Zničí se sami?

10. 05. 2019 15:35:19
Agentura pro výzkum veřejného mínění Median přichází tak, jak se blíží termín voleb do europarlamentu (EP), již se střízlivějšími výsledky volebních preferencí politických stran.

Jak jsem ve svých předchozích článcích upozorňoval, volební preference stran do EP mohou být dosti rozdílné od běžných preferencí pro volby do sněmovny.

Tak za prvé, z hlediska zájmu české veřejnosti stojí tyto volby nejníže ze všech druhů voleb, dokonce i za volbami senátními.

Za druhé, k volbám chodí spíše vzdělanější, příjmově silnější, zkrátka pravicoví voliči.

Za třetí, pro tyto volby není, alespoň podle průzkumů, velkých témat. Obavy z imigrace jsou zájmem tak u 15% potenciálních voličů, což zhruba odpovídá potenciálu elektorátu SPD.

Analytici Medianu upozorňují na to, že se snižujícím se procentem účasti voličů, zejména od 20 k 15% poroste volební výsledek pravostředových stran (zj. alianci TOP 09, STAN a Zelených, dále ODS, lidovců a Pirátů). Dokonce se může stát, že některá z těchto stran může být ve volbách procentuálně silnější nežli hnutí ANO se zdaleka nejlepšími volebními preferencemi, ale užším pevným jádrem.

Při klesající volební účasti až k 15% budou mít obě dvě levicové strany – KSČM a ČSSD – podle Medianu volební výsledek mírně nad 5% (KSČM) anebo dokonce na 5% (ČSSD). Dochází k tomu, na co jsem upozorňoval již dlouhé měsíce. ČSSD nemá nic jistého, pokud jde o účast svých poslanců v budoucím 5 EP. Oba kandidující čelní představitelé kandidátky (Poc a Sehnalová) mají vysokou kvalitu a zkušenosti, ale málokdo je zná.

Kromě toho, lidé se budou při volbách do EP řídit především – jak nasvědčují průzkumy a dosavadní zkušenosti – podle celostátní politiky strany. O to více je potřeba nedělat před volbami velké politické chyby.

ČSSD udělala čtrnáct dní před volbami do EP hrubé chyby v souvislosti s úplně zbytečným tématem. Jde o odvolání šéfů dvou galerií – Národní galerie a galerie v Olomouci -, které mohlo být bez velkého halasu provedeno až po volbách. Pražská kavárna, s velkou podporou v redakci ČT, soustředěně zaútočila přes své exponenty v médiích na ministra kultury.

K tomu se v zásadě připojil první místopředseda ČSSD Onderka. Zlí jazykové tvrdí, že by se rád obětoval a nahradil Staňka na ministerstvu kultury. Ve vedení strany se vytvořila pro tento účel ad hoc skupina ochotných, která zpochybňuje jednoho z vlastních ministrů. Opravdu moudré krátce před volbami. Ještě moudřejší ovšem je, že poslanec ČSSD Dolínek, nepochybně v dohodě s Pochem a Petříčkem, na pondělní protivládní demonstraci zaútočil na Staňka kvůli odvolání Fajta, kterým prý chtěl vyhovět prezidentu Zemanovi. Pocheho skupina dovedla pražskou ČSSD v podzimních komunálních volbách k úžasnému debaklu. Strana dostala 2,9% hlasů a vypadla ze všech pražských zastupitelstev. Stalo se tak po nekončeném seriálu chyb a v důsledku kolosální neschopnosti Pocheho, Dolínka a jejich kompliců. A oni se nedokážou ovládnout ve svém protizemanovském zaujetí ani necelé tři týdny před volbami..... Samozřejmě za velkého gaudia Babišovy MFD... Hnutí ANO jde pochopitelně o hlasy zemanovských voličů, kterých je v Praze zhruba třetina.

Rád se budu mýlit, ale po této eskapádě bude ČSSD mít v jednou z největších volebních krajů, v Praze, 1 – 2% hlasů. Kde je nahradí?

Předseda Hamáček to nemá snadné. Pokud jeho blízcí, ba nejbližší spolupracovníci pár týdnů před volbami preferují osobní a partikulární zájmy nad zájmy stranickými.

Jediné řešení je: okamžitě se v této věci přestat dohadovatveřejně.Uzavřít celou věc do betonového pouzdra mlčení. Začít se věnovat například dvojí kvalitě potravin a zejména dvojí rozdílné úrovni cen v základním spotřebním koši potravin v Česku a Německu. Střet s Babišem (Babiš otázku cen zcela pomíjí) by mohl v této věci přivést soc.dem. potřebné voliče do EP.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 10.5.2019 15:35 | karma článku: 14.22 | přečteno: 699x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Formují se příští vládní většiny?

Poslední průzkum agentury Kantar.cz, která bývá ve svých odhadech poměrně přesná, naznačil možné změny trendů na české politické scéně. Není to zatím nic jiného než náznak.

11.6.2019 v 13:38 | Karma článku: 11.33 | Přečteno: 483 | Diskuse

Jiří Paroubek

Očekávatelné zemětřesení

Evropské volby znamenaly politické zemětřesení prakticky v celé Evropě. Dříve naprosto bezpečná parlamentní většina, kterou tvořili v Evropském parlamentu evropští lidovci a evropští socialisté, se zúžila.

27.5.2019 v 13:38 | Karma článku: 37.58 | Přečteno: 5637 | Diskuse

Jiří Paroubek

Ztracený uprchlík Wolf se našel

Poslanec Wolf, připomeňme si základní fakta, se stal poslancem za ČSSD po nepříliš dlouhém pobytu v této straně v červnu 2006.

13.5.2019 v 15:22 | Karma článku: 23.97 | Přečteno: 974 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Anna Gamanová

Co na Kladně děláme proto, aby nebylo tak horko (a sucho)

Minuly první vlny veder. Zatím naštěstí relativně prší, uvidíme, jaké počasí nás letos čeká. Každopádně po několika suchých letech jsou aktuální opatření, která dokáží v horkých měsících Kladno osvěžit. Jaká to například jsou?

14.6.2019 v 22:38 | Karma článku: 10.30 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Sport a doping

V oblasti sportu je často řešen dopingový přestupek vrcholových sportovců. Je to opravdu nemilá skutečnost.

14.6.2019 v 13:34 | Karma článku: 4.49 | Přečteno: 123 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Eliminace slov maminka a tatínek je ukázkou blbosti, nikoliv pokroku

Jde to rychle. V Německu rozhodně. V roce 2017 v zemi uznali „manželství pro všechny“, od 2018 jde mít třetí pohlaví „divers“ a aktuálně už ministerstvo pro rodinu navrhuje používání termínů „rodič 1 a 2“ místo matka a otec.

14.6.2019 v 7:57 | Karma článku: 46.90 | Přečteno: 11204 | Diskuse

Kateřina Konečná

Ceny, o které nestojíme

Jsou disciplíny, ve kterých nemůžeme nikdy vyhrát. Nikdy asi nebudeme nejlepší v kriketu a curlingu, nepostavíme nejmodernější budovu na světě (dělá nám problémy i pár kilometrů dálnice)...

13.6.2019 v 15:08 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 630 | Diskuse

Jiří Paroubek

Formují se příští vládní většiny?

Poslední průzkum agentury Kantar.cz, která bývá ve svých odhadech poměrně přesná, naznačil možné změny trendů na české politické scéně. Není to zatím nic jiného než náznak.

11.6.2019 v 13:38 | Karma článku: 11.33 | Přečteno: 483 | Diskuse
Počet článků 475 Celková karma 20.74 Průměrná čtenost 2695

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz