Jak Babiš brabčí program sociální demokracie

8. 05. 2019 15:45:06
Sociální demokracie již před dlouhými lety, na své programové konferenci v březnu 2010, přišla s myšlenkou na zavedení druhé sazby daně z příjmu právnických osob.

Šlo jí tehdy o to, zdanit především podniky oligopolního charakteru a tedy především banky. Pravicová vláda P. Nečase samozřejmě tuto myšlenku odložila ad acta a nevrátila se k ní ani Sobotkova vláda. Bohužel. Nyní, s ohledem na napjatost situace ve státním rozpočtu plynoucí především z potřeb rozvoje některých sociálních programů, přišla sociální demokracie s myšlenkou na zavedení sektorové daně v bankovnictví. Tato nová daň by v běžném roce mohla do státního rozpočtu přinést až 14 mld. Kč. A to jistě stojí za to, aby tato myšlenka byla zvážena. To, že se velké banky chovají v zásadě jako oligopol, je zřejmé. Účtují si poplatky, za co chtějí a v jaké výši chtějí, protože vědí, že jejich klienti, s jejichž penězi banky hospodaří, z řady dobrých důvodů budou preferovat uložení peněz ve velkých bankách s velkými poplatky před bankami malými, které často pracují úplně bez bankovních poplatků. Andrej Babiš vyrukoval, poté, co odsoudil bankovní daň v návrzích ČSSD jako nesmysl, s vlastním návrhem. De facto zdanit, i když tomu dává jiný název, dividendy bank 10 – 20%. To asi není špatné řešení a morálně zcela akceptovatelné, neboť zisky, které banky mají (v loňském roce to bylo 82 mld. Kč, s meziročním nárůstem 9%), odcházejí vesměs zahraničním majitelům formou dividend. Jsou to přesně ty peníze, které by měly zůstat u nás v zemi, alespoň zčásti. A být použity například na zvýšení důchodů, růst výdajů ve školství či zdravotnictví anebo ve výzkumu, ale také na zajištění růstu mezd pracovníků ve státní sféře. Pokud vláda chce respektovat nesmyslný závazek vůči NATO na dramatické navyšování zbrojních výdajů, pak jim nic jiného nezbývá.

Myslím, že by předseda Hamáček měl začít mluvit o potřebě zastavit dramatický nárůst zbrojních výdajů. Zkrátka A. Babišovi jde o to, aby byl především on vidět jako hybatel, iniciátor, který prosadí zdanění nenasytných velkých bank. Prostě mu jde o to, vykouřit další zajímavé volební téma sociální demokracii.

Sociální demokracie už dlouho hovoří o dvojí kvalitě potravin. Před devíti lety ve svém programu ovšem hovořila také o potřebě srovnat ceny potravin českých a německých samoobsluh tak, aby Češi neplatili více za potraviny v základním spotřebním koši nežli Němci. To se dlouhá léta skutečně děje.

Nyní A. Babiš rozvinul velkou marketingovou akci, kdy se chce zmocnit i tohoto tématu. Ale hovořit o tom, že chce jednotnou kvalitu potravin v celé Evropské unii, tedy stejnou v Česku s tou, jakou mají v Německu či Rakousku. To je sice hezké, ale je to málo. Myslím, že předseda Hamáček, pokud chce získat toto téma pro sebe a pro sociální demokracii zpět, musí začít hovořit o tom, že je to nedostatečné, že jde také a zejména o ceny potravin. Před zhruba sedmi lety jsem si nechával udělat porovnání cen 30 až 35 druhů potravin v základním spotřebním koši v drážďanské a ústecké samoobsluze. Ceny v Drážďanech byly až o 20 – 30% nižší nežli ceny v Ústí. Za tu dobu mohlo dojít nepochybně k jistým změnám, ale myslím si, že ta základní cenová proporce mohla zůstat zhruba stejná. Zkrátka, předseda Hamáček má jistě prostředky a hlavně lidi na to, aby mu zpracovali takové srovnání například cen základních druhů potravin v pražské samoobsluze se samoobsluhami v Drážďanech či například Bambergu anebo v jiném bavorském městě (to je pro dva lidi práce max.na jedno odpoledne). A to je trumf, který by mohl lidi zajímat právě před evropskými volbami. Myslím, že to může být dokonce hlavní téma voleb, pokud se to šikovné uchopí. A. Babiš má jistě důvody, proč se zabývá jen kvalitou potravin. Ta řetězce tolik nebolí. Tlak na ceny je ale bolet bude. Chce to jen odvahu. Emoce z případného střetu Hamáček - Babiš mohou ČSSD v blížících se volbách jen pomoci. Chce to jen odvahu a stále odvahu. Bylo by to užitečnější nežli poslat poslance ČSSD na protivládní demonstraci.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | středa 8.5.2019 15:45 | karma článku: 6.53 | přečteno: 391x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Formují se příští vládní většiny?

Poslední průzkum agentury Kantar.cz, která bývá ve svých odhadech poměrně přesná, naznačil možné změny trendů na české politické scéně. Není to zatím nic jiného než náznak.

11.6.2019 v 13:38 | Karma článku: 11.33 | Přečteno: 483 | Diskuse

Jiří Paroubek

Očekávatelné zemětřesení

Evropské volby znamenaly politické zemětřesení prakticky v celé Evropě. Dříve naprosto bezpečná parlamentní většina, kterou tvořili v Evropském parlamentu evropští lidovci a evropští socialisté, se zúžila.

27.5.2019 v 13:38 | Karma článku: 37.58 | Přečteno: 5637 | Diskuse

Jiří Paroubek

Ztracený uprchlík Wolf se našel

Poslanec Wolf, připomeňme si základní fakta, se stal poslancem za ČSSD po nepříliš dlouhém pobytu v této straně v červnu 2006.

13.5.2019 v 15:22 | Karma článku: 23.97 | Přečteno: 974 | Diskuse

Jiří Paroubek

Zničí se sami?

Agentura pro výzkum veřejného mínění Median přichází tak, jak se blíží termín voleb do europarlamentu (EP), již se střízlivějšími výsledky volebních preferencí politických stran.

10.5.2019 v 15:35 | Karma článku: 14.22 | Přečteno: 699 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Anna Gamanová

Co na Kladně děláme proto, aby nebylo tak horko (a sucho)

Minuly první vlny veder. Zatím naštěstí relativně prší, uvidíme, jaké počasí nás letos čeká. Každopádně po několika suchých letech jsou aktuální opatření, která dokáží v horkých měsících Kladno osvěžit. Jaká to například jsou?

14.6.2019 v 22:38 | Karma článku: 10.30 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Sport a doping

V oblasti sportu je často řešen dopingový přestupek vrcholových sportovců. Je to opravdu nemilá skutečnost.

14.6.2019 v 13:34 | Karma článku: 4.49 | Přečteno: 123 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Eliminace slov maminka a tatínek je ukázkou blbosti, nikoliv pokroku

Jde to rychle. V Německu rozhodně. V roce 2017 v zemi uznali „manželství pro všechny“, od 2018 jde mít třetí pohlaví „divers“ a aktuálně už ministerstvo pro rodinu navrhuje používání termínů „rodič 1 a 2“ místo matka a otec.

14.6.2019 v 7:57 | Karma článku: 46.90 | Přečteno: 11204 | Diskuse

Kateřina Konečná

Ceny, o které nestojíme

Jsou disciplíny, ve kterých nemůžeme nikdy vyhrát. Nikdy asi nebudeme nejlepší v kriketu a curlingu, nepostavíme nejmodernější budovu na světě (dělá nám problémy i pár kilometrů dálnice)...

13.6.2019 v 15:08 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 630 | Diskuse

Jiří Paroubek

Formují se příští vládní většiny?

Poslední průzkum agentury Kantar.cz, která bývá ve svých odhadech poměrně přesná, naznačil možné změny trendů na české politické scéně. Není to zatím nic jiného než náznak.

11.6.2019 v 13:38 | Karma článku: 11.33 | Přečteno: 483 | Diskuse
Počet článků 475 Celková karma 20.74 Průměrná čtenost 2695

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz