Špióni kolem nás...

4. 12. 2018 16:39:27
Když jsem si pročítal zpravodajství v médiích, které hojně komentuje zprávu BIS a Vojenského zpravodajství, vzpomněl jsem si okamžitě na vachmajstra Flanderku z Putimi.

Šéf policejní stanice v Putimi Flanderka totiž podle Osudů dobrého vojáka Švejka zhaftnul Josefa Švejka, když ten poněkud dezorientovaně bloudil po Jižních Čechách, po cestě ke svému regimentu do Českých Budějovic. A řekněme si otevřeně, moc se to Švejkovi nedařilo. Takže Flanderka, který běžně odpovídal na nejrůznější rezerváty a dotazy od nadřízených policejních složek, pokud jde o náladu obyvatelstva, že ta je 1a (ta nejlepší možná a velmi přívětivá k Rakouské říši a jejímu panovnickému domu), najednou při spatření Švejka uviděl pro sebe získat možnost válečného vyznamenání. A začal Švejka rozpracovávat jako ruského špióna....

Jako velmi podobní Flanderkovi mně připadají i zpravodajci z BIS, kteří chtějí ospravedlnit, že každý rok čerpají vcelku bez velkých výsledků (alespoň já o nich nevím) ze státního rozpočtu cca 1,5 mld. Kč daňových poplatníků na svou činnost. A tak aspoň straší českou veřejnost ruskými špióny kolem nás.

Jsou to podle nich zřejmě důstojníci ruské tajné služby mezi zaměstnanci ruského velvyslanectví (opravdu důmyslné krytí), důstojníci ruské rozvědky mezi přijíždějícími delegacemi, do kterých se rafinovaně vmísili apod. Teď už blbnou na kvadrát na základě této „zprávy“ BIS a VS i představitelé pravicové opozice. Prostě jedna velká legranda.

Když se dívám na údajné ruské akce proti Česku v roce 2017, musím se usmát. Čeští zpravodajci fantazírují o kybernetických útocích, hybridní strategii, která prý povede k šíření prosovětského výkladu moderních dějin a podobné nesmysly. Chtěl bych vidět, jak by mně někdo přesvědčil, že například Brežněv nebo Stalin byli pašáci. Nechci přitom bagatelizovat Stalinovu vůdčí úlohu za II. světové války, ale bezmezný teror rozpoutaný vůči vlastnímu lidu v mých očích tyto jeho velké zásluhy o porážku nacismu téměř neguje.

Tyto útoky na Rusy a jejich povětšině imaginární zpravodajce ze strany médií by se snad daly ještě pochopit. Soudný člověk ruské špióny musí hodnotit asi tak, jako hodnotil při četbě Švejka vachmajstra Flanderku.

Ale útoky na Čínu, která chce budovat v rámci svého programu „Pás a cesta“ smysluplné ekonomické vztahy k desítkám zemí střední, východní až západní Asie, východní Afriky a Středomoří a také východní a střední Evropy, to už je téměř nepochopitelné. To, že z této čínské strategie vyplyne za 10 až 15 let větší hospodářský i politický vliv Číny ve světě, je zřejmé. Ale tato čínská strategie je rozvrhnutá v delším čase a Západ na ní může reagovat svou podobnou altruistickou strategií uplatněnou ve světě. Například v Africe může Západ investovat každoročně část peněz, obrovských peněz, které vynakládá bezúčelně na zbrojení, do vytvoření dopravní a hospodářské infrastruktury a na boj proti suchu v těch oblastech Afriky, které jsou jím zasaženy. Prostě Západ musí přestat uvažovat sobecky anebo jej vývoj, který začíná dnes ve světě určovat Čína, smete. A to, naštěstí ne úplně doslova, samozřejmě. Prostě vývoj jen půjde kolem Západu. A toto století se dříve nebo později stane stoletím Číny.

Podobné zprávy, jako jsou zprávy českých zpravodajců věnované roli Číny ve světě, jsou hloupé a ve svých důsledcích kontraproduktivní. Jsem proto rád, že z Hradu přišla vcelku rozumná reakce, která celou věc uvádí do těch správných mezí. Jde především o rozvoj hospodářských vztahů s oběma zeměmi. Já k tomu jen dodávám: „A to ostatní je vcelku nemístné“.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 4.12.2018 16:39 | karma článku: 33.60 | přečteno: 1024x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Cesta k sebezničení?

Často si v poslední době vzpomínám na slova Jiřího Horáka, zvěčnělého prvního polistopadového předsedy ČSSD a mého osobního přítele, který vyučoval politologii na vysokých školách v emigraci v USA.

23.11.2018 v 11:20 | Karma článku: 19.57 | Přečteno: 697 | Diskuse

Jiří Paroubek

TV Seznam se jako obvykle mýlí

V poslední době se objevují nejrůznější spekulace o tom, jak pracuje či nepracuje parlamentní komise na řešení ohledně privatizace důlní společnosti OKD, která byla dokončena v roce 2004. Komise je vedena Pirátem Černohorským.

6.11.2018 v 10:37 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 686 | Diskuse

Jiří Paroubek

Mocný marketing Bakaly

V jinak seriózním deníku E15 se dnes na první a čtvrté straně objevil článek „Bakala versus Zeman“.

25.10.2018 v 8:50 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 798 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Kateřina Valachová

Řešení situace dlužníků je společenská investice

Výzkumy hovoří jasně. Zkušenosti s exekucemi zvyšují nedůvěru v demokracii, nedůvěru ve stát, vedou ke stresu (což je logické) a mají řadu dalších průvodních společenských i osobních dopadů.

11.12.2018 v 8:08 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 386 | Diskuse

Jaroslav Míth

Jak porazit Babiše?

Babiš je druhý nejbohatší Čech. Má vlastní politickou stranu, mediální impérium, bezpečnostní divizi a ke svým cílům zneužívá státní aparát. Nebude snadné ho porazit. Ale porazitelný je. Musí se k tomu však použít správná taktika

11.12.2018 v 7:14 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 947 | Diskuse

Helena Sasová

Obědy zdarma pro školní děti? A co obědy pro děti na indikovaných dietách? !

Děti s celiakií, které musí dodržovat bezlepkovou dietu, se ve školních jídelnách většinou nenajedí. Přitom překážky, které jídelnám klade vyhláška o školním stravování, jsou naprosto nesmyslné a neopodstatněné.

10.12.2018 v 17:05 | Karma článku: 29.51 | Přečteno: 931 | Diskuse

Kateřina Valachová

Pana Jiřího porcují mafiáni za živa

Pan Jiří se skutečně jmenuje Jiří, žije v Ostravě. Před nějakými deseti lety si vzal úvěr pár desítek tisíc. Nic dramatického. Ale přišla nemoc a splátky se zadrhly. Najednou se objevily dodatky smlouvy s pokutami...

10.12.2018 v 7:55 | Karma článku: 24.80 | Přečteno: 1391 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Norsko: Za všechno můžou ti hrozní Češi!

Bývalá norská velvyslankyně v České republice ukázala neskutečnou míru absence norské sebereflexe. Přesvědčit jsme se o tom mohli na nedávném semináři „Norská péče o děti v mezinárodních očích“, který se konal 22. října v Oslu.

8.12.2018 v 8:53 | Karma článku: 47.07 | Přečteno: 11973 | Diskuse
Počet článků 454 Celková karma 20.22 Průměrná čtenost 2751

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz