Personální "přesuny" na ministerstvu zahraničí

2. 08. 2019 10:59:19
Za „vlády“ ministra Schwarzenberga se ministerstvo zahraničí stalo odkladištěm nejrůznějších přítelíčků a přátel, majících blízko k pravicovým stranám (či dokonce majících jejich legitimaci), tedy k ODS a TOP 09.

Pokud byl někdo ze zájemců o práci na ministerstvu názorově součástí klubu přátel pravdy a lásky, bylo to také nejlepší možné doporučení. Kromě toho, v jisté době, tedy konkrétněji po volbách do sněmovny v roce 2010, se stali nežádoucími osobami na ministerstvu zahraničí i v diplomatickém sboru lidé s jinou než vysloveně pravicovou orientací. Tomuto přístupu učinilo přítrž až ministerské angažmá Jana Kohouta v úřednické vládě a poté ministerstvo pod vedením Luboše Zaorálka. Pokud vím, Luboš Zaorálek nikdy nesáhl k vyhazovům, či dokonce k čistce na ministerstvu, kvůli rozdílným politickým názorům. A to je dobře.

Nikdo z lidí, kteří zahraniční politice Česka alespoň trochu rozumějí a sledují vývoj na ministerstvu zahraničí, neměl ani slovo výhrady k tomu, když se náměstkem ministra zahraničí stal sociální demokrat Aleš Chmelař, který byl předtím státním tajemníkem pro evropské záležitosti. A. Chmelař je totiž kvalifikovaný, mimořádně schopný mladý člověk, kterému by ovšem spíše slušela funkce ministra zahraničí nežli jeho náměstka. Není však zapojen do party Pocheho a spol. a souvisejících zájmových skupin v ČSSD a proto je „jen“ náměstkem ministra.

V předchozích dnech ministr Petříček udělal další hrubou politickou chybu. Namísto jednoho politického náměstka, který odchází na velvyslanectví, jmenoval dva politické náměstky. Tím jedním je představitel mladých sociálních demokratů, což je jeho zřejmě jediná kvalifikace, neboť se předpokládá, že se v této pozici tu a tam stýkal s četnými zahraničními partnery ze sesterských organizací mladých socialistů z Evropy a celého světa. V komunální politice, u které se uvádí, že je činný v Praze 3, to již není právě aktuální údaj. Pokud byl členem obvodního zastupitelstva MČ v Praze 3, tak už téměř rok není, neboť sociální demokracie katastrofálním způsobem prohrála komunální volby v Praze. O tom, tedy o angažmá v komunální politice, bych proto příliš nemluvil. Také jeho angažmá na kandidátce ČSSD ve volbách do EP zrovna neskončilo dobře (a s ohledem na volební výsledky celé strany ani skončit dobře nemohlo). Možná, že se jedná o opravdu talentovaného mladého muže a pak by ale bylo dobré, aby nepřeskakoval jednotlivé funkční stupně, ve kterých může pracovně růst a zrát. Přejít z čela organizace, která má fakticky jen několik desítek členů, do čela ministerstva, je přeci jen velký skok. Nikdo soudný v ČSSD se proto nemůže divit tomu, že se v této souvislosti objevují slova o klientelismu a papalášství ve vztahu k sociální demokracii a zejména k její politicky zcela neúspěšné pražské organizaci.

U paní Grmelové, která bude druhou politickou náměstkyní ministra zahraničí, se uvádí jen to, že před šestnácti lety absolvovala Diplomatickou akademii MZV a že je sedmnáct let zaměstnankyní MZV. To už je alespoň nějaká kvalifikace, ale upřímně, tak na šéfku oddělení specializovaného na její odbornost anebo ředitelku odboru, který by vedla.

Někteří funkcionáři ČSSD si vůbec neuvědomují, že takovéto personální postupy budou zneužívány v příštích měsících a letech vůči ČSSD obecně, jako důkaz jejího papaláštví a klientelismu. S ohledem na to, jak se v posledním čtvrt roce vyvíjí kauza kolem odcházejícího ministra Staňka a nyní nová kauzička na ministerstvu zahraničí, je velmi snadné přesvědčovat veřejnost, že ČSSD jde jen o posty a zaměstnávání kámošů.

Je škoda, že poněkud v zákrytu za touto záležitostí zůstává snaha špiček ČSSD dostat se k reálným číslům rozpočtu na ministerstvu práce a také na ministerstvu vnitra pro rok 2020. Paní ministryně Maláčová zatím ke své vlastní škodě nevyužila všechny argumentační možnosti, které má v souvislosti s chybějícími finančními prostředky do letošního rozpočtu krajů v oblasti sociální politiky. Upřímně, takovýto mimořádný rozpočtový výdaj není schopno řešit sólově žádné ministerstvo. Je to rozhodující měrou věcí premiéra a jeho ochoty přesvědčit ministryni financí, aby tuto rozpočtovou prioritu vlády dokázala pokrýt. Obdobně jsem postupoval jako premiér v roce 2006 při pokrytí neuhrazených závazků fakultních nemocnic v rozsahu několika miliard. Prostě rezort zdravotnictví neměl z čeho to zaplatit...

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 2.8.2019 10:59 | karma článku: 21.21 | přečteno: 654x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Politika s dvojí morálkou

Poznal jsem dnešního senátora a nedávného neúspěšného prezidentského kandidáta Pavla Fischera, jako velvyslance Česka ve Francii v době, kdy jsem byl českým premiérem.

19.8.2019 v 16:13 | Karma článku: 32.38 | Přečteno: 1228 | Diskuse

Jiří Paroubek

Blíží se recese světové ekonomiky?

V posledních dnech a týdnech se objevují v médiích časté úvahy o tom, zda jsme na počátku světové hospodářské recese.

12.8.2019 v 16:53 | Karma článku: 16.10 | Přečteno: 515 | Diskuse

Jiří Paroubek

Obchodní válka v plném proudu

Myslím tím obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou. Tento konflikt odstartoval v rozporu s jakýmikoliv doporučeními a standardy Světové obchodní organizace (WTO) americký prezident Trump.

6.8.2019 v 15:34 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 412 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Fridays For Reason #5: Modrá, nikoli zelená planeta

Klimatičtí záškoláci prohlašují, že svoje teze staví na vědeckých faktech. Dobře, odhlédněme nyní na chvíli od toho, jak nedůvěryhodnou se klimatologie díky své politizaci stala.

23.8.2019 v 14:35 | Karma článku: 27.85 | Přečteno: 591 | Diskuse

Kateřina Valachová

Když premiér spí a prezident bdí…

Nechtěli jsme jen přihlížet dalšímu ohýbání ústavy. Proto konstruktivní řešení – návrh na nového ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Je to jiné řešení, než jsme chtěli, ale když premiér spí a prezident bdí...

23.8.2019 v 8:02 | Karma článku: 11.58 | Přečteno: 451 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Zvrácené manýry českých exekutorů

Představte si, že vždy vše řádně platíte, přesto jste na několik měsíců bez přístupu k účtu a platíte 250 Kč za každý náhled exekutora na konto. Omluva v nedohlednu.

23.8.2019 v 7:43 | Karma článku: 44.53 | Přečteno: 5822 | Diskuse

Luboš Zálom

Doučování pro klimatické záškoláky (4)

Za koho vlastně klimatičtí záškoláci oteplování mluví a čí zájem hájí? Mluvčí studentů Petr Doubravský se v pořadu Rozstřel na iDnes vyjádřil, že to, oč jim jde, je ekologický prospěch. A ten je prý prospěchem pro všechny.

22.8.2019 v 13:25 | Karma článku: 36.10 | Přečteno: 1526 | Diskuse

Ondřej Prokop

Práce na náplavce se blíží do finále

Práce na náplavce se blíží do finále a s ním se už v průběhu září rozjede provoz v nových kavárnách, barech a ateliérech. Těšíte se?

21.8.2019 v 14:21 | Karma článku: 9.96 | Přečteno: 302 | Diskuse
Počet článků 484 Celková karma 21.97 Průměrná čtenost 2658

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz