Změny v české vládě

Premiér Sobotka má zřejmě již definitivně jasno. Provede změny v čele dvou ministerstev a změní také ministra bez portfeje.  

Změna v čele ministerstva zdravotnictví, kde  se má objevit senátor, profesor Žaloudík, by byla určitě změnou k lepšímu, která přispěje také  k větší  prestiži vlády, ve které se objeví univerzitní profesor a vynikající odborník – onkolog – a úspěšný ředitel nejznámějšího onkologického centra v zemi. Nelze pochybovat o tom, že profesor Žaloudík bude schopen vést s politickými protivníky dialog kultivovaně a kvalifikovaně. A nepochybně naváže dobré vztahy také s ČLK, která, zdá se, v posledních týdnech silně přitvrdila ve svých  požadavcích. Zatím tento manévr s prof. Žaloudíkem má jedinou vadu na kráse. A sice není vůbec jisté, zda Žaloudík nabídku akceptuje.

 

Změna, kdy na místo ministra Dienstbiera, který pro hlavní proud sociálně demokratických voličů nepředstavuje velký přínos, přijde řadový poslanec Chvojka, může být otázkou diskusí. Pokud Sobotka sleduje zájem oživit práci vlády a pozici ČSSD především v médiích, jeho výběr  Chvojky žádným velkým krokem k lepšímu není.

 

Srovnám-li mediální zručnost Dienstbiera a Chvojky, celá věc je mi jasná. Je to spíše změna provedená Sobotkou s ohledem na jeho budoucí vnitrostranický problém, neboť Chvojka, a  stejně tak i Sklenák (ten prý rovněž odmítl nabídku dělat ministra), k Sobotkovi budou loajální za všech okolností.

 

Má-li v čele ministerstva práce nahradit Marksovou Tominovou právě poslanec Sklenák, předseda sněmovního klubu ČSSD, byla by to opět překvapivá volba.  Alespoň pro vnějšího pozorovatele. Pro znalce poměrů v okolí premiéra Sobotky nikoli. Je otázka, zda je právě Sklenák tou těžkou vahou, která bude v čele ministerstva schopna být dostatečnou protiváhou vůči hlavnímu mediálnímu soupeři tohoto ministerstva, kterým je A. Babiš.

 

Oba dva nominanti, pokud k jejich nominaci vůbec dojde, tedy Chvojka a Sklenák, mohou jen překvapit. Je otázka, zda se u nich dá očekávat nějaký velký průlom v mediální oblasti, protože budou mít velký handicap v nízké znalosti jejich osob ve veřejném mínění. Je však třeba znovu uvést, že R. Sklenák své angažmá ve vládě podle informací v médiích odmítl, takže pokud z vlády odejde ministryně Marksová Tominová, jejím nástupcem zřejmě bude někdo jiný než R. Sklenák.

 

Sobotka by měl případně velmi silně akcentovat především roli profesora Žaloudíka a ukazovat tohoto muže podle možností v médiích co nejčastěji.

 

Schůzky s ministry, které Sobotka dělá, mají samozřejmě v souvislosti s výkonem vlády smysl. Babiš se tváří přihlouple, že mu do volebního výsledku ČSSD nic není. Ale volební výsledek ČSSD komplikují samozřejmě také výkony dvou Babišových velmi slabých ministrů. To, že je ČSSD vnímána jako hlavní vládní strana, je zřejmé, a celkový výkon vlády tedy padá na ni.

 

Včera dopoledne jsem jel po dálnici Praha–Brno, a zhruba na padesátém kilometru směrem do Brna bylo zúžení dálnice směrem na Brno do jednoho pruhu. Nechápu, jak je to vůbec možné. Vždyť dálnice, s tímto způsobem několik kilometrů omezeným provozem, neumožňovala automobilům pohyb, a to více než hodinu. Dálnice prostě úplně zamrzla.

 

Pro zajímavost, na té části dálnice, která byla odstavena z provozu, pracovali celkem 4 (slovy: čtyři) dělníci. A bylo tam několik automobilů a pracovních strojů, samozřejmě bez posádky. Policisté, kteří by měli organizovat dopravu, se neobjevili vůbec. Počítá se zřejmě  s tím, že si to řidiči tak nějak zorganizují mezi sebou. K podobným situacím dochází velmi často a neschopnost ŘSD je vlastně neschopností ministerstva dopravy. A tato neschopnost umožnit řidičům větší komfort dopravy je do nebe volající. Někdo by za to měl nést odpovědnost.

 

Ministr dopravy Ťok úplně pokazil výběrové řízení s firmou Kapschem. Tak dlouho otálel, až už nešlo udělat nic jiného  než jen prodloužit s Kapschem smlouvu. To, že zdědil po svých předchůdcích  rozvrácený resort, je zřejmé.

 

Ale přesto by někdo z jeho náměstků měl například v ranním a odpoledním dispečinku sledovat dění na nejvýznamnějším českém dálničním tahu. Nemělo by jim být lhostejné, jak ŘSD pracuje, jak se pracuje na omezených úsecích a jak také pracuje silniční policie. Za tragédii takového rozsahu, která se děje prakticky denně na dálnici Praha-Brno musí být někdo odpovědný. Ministr Ťok je slabším ministrem, než všichni ministři  ČSSD, které Sobotka odvolá.

 

 Ťokova neschopnost, a to je paradox, pozitivně ovlivňuje čísla státního rozpočtu. Nejsou totiž  čerpány peníze na investice v dopravě, které pak zlepšují hospodářský výsledek státního rozpočtu. Od Babiše za to možná dostává pochvalu… Ale v zájmu státu Ťokovo působení zajisté není, a  v zájmu lidí, kteří po této dálnici denně jezdí, už vůbec ne.

 

Ministryně Šlechtová je druhý případ slabého ministra za ANO. Do médií hovoří se zápalem Pavky Korčagina. S vypoulenýma očima veřejnost přesvědčuje o své pravdě, kterou často nelze ověřit.

 

Paní ministryně za více než dva roky, co je v úřadu, nedokázala udělat nic pozitivního v oblasti bytové politiky, což by mohlo pomoci lidem i českému stavebnictví. Mám na mysli programy na výstavbu sociálních, nájemních, anebo také družstevních bytů. Zatím se zmohla jen na velice spornou pomoc mladým párům, které si vybavují či zřizují svou domácnost. Ale to, co dobře fungovalo před deseti či dvanácti lety, je dnes při nízkých úrokových mírách v bankách vlastně překonané. Ministryně spustila program s vekou pompou, ale on velký význam nemá.

 

K. Šlechtová je jako ministryně pro místní rozvoj hlavním administrátorem čerpání evropských fondů u nás. Je tedy spolu s ministrem financí ve vládě jakýmsi garantem tohoto čerpání. Zatím však paní ministryně nedokázala zformulovat jasná pravidla čerpání, takže za téměř tři roky existence nové finanční perspektiv 2014-2020 bylo vyčerpáno jen zhruba 7,5 % finančních prostředků z celkové vyjednané částky 648 miliard korun…

 

Také neschopností této ministryně  jsou posilovány příjmy státního rozpočtu, protože když se nečerpají evropské peníze, je to vlastně rezerva zvyšující příjmy státního rozpočtu. Podle Babiše je to zřejmě na metál, podle mě je to spíš na vyhazov z vlády.

 

Sobotka by měl jasně pojmenovat tyto závažné nedostatky v činnosti těchto ministrů Babišova  hnutí ANO a měl by otevřeně říci, že pokud by tito neschopové nebyli chráněni svým šéfem a mocným štítem marketingu v médiích A. Babiše, musel by je z vlády okamžitě vyhodit.

 

Protože však na obou ministerstvech už hnutí ANO jednou osazenstvo měnilo, Babiš pochopitelně nechce další blamáž. A nový ministerský adept by také velmi pravděpodobně nebyl lepší, než oba dva současní neschopní ministři…

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | čtvrtek 10.11.2016 15:39 | karma článku: 21,51 | přečteno: 822x