Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

L. Jelínek si přizpůsobuje fakta

4. 07. 2017 12:09:48
Až v těchto dnech se mi dostal do rukou již před pár dny napsaný článek L. Jelínka pod názvem „Smělý Paroubek a skromný Sobotka“.

Autor článku se v něm dotýká mého vstupu do ČSSD a uvažuje nad smutným osudem odcházejících předsedů ČSSD.

No, abych nepsal o sobě, má v mnohém pravdu. Zkusím tedy krátce popsat osud prvního polistopadového předsedy ČSSD Jiřího Horáka. Ten byl předsedou ČSSD v letech 1990 – 1993. Tedy, byl v čele této levicové formace v době, kdy fanatické útoky české pravice a zjančených pravičáků na sociální demokracii byly největší. Mít ve svém čele profesionálního antikomunistu nebylo pro ČSSD v té době vůbec špatné. Strana za jeho širokými zády získala klid na svou výstavbu a také na formulaci rozumného levicového programu.

Miloš Zeman narouboval na dobrý základ jiný styl politiky a důraznější program, který nebyl tradicionalistický, ale mnohem lépe odpovídal zhoršené sociální situaci v zemi, kdy široké vrstvy obyvatel byly frustrovány způsobem i průběhem ekonomické i společenské transformace. Jiří Horák však ČSSD provedl velmi náročným obdobím a měl by za to být veden v pantheonu velkých osobností sociálně demokratického hnutí. Škoda, že závěr svého života trávil jistě v pohodlném a materiálně zajištěném důchodu na Floridě, i když mohl pro svou stranu, pro niž celý život žil, ještě hodně odpracovat. M. Zeman si to však příliš nepřál. A strana se k němu chovala buransky.

J. Horák to však nesl s naprostou noblesou. Vím to, byl jsem jedním z mála lidí ze sociální demokracie, se kterými se Jiří Horák po svém odchodu z funkce stýkal. Prostě v ČSSD by měl být takový „režim“ uplatnění bývalých předsedů, který by umožnil jejich zapojení do práce a využití jejich schopností a zkušeností ve prospěch hnutí. Bohužel, většina nástupců těchto předsedů trpěla vůči svým předchůdcům komplexy méněcennosti či přímo nenávistí. A to je ten hlavní důvod proč lidé, tedy bývalí předsedové, z ČSSD odcházejí.

M. Zeman nemohl zapomenout na zpackanou prezidentskou volbu a odešel na jaře 2007, poté, co byly zveřejněny podrobnosti špatné smlouvy, kterou podepsal s Dr. Altnerem, z ČSSD. Vytvořil si novou politickou identitu a časem i entitu, která mu dopomohla až k prezidentské volbě. Nemá smysl pokračovat v líčení osudů předsedů ČSSD.

Pokud se současní lídři ČSSD před pár týdny dušovali, jaké mi dávali velkorysé a velkolepé nabídky po mém odchodu z funkce předsedy ČSSD, musím se jim vysmát. Jednalo se v nich buď o holuby na střeše anebo o neprojednané personální návrhy, které vyžadovaly souhlas pravicové vlády (např. místo velvyslance při OSN v New Yorku).

Kromě toho jsem neměl zájem odejít ze země a už vůbec jsem neměl zájem dostat „trafiku“. Je lepší se živit po odchodu z politiky sám a být nezávislý. Což se mně, konec konců, také podařilo. Kolik z dnešních lídrů ČSSD by se dokázalo postavit na vlastní nohy v případě svého odchodu z vysoké politiky? A to je právě jejich velká nevýhoda vůči A. Babišovi v očích voličů.

L. Jelínek hovoří o tom, že se mi vlastně podařilo zastínit oznámením vstupu do ČSSD celou programovou konferenci této strany. No tak především, nebyl to můj záměr. Nebyl to určitě ani zájem předsedy MO v Cerhenicích Semráda, který hned po programové konferenci ČSSD toto sdělení médiím předal. To, že to viděla média jako zajímavou událost a lídři ČSSD to nepochopili jako příležitost k posílení vlivu ČSSD, je zřejmé. L. Jelínek se zamýšlí nad tím, proč jsem si vybral ke vstupu z té zhruba dvacítky MO ČSSD zrovna MO v Cerhenicích u Kolína. Prostě proto, že M. Semrád je dlouholetým mimořádně úspěšným starostou obce a já si jeho práce vážím.

L. Jelínek také zmínil, že jsem byl dlouholetým členem ČSSD na Praze 5. Nebyl jsem jen členem, ale v letech 2002 – 2010 jsem byl na tomto obvodě dokonce stranickým předsedou. A končil jsem ve funkci předsedy těsně před komunálními volbami v roce 2010 na podzim, kdy se ČSSD v pátém pražském obvodě ve volbách stala druhou nejsilnější stranou. To byl v podmínkách Prahy mimořádný úspěch, stejně tak jako to, že v jejích řadách po volbách byli dva místostarostové obvodu.

Podle dnešních průzkumů veřejného mínění by ČSSD v pátém městském obvodě prošla do obvodního zastupitelstva jen velmi těsně s 5,5 % hlasů. Autor článku se jaksi okrajově zmiňuje o tom, že se „nedá (zapomenout) ani na (mou) severočeskou kapitolu, kdy sázel na figury jako Petr Benda, Jana Vaňhová či Roman Houska. Kde je jim dnes konec..... „.

No, řekněme si to otevřeně, spojovat tato tři jména je od autora drobná sviňárnička. Petr Benda byl v letech 2005 – 2011 předsedou Ústecké krajské organizace ČSSD. Dnes víme, že řada otrávených, lživých mediálních šípů na něj vystřelená, pocházela z dílny Novák (ODS - tč.ve vazbě v Německu ) – Houska (ČSSD - zavražděn). Tito dva lidé neměli odvahu útočit na mě, a tak útočili na mého nejbližšího spolupracovníka. Ten byl předsedou kraje v době, kdy krajská organizace ČSSD zaznamenala díky naší spolupráci největší volební výsledky ve své historii. Ve sněmovních volbách 2006 to bylo téměř 36 % hlasů, 2010 téměř 26 % a v krajských volbách v roce 2008 to bylo téměř třetina hlasů. Také na podzim 2010 ČSSD v kraji vyhrála s přehledem komunální volby. Kdeže ty loňské sněhy jsou. Dnes je P. Benda velmi úspěšným podnikatelem.

Dnes je v kraji ČSSD odhadem tak na nějakých 10 % voličské podpory. A to je smutné. Přispěly k tomu právě figury typu J. Vaňhové, R. Housky, A. Fišery a P. Koudy. Tito lidé rozvinuli svůj „talent“ až po mém a Bendově odchodu z funkcí předsedů. Nenesu za ně žádnou odpovědnost. Byli v krajské organizaci před mým příchodem v roce 2005, za mého působení se chovali mravně a po mém odchodu se zbláznili. Stačí si jenom vyhledat, a to bych L. Jelínkovi vřele doporučoval, vyjádření těchto lidí po skončení krajské konference v lednu 2011, na které „odparoubkovali“ krajskou organizaci. Jinak řečeno, zbavili se mého vlivu a začali krást.

To opravdu nebylo v Praze ve stranickým ústředí vidět, že se tito lidé zbláznili? Myslím si, že B. Sobotka k tomu jen mlčel. A nebyl to jediný případ. Takže dávat mě odpovědnost za lidi typu Housky, který byl zavražděn a Vaňhové, Fišery, Koudy, kteří byli odsouzeni (Kouda) či jsou vyšetřováni, je prostě nechutné. A L. Jelínek by se k tomu neměl snižovat. Pokud jde o mé členství v ČSSD, pánové by se měli nyní zabývat tím, zda je rozumné vůči mně uplatňovat diskriminační článek ze stanov ČSSD, který je ve zjevném rozporu s Ústavní listinou práv a svobod.

Chci být skutečně jenom členem ČSSD, který tuto stranu morálně podpoří v těžkém, možná přímo existenčním boji ve sněmovních volbách na podzim tohoto roku. A to v situaci, kdy z ČSSD odcházejí podle mých informací každý měsíc desítky, možná i stovky členů. Pánové si snad omylem myslí, že jsem podal přihlášku na předsedu ČSSD...

