. Je to zahanbující prohra, která sociální demokracii nejspíše způsobí syndrom knokautovaného boxera. Ten již není schopen vyhrát nic. Vůbec nic.

Jak se to mohlo stát?

Vedení ČSSD nevyvodilo žádné závěry z těžkých porážek v komunálních volbách (zejména ve všech velkých a větších městech) na podzim 2014 a v evropských volbách v květnu 2014.

Vedení ČSSD vytrvale zavíralo oči před alarmujícími výsledky průzkumů veřejného mínění těch přesnějších agentur (TNS Aisa, Median, Sanep). Utěšovalo se spektakulárními průzkumy CVVM i Stemu (tuto agenturu si samo roky platí)...

ČSSD propadla z hlediska celkové strategie i taktiky, z programového hlediska, z hlediska marketingu, i pokud jde o personální oblast.

Vedení ČSSD není dlouhodobě schopno udržovat v české politice strategickou iniciativu. Naopak A. Babiš je schopen trvale přicházet s novými a novými tématy. V tom mu vedení ČSSD vůbec nedokázalo konkurovat.

Také programová nabídka ČSSD byla archaická. Je ovšem taková, jakou bylo možné očekávat. Věcně správná, ale v zásadě nezajímavá nabídka vytvořená pro stále se zužující část voličů. Sociální demokracie zúžila svou pozornost jen na "odborářská" témata.

Neprojevila se žádná ambice zaměřit se na nová témata, oslovující nové voličské skupiny a snaha inovovat programovou nabídku. Po volbách hovoří i B. Sobotka o nutnosti programových změn. Ale to, o čem hovoří, je vlastně pro zasmání. Sobotka nic, vůbec nic nechápe...

Vedení ČNB za podivné (následné) pasivity ministra financí A. Babiše devalvovalo v listopadu 2013 korunu o 8 – 9 %. B. Sobotka, místo aby podporoval politiku silné koruny, podpořil devalvační politiku ČNB. Ještě dnes je však možné otočit kormidlem... Teď bude ČNB v souvislosti se spekulacemi na budoucí vzrůst hodnoty české koruny odrážet spekulativní útoky na korunu, což ji bude stát další stamiliardy korun. Je chyba, že se ČSSD nevymezuje vůči ČNB zcela jasně.

A. Babiš se chlubí, jak zavedením EET skřípne živnostníky a kolik peněz z nich vypadne navíc do státního rozpočtu. V televizních šotech se mluví až o 18 miliardách korun ročně. To může být velmi pravděpodobné, protože zhruba před deseti až dvanácti lety takový daňový výběr živnostenské daně prostě byl.

Babiš však ze skromnosti nemluví o sobě a o dalších obřích českých firmách, především se zahraniční majetkovou účastí. Teď by ovšem měl jít Babiš příkladem, aby ukázal zaměstnancům a také živnostníkům, že budou zdaněni spravedlivě nejen oni, ale že budou spravedlivě zdaněny také největší české firmy, často oligopolního charakteru. Tyto firmy, často se zahraniční majetkovou účastí, odvádějí v některých letech na účty svých mateřských společností do zahraničí přes 300 miliard korun. Pokud by alespoň 50 – 60 miliard z této částky na základě zavedení druhé sazby korporátní daně pro největší firmy zůstalo v zemi, státní rozpočet by byl vysoce přebytkový.

Sociální demokracii zcela chybí zdůrazňování ekologického akcentu v jejím programu. Orientace na obnovitelné zdroje energií by ukázala obrat v ekologické politice této strany. B. Sobotka však necelých 24 hodin před volbami ještě hovořil o nutnosti dobudovat Dukovany a časem také Temelín (celkem čtyři nové bloky). To znamená další jednostrannou orientaci na atomovou energii. Zejména mladí voliči a ti ze středních vrstev však tuto archaickou nabídku nechtějí. Chtějí vyváženější energetický mix. V této oblasti musí ČSSD udělat obrat o 180 stupňů.

Další oblastí je ochrana menšin, především sexuálních menšin. Sociální demokracie v posledních šesti letech ve vztahu k sexuálním menšinám, kromě středověkých blábolů poslankyně Nytrové, nevyprodukovala vůbec nic. Chvilkové pozitivní záchvaty ministra Dienstbiera nikdo nebere příliš vážně, a to ani ve vlastní straně, protože Dienstbier v této věci zjevně nemá podporu u premiéra a předsedy ČSSD. B. Sobotka se zkrátka chová jako člověk, který prošel katolickou výchovou a změnu v této oblasti je ochoten připustit jen pod největším tlakem.

Sociální demokracie se díky nejednoznačnému postoji k homosexuálům připravila o alespoň částečnou podporu této menšiny a získávat zpět ztracené pozice této v společenské skupině nebude jednoduché...

Velké téma se nabízí s obnovou zájmů Američanů o to vybudovat ve střední Evropě protiraketovou základnu na území Polska a ČR.

Před necelými deseti lety se jednalo o americký radar na našem území. Tehdy ČSSD plamenně argumentovala, že to zvýší napětí nejen ve střední Evropě, ale v celé Evropě a že to bude znamenat, že Rusové masivně přesunou své rakety středního doletu do Kaliningradské oblasti. K tomu všemu může v krátké době skutečně dojít. A střední Evropa se vrátí do doby studené války.

Sociální demokracie je jediná, kdo může celé věci zabránit. Nikde jsem nenašel vyjádření A. Babiše či M. Stropnického k výroku viceprezidentského kandidáta Republikánské strany USA Pence o tom, že Republikáni v případě svého volebního vítězství obnoví tento svůj zájem.

Na zájem Američanů mít zde vojenskou základnu jsem upozorňoval před řadou měsíců. Je to z hlediska jejich globálních zájmů zcela logické a stejně tak je logické, že to není v zájmu většiny občanů ČR. Není jistě náhodou, že se představitelé hnutí ANO k americké základně před volbami do krajů vůbec nevyjadřovali... Projekt hnutí ANO nepochybně vznikl, když ne přímo z návodu, tak s pozitivním postojem amerických zpravodajských služeb. A jedním z poslání hnutí ANO je, kromě destrukce českého stranického systému, dosáhnout umístění vojenské základny USA na území České republiky. To je Babišovo velmi slabé místo a je třeba na ně trvale útočit.

Sociální demokracie vůbec nevyužila svou pozici na ministerstvu školství, kde došlo významným způsobem k navýšení rozpočtu pro mládež a sport, a neučinila z této věci velké politické téma.

Je otázka, zda je toho současná ministryně vůbec schopna. Je jistě dobrou technokratkou, ale politicky naprosto neuvažující osobou. Téma mládeže a sportu je velké téma, které by ČSSD měla v souvislosti s posledními velkými neúspěchy českých hokejistů a fotbalistů, ale i malým úspěchem na olympijských hrách, okamžitě zvednout. I jako téma prevence proti kriminalitě mládeže.

Stále velkým tématem i pro příští volební kampaň k volbám do sněmovny mohou být církevní restituce, resp. revize příslušného zákona, která by omezila platby církvím.

Velmi silně rezonovat do české společnosti může také problematika družstevnictví, a to jak bytového, tak spotřebního... Družstevnictví je nástrojem, který může vést k potřebné decentralizaci společnosti, a to výroby i obchodu, a samozřejmě také v oblasti služeb. Primárním zájmem družstevníků není maximalizace zisku.

Sociální demokracie by měla také převzít některé prvky z programů progresivních českých i zahraničních stran, které jsou dále nežli ona v oblasti přímé demokracie, v jejím dalším posilování.

Nejde jen o otázku celostátního referenda, ale třeba také o přímé volby hejtmanů, primátorů, starostů anebo rozhodování některých zásadnějších politických otázek na celostátní úrovni referendy po vzoru Švýcarka.

Pro mladé lidi je zajímavé také uvolnění norem v oblasti duševního vlastnictví.

ČSSD by se měla soustředit i na podporu start-upů, a to jednak v oblasti daňové, a to jejich daňovým zvýhodněním, ale například také poskytováním poradenství prostřednictvím institucí státu, například v síti Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Také v marketingové oblasti, pokud chce ČSSD ve volbách do sněmovny překonat svého hlavního soupeře, musí tato strana naprosto změnit přístup. To znamená změnit týmy, které se zabývají jednak běžnou marketingovou prací a stykem s médii v Lidovém domě, a dále týmy, které připravují volební kampaň. Na přípravách volební kampaně ke sněmovním volbám je potřeba začít pracovat okamžitě.

Rok je velmi krátká doba. Ta horká kampaň k sněmovním volbám poběží již v jarních měsících a ta nejžhavější část kampaně bude v září a v podzimních týdnech zbývajících do voleb do sněmovny.

Vedení ČSSD musí denně přicházet se strategickou iniciativou. Každý týden jedno velké téma. Ta témata by se měla pohybovat v rámci těch hlavních programových bodů. K nim samozřejmě patří i body v sociální oblasti a v lidskoprávní agendě, zejména v ochraně práv pracovníků, v růstu mezd, ochraně zájmů celých vrstev a skupin občanů, počínaje učiteli, přes policisty a, nikoli na posledním místě, lékaři a zdravotnickým personálem konče.

Lze očekávat, že Babiš bude těmto oblastem věnovat velmi pragmatickou pozornost také a bude se snažit ukazovat, že on je ten, kdo pouští peníze pro tyto vrstvy občanů, včetně navýšení důchodů důchodců.

I proti tomu existuje obrana, ale znamená to, aby premiér a ministři, zejména ministryně práce a sociálních věcí, byli schopni tyto věci dobře argumentovat na veřejnosti. A pokud toho dosavadní ministryně práce nebude schopna, nabízí se za ni dobré náhrady: V. Špidla nebo Z. Škromach.

U V. Špidly by se jeho jmenováním do čela MPSV zabily dvě mouchy jednou ranou. Byl by jistě v oblasti, kterou v minulosti skvěle zvládal a kde má evropský rozhled, jistě skvělým ministrem. A současně by byl zbaven svého vlivu na program ČSSD, jehož je retardačním činitelem...

Pokud chce B. Sobotka ČSSD úspěšně dovést k příštím volbám a vyhrát je, měla by ČSSD zvolit stejný model, jako byl zvolen před volbami v roce 2002. Předsedou strany se stal někdo jiný nežli premiér Zeman. V té době se předsedou strany stal Špidla, který ji s úspěchem vedl jako nový lídr do voleb. M. Zeman v čele vlády odpracoval velmi solidně svou práci, ale byl v té době, pokud jde o podporu voličské veřejnosti, na svém minimu.

Proč se nevrátit ke zkušenostem, které se v minulosti osvědčily. Teď jde jen o to, hledat tu vhodnou osobu, která by byla schopna najít harmonický vztah s B. Sobotkou, který jako „na K.O. poražený boxer“ již prostě další zápas s Babišem není schopen vyhrát.

Volby do zastupitelstev krajů ukázaly vzestup dvou potenciálně silných hnutí. Jednak jsou to Starostové a jednak lidovci. Lidovci se dokázali ukrýt v krajích za centristické aliance, které byly mimořádně úspěšné ve volbách do zastupitelstev krajů. Také Starostové našli optimální model spolupráce s regionálními progresivními sdruženími v řadě krajů.

Každá z těchto stran dokázala zvítězit v jednom kraji. Lidovci jsou ještě mimořádně silní v Jihomoravském kraji, ve své tradiční doméně, a Starostové také ve středních Čechách. Zejména potenciál Starostů je ve volbách do sněmovny značný.

Volby do senátu

Do druhého kola voleb do senátu postoupilo 14 kandidátů hnutí ANO, 8 sociálnědemokratických kandidátů a 8 kandidátů lidoveckých. Připomeňme, že v minulých volbách v těchto volebních obvodech před šesti lety získala ČSSD 12 mandátů. Byl to ještě poslední záchvěv, kdy mohla ČSSD žít z výsledků mé práce.

Nyní to vypadá, že ČSSD bude ráda, když získá 4 – 5 mandátů. Je zajímavé, že tím nejnadějnějším kandidátem pro druhé kolo za ČSSD je senátor Strnad, který byl dlouholetým komunálním politikem jako starosta a člen rady Čáslavi a je vnímán jednoznačně jako člověk vzešlý z municipální politiky, která má blízko lidem. Nadějné pozice mají pro druhé kolo i například prof. Žaloudík v Brně nebo Z. Škromach ve Znojmě, ministr Mládek na Táborsku a někteří další...

Hnutí ANO může ve druhém kole senátních voleb získat 8 – 10 mandátů a velmi silná může být překvapivě i reprezentace lidovců.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pondělí 10.10.2016 13:28 | karma článku: 33.76 | přečteno: 8960x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Sociolog Štěch?

Ve včerejším půlhodinovém pořadu na ČT24 se předseda senátu Štěch pustil do několika politických témat. Především se snažil zdůvodňovat, proč nechce podporovat nejlevicovějšího ze všech prezidentských kandidátů, tedy M. Zemana.

10.11.2017 v 13:18 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 672 | Diskuse

Jiří Paroubek

Má menšinová vláda perspektivu?

Chtělo by se obrazně říci, že má perspektivu do švestek. Po týdnu od voleb nemohl A. Babiš očekávat, že se mu podaří sestavit vládu. To v situaci, která připomíná Sněhurku a osm (ne sedm) trpaslíků, musel očekávat

31.10.2017 v 11:18 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 795 | Diskuse

Jiří Paroubek

Hodně povolaných, málo vyvolených

Kompletní vedení ČSSD odmítlo podat po strašlivém volebním výprasku demisi. Je to možná v situaci, kdy se vyjednává o složení orgánů sněmovny a konec konců i o možné účasti ve vládě či o její podpoře, racionální řešení.

25.10.2017 v 15:11 | Karma článku: 30.00 | Přečteno: 5341 | Diskuse

Jiří Paroubek

Pád sociální demokracie

Volby do poslanecké sněmovny měly tentokrát velmi specifickou příchuť. Velmi významnou roli, a to větší, než kdykoliv před tím, sehrály vlastně strany antisystémové, anebo strany jdoucí mimo hlavní proud české politiky.

21.10.2017 v 15:28 | Karma článku: 39.63 | Přečteno: 9296 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Malé politické strany - "octomilky"!

Připíši i něco navíc. V žádném případě, se nenavážím do voličů, kteří odevzdali svůj hlas stranám, které se ucházely o vstup do Poslanecké sněmovny. Jenom to trochu okomentuji. Ale předtím zabrousím do “starých” časů.

19.11.2017 v 17:38 | Karma článku: 16.25 | Přečteno: 264 | Diskuse

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 343 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Zemana by měl nahradit silný politik, ne akademické želé

Člověk, který má zkušenosti. Člověk, který má jasné názory a reflektuje současné domácí i mezinárodní problémy. Člověk s energií a charismatem. Existuje takový kandidát na prezidenta České republiky?

19.11.2017 v 15:49 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 829 | Diskuse

Ales Urban

Lepší ČSSD je možná, ale je potřeba změn

Všechno na světě je možné, pokud je k tomu vůle. Bohužel po volbách, které nedopadly příliš dobře, to zatím na nějakou snahu nevypadá.

19.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 7.00 | Přečteno: 223 | Diskuse

Jiří Čumpelík

„Modlitba pro Martu,“ pro naše demokraty.

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ tyto slova patří především našim představitelům v NATO. Vzájemná pomoc dle článku 5 by měla být vázaná na předchozí schválení samostatných vojenských akcí členských států NATO.

19.11.2017 v 14:33 | Karma článku: 26.25 | Přečteno: 799 | Diskuse
Počet článků 403 Celková karma 22.60 Průměrná čtenost 2955

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté.

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.