Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předsjezdová nervozita v ČSSD

8. 03. 2017 8:18:32
Je potřeba říci, že předsjezdová nervozita v ČSSD je zcela oprávněná. Vlastně nikdo v této straně moc neví, co bude.

Volby nejvyšších funkcionářů strany jsou tajné a nálada delegátů sjezdu bude, i přes mnohokrát veřejně deklarovanou loajalitu vůči předsedovi Sobotkovi, na bodu mrazu. V tajné volbě je možné úplně všechno, a zejména takové volební výsledky, které při volbě aklamací prostě možné nejsou.

Poslední průzkum veřejného mínění, který se objevil v pondělí a který zpracovala agentura Medea Research, jež měla nejpřesnější výsledky v průzkumech např. před sněmovními volbami v roce 2010, je pro sociální demokracii alarmující. Její zatím hlavní soupeř, hnutí ANO, poskočil od posledního měření v lednu t.r. z 28 % na 32,5 %, a ČSSD naopak oproti lednovým 14,6 % poklesla na 14,1 %. Je to samozřejmě rozdíl titěrný, ale tento soustavný trend poklesu volebních preferencí vůbec nelze podceňovat. Obě dvě zatím nejsilnější politické formace mají v průzkumech o něco silnější výsledky, nežli by byly ty v reálných volbách. Můžeme tak usuzovat, že ČSSD by měla ve volbách výsledek někde mezi 12-13 % hlasů.

Průzkum Medea Research přináší také poměrně zajímavá čísla o vývoji podpory KDU-ČSL a STAN. Zatím jsou v průzkumu obě dvě tyto politické formace vedeny zvlášť, ale v souhrnu mají podle agentury 14 % volebních preferencí. To je vlastně totéž číslo, jakým se nyní může vykázat ČSSD. Zdá se tedy, že o druhé místo se ve volbách do sněmovny utkají sociální demokraté právě s lidovci vyztuženými Starosty a nezávislými.

Peloton dalších stran je vcelku málo zajímavý a zdá se, že zejména preference TOP 09 jsou v tomto průzkumu poněkud přehnané. Nicméně pro sociální demokracii je to pár dní před jejím sjezdem nepříjemný signál, který k optimistické náladě delegáty jistě nepovzbudí.

Velmi pravděpodobně bude na sjezdu zvolen staronový předseda Sobotka, který po třech zcela špatných volebních výsledcích přistupuje jako volební lídr ke svému velmi pravděpodobně poslednímu volebnímu zápasu. Delegáti sjezdu mají dilema. Nevolit Sobotku, a dál tak oslabit jeho již tak vratkou politickou pozici a pozici celé strany. Anebo volit Sobotku a mít spoluodpovědnost za budoucí volební neúspěch. Nezávidím jim jejich rozhodování.....

Pokud jde o další funkcionáře kandidující do vedení ČSSD, domnívám se, že nejtvrdší souboj se svede o pozici prvního místopředsedy ČSSD. Proti ministru Chovancovi bude kandidovat poslanec Tejc. A skoro si myslím, že delegáti sjezdu, ne z nějaké potřeby naschválu, ale z potřeby hledat alternativu i vůči Sobotkovi a dosavadní politice celého vedení, by mohli dát v tajné volbě přednost právě poslanci Tejcovi. Chovanec by se tak stal jen jedním z řadových místopředsedů. Velmi pravděpodobně jím bude zvolen také Jan Birke a Michaela Marksová Tominová. Dalším místopředsedou se může stát náměstek pražské primátorky Dolínek, který dostal od pražské stranické organizace přednost v nominaci a podpoře před prakticky neviditelnou dosavadní místopředsedkyní strany Teskou Arnoštovou.

Sociální demokracie bude na sjezdu schvalovat dlouhodobý program. Nemyslím si, že právě dlouhodobý program je to, co by ji mohlo ve volbách spasit. Měla by zpracovat akční program maximálně patnácti až dvaceti základních volebních cílů. A z nich se v nadcházejícím volebním zápase, počínaje tímto sjezdem, soustředit na 4-5 stěžejních cílů, které vycházejí jako rozhodující pro volební výsledek podle zpracovaných sociologických analýz.

Vedení sociální demokracie zcela obchází taková témata jako je hrozba umístění americké vojenské základny na našem území, odpovědnost za slabou korunu (předseda Sobotka, bohužel, několikrát vedení ČNB podpořil v jeho chybné politice slabé koruny), a atomovou energetiku, která je v těch nejvyspělejších zemích Západu trochu demodé, boj proti daňovým rájům a tak dále...

Vlastně jediné téma, které vedení ČSSD zatím dokázalo rozpracovat, byly daně. Ale ukázalo se, že přístup vedení ČSSD není zrovna šťastný. Ohlas ve veřejnosti zatím nebyl nijak pozitivní a silný. Ale hlavně je potřeba mít pro volby nikoli jedno, ale skutečně tak čtyři až pět témat a z nich vyextrahovat silné volební slogany.

Zdá se, že noví američtí poradci sociální demokracie se zatím jen aklimatizují a po počátečních chybách, kdy vedoucím činitelům ČSSD poradili použít až vulgárního slovníku („ojebávání“ ze strany Babiše apod.), na které čeští občané prostě nejsou zvyklí, viditelně ubrali plyn. Jejich výsledky zatím ale vůbec nejsou vidět. Naproti tomu Babišovo marketingové zázemí ve spojení s jeho mediálním impériem funguje bezvadně.

Zdá se, že ČSSD zatím přes deklarované snahy řady vedoucích funkcionářů není schopna převzít strategickou iniciativu a začít intenzivně dohánět náskok hnutí ANO ve volebních preferencích. Chtělo by to ve vedení strany prostě takový personální manévr, který se povedl německým sociálním demokratům v osobě Martina Schulze. Ten se před pár týdny stal volebním lídrem strany pro zářijové volby do Bundestagu, a preference strany hned poskočily o 10 - 12 %. A z německé SPD se tak rázem stal hlavní favorit voleb do Bundestagu.

Takovou odvahu ovšem vedoucí činitelé české sociální demokracie nemají, a ostatně v řadách ČSSD ani není na výběr nikdo tohoto formátu. Není tam žádný takto vyzrálý člověk s mezinárodní reputací, který by byl voličstvem bez problému.ba s jásotem přijat. A proto je možné očekávat, že stranu i po volbách povede politicky dále oslabený B. Sobotka. A povede ji do propasti.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | středa 8.3.2017 8:18 | karma článku: 19.36 | přečteno: 690x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Sociolog Štěch?

Ve včerejším půlhodinovém pořadu na ČT24 se předseda senátu Štěch pustil do několika politických témat. Především se snažil zdůvodňovat, proč nechce podporovat nejlevicovějšího ze všech prezidentských kandidátů, tedy M. Zemana.

10.11.2017 v 13:18 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 672 | Diskuse

Jiří Paroubek

Má menšinová vláda perspektivu?

Chtělo by se obrazně říci, že má perspektivu do švestek. Po týdnu od voleb nemohl A. Babiš očekávat, že se mu podaří sestavit vládu. To v situaci, která připomíná Sněhurku a osm (ne sedm) trpaslíků, musel očekávat

31.10.2017 v 11:18 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 795 | Diskuse

Jiří Paroubek

Hodně povolaných, málo vyvolených

Kompletní vedení ČSSD odmítlo podat po strašlivém volebním výprasku demisi. Je to možná v situaci, kdy se vyjednává o složení orgánů sněmovny a konec konců i o možné účasti ve vládě či o její podpoře, racionální řešení.

25.10.2017 v 15:11 | Karma článku: 30.00 | Přečteno: 5341 | Diskuse

Jiří Paroubek

Pád sociální demokracie

Volby do poslanecké sněmovny měly tentokrát velmi specifickou příchuť. Velmi významnou roli, a to větší, než kdykoliv před tím, sehrály vlastně strany antisystémové, anebo strany jdoucí mimo hlavní proud české politiky.

21.10.2017 v 15:28 | Karma článku: 39.63 | Přečteno: 9296 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Malé politické strany - "octomilky"!

Připíši i něco navíc. V žádném případě, se nenavážím do voličů, kteří odevzdali svůj hlas stranám, které se ucházely o vstup do Poslanecké sněmovny. Jenom to trochu okomentuji. Ale předtím zabrousím do “starých” časů.

19.11.2017 v 17:38 | Karma článku: 15.51 | Přečteno: 264 | Diskuse

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 343 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Zemana by měl nahradit silný politik, ne akademické želé

Člověk, který má zkušenosti. Člověk, který má jasné názory a reflektuje současné domácí i mezinárodní problémy. Člověk s energií a charismatem. Existuje takový kandidát na prezidenta České republiky?

19.11.2017 v 15:49 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 829 | Diskuse

Ales Urban

Lepší ČSSD je možná, ale je potřeba změn

Všechno na světě je možné, pokud je k tomu vůle. Bohužel po volbách, které nedopadly příliš dobře, to zatím na nějakou snahu nevypadá.

19.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 7.00 | Přečteno: 223 | Diskuse

Jiří Čumpelík

„Modlitba pro Martu,“ pro naše demokraty.

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ tyto slova patří především našim představitelům v NATO. Vzájemná pomoc dle článku 5 by měla být vázaná na předchozí schválení samostatných vojenských akcí členských států NATO.

19.11.2017 v 14:33 | Karma článku: 26.12 | Přečteno: 799 | Diskuse
Počet článků 403 Celková karma 22.60 Průměrná čtenost 2955

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté.

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.