Autor: Jiří Paroubek | úterý 4.7.2017 12:09 | karma článku: 12.55 | přečteno: 789x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Pád sociální demokracie

Volby do poslanecké sněmovny měly tentokrát velmi specifickou příchuť. Velmi významnou roli, a to větší, než kdykoliv před tím, sehrály vlastně strany antisystémové, anebo strany jdoucí mimo hlavní proud české politiky.

21.10.2017 v 15:28 | Karma článku: 37.67 | Přečteno: 7311 | Diskuse

Jiří Paroubek

Těžká ztráta 180 milionů pro ČSSD

Podle médií, a jak se zdá první s touto potvrzenou zprávou z důvěryhodného zdroje přišel Radiožurnál, nabídla sociální demokracie dědicům zemřelého advokáta Z. Altnera 180 milionů Kč jako mimosoudní vyrovnání.

21.9.2017 v 12:15 | Karma článku: 16.61 | Přečteno: 1529 | Diskuse

Jiří Paroubek

Je ČSSD opravdu nahnědlá?

V dnešních Hospodářských novinách, které se dlouhá léta zcela nekriticky chovaly jako tiskový orgán Zdeňka Bakaly k premiéru Sobotkovi, se rozebírá v článku Petra Honzejka „Nahnědlé lístky na oranžové růži ČSSD“.

19.9.2017 v 16:05 | Karma článku: 9.96 | Přečteno: 2211 | Diskuse

Jiří Paroubek

České zbraně v Sýrii?

Nevím, zda se český národní zájem ubírá tím správným směrem, když v Sýrii české zbraně kosily vojáky sekulární Asadovy armády.

14.9.2017 v 16:05 | Karma článku: 24.88 | Přečteno: 851 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Přemysl Čech

Kam až je Babiš ochoten zajít v touze po moci?

Před čtyřmi lety Andrej Babiš psal, že pokud si někdo myslí, že ho těší vstoupit na politickou scénu, tak ať na takovou myšlenku hodně rychle zapomene. Jeho úmysly jsou čistější než čisté a jinak to u něj ani být nemůže.

24.10.2017 v 10:24 | Karma článku: 14.13 | Přečteno: 409 | Diskuse

Jan Dvořák

Oranžoví hasiči – reportáž z elitního útvaru ze služebny v Hybernské ulici v Praze

Elitní útvar si zakládá na sto čtyřicetileté tradici. V jeho čele byli a jsou význační hasiči, kteří to s hadicemi dotáhli vysoko, až na Hrad či do Strakovky. Bezhlavě nekropí, a raději dvakrát měří, než aby jednou stříkli vedle.

24.10.2017 v 10:23 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 148 | Diskuse

Vladimír Zeman

Povolební chaos.

Přečetl jsem si pozorně komentář Václava Klause ml. k právě proběhlým volbám. Vážně bych si přál koalici ANO a ODS už kvůli možné nominaci Václava Klause ml. na ministra školství. To je rezort, který potřebuje odborníka.

24.10.2017 v 10:04 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Hodek

O zvířátkách v lese díl 1.

Zrzohlávek, Bazilišek a Bělovlásek se utábořili v lese a začali jej společně zvelebovat. Zorganizovali výsadbu jablečného sadu, neboť se dohodli, že jablíčka se snadno sklízejí a hodně se na nich vydělá.

24.10.2017 v 9:55 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 128 | Diskuse

Jaromír Šiša

Babiš má napečeno i pro partnery. Záleží na tom, jaký budou mít hlad po moci.

Ve změti politických stran se hlasy lovily jako ryby v sádku. Ale ne zase až tak, aby se vítězové mohli okamžitě nabažit moci. Potřebují někoho, kdo nakonec překoná všechny delegované diety a začne se cpát taky.

24.10.2017 v 9:41 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 238 | Diskuse
Počet článků 400 Celková karma 18.20 Průměrná čtenost 2954

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté.

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.