Politika s dvojí morálkou

19. 08. 2019 16:13:16
Poznal jsem dnešního senátora a nedávného neúspěšného prezidentského kandidáta Pavla Fischera, jako velvyslance Česka ve Francii v době, kdy jsem byl českým premiérem.

Zaujal mě hlubokou znalostí problematiky země, ve které zastupoval zájmy ČR. Neměl jsem tehdy mimo oficiální program mnoho času hovořit o věcech, které zajímají mě i jeho. Je o mě známo, že každoročně rád už skoro třicet let jezdím do Francie, na jih Francie, do Paříže a někdy i jinam a mám rád francouzskou kulturu a francouzské dějiny. Vždy jsem obdivoval skvělé francouzské krále, prezidenty i premiéry. Když to srovnám například s Ruskem, tak mohu říci, že bylo velkou předností Francie, ať už byla královstvím nebo republikou, že měla štěstí na řadu mimořádně talentovaných národních vůdců. Naopak v Rusku se mnoho skvělých národních vůdců neobjevilo, spíše vlastně jen výjimečně. Éra dnešního schopného prezidenta Putina je v ruských dějinách spíše mimořádná, při všech výhradách, které k němu mohu mít.

P. Fischer se mi jevil jako naprostý profesionál a znalec francouzských poměrů. Byla to jedna z nejlepších zahraničních cest, které jsem ve funkci předsedy vlády uskutečnil.

To, že P. Fischer vstoupil do vysoké politiky, mě v první chvíli překvapilo a překvapilo mě i jeho politické zaměření. Začal ze sebe dělat konzervativce, kterému jsou blízké hodnoty, které jsou až rigidně katolické a zejména komunistožroutské. Jako komunistožrout se ostatně profiluje od té doby stále. A protože komunisté již u nás v tuto chvíli nepředstavují žádnou reálnou hrozbu, a strašit v této době, kdy komunisté loajálně podporují Babišovu vládu, by bylo jako strašit Babou Jagou, vybral si proto za svůj cíl opožděného boje proti komunismu Čínskou lidovou republiku (ČLR). V Číně, respektive v Hongkongu, který je již tři desítky let její integrální součástí, dochází v posledních jedenácti týdnech k demonstracím proti vládě. Záminkou zahájení protestů hongkongských aktivistů bylo, když správkyně Hongkongu Liamová přišla s návrhem zákona pro místní parlament, který by umožňoval vydávání zločinců zadržených v Hongkongu do Číny. V zásadě tedy požadavek, který by neměl nikoho příliš překvapit, pokud tedy platí státní suverenita Číny i nad oblastí Hongkongu. To je totéž, jako kdyby se např. obyvatele Martiniku – pan Fischer dobře ví, že se jedná o zámořský departement Francie – bouřili proti platnosti nějakého francouzského zákona na svém území. Prostě bylo by to asi podivné. A pan Fischer by jistě řekl, že pravdu má francouzská vláda a nikoliv nespokojení občané či úřady Martiniku. V tuto chvíli všichni čekáme na to, zda v září, tedy po prázdninách, které si Francouzi s různou intenzitou a s ohledem na možnosti své kapsy užili, budou obnoveny demonstrace hnutí „Žlutých vest“. Ty, jak známo, probíhaly od podzimu minulého roku a to nejen ve francouzské metropoli, ale vlastně plošně v mnoha městech po celé Francii. V jednom víkendovém dni se scházely desítky tisíc lidí, nespokojených s francouzskou vládou a s prezidentem Macronem. Televizní stanice, které byly k francouzské státní moci v zásadě velmi ohleduplné, nicméně ukázaly širokou škálu policejního násilí vůči demonstrantům. Podle dostupných a ne právě přesných údajů médií, mělo při těchto demonstracích v důsledku policejních zákroků zemřít až deset demonstrantů. Neslyšel jsem, že by pan Fischer jako předseda zahraničního výboru Senátu, pozdvihl hlas na obranu těchto nešťastných lidí. A že by pozdvihl hlas proti zjevné policejní brutalitě, používané vůči demonstrantům. Pokud jsou mé informace správné, tak se některých policejních akcí vůči demonstrantům „Žlutých vest“, účastnili také vojáci. V závěru první poloviny tohoto roku to vypadalo, že se vládě podařilo hnutí „Žlutých vest“ rozložit. Ale nechvalme dne před večerem. V nastalé situaci může přijít jiskra, která může protesty obnovit.

Je otázka proč pan Fischer a další čeští politici (nejen ty čeští), tuto politiku dvojí morálky uskutečňují.

Policejní zásahy hongkongských policistů vůči demonstrantům nejsou nic pěkného, ale každý stát má právo, ba povinnost, chránit veřejný pořádek. Pokud má toto právo francouzská vláda, tak ho musí mít i čínská vláda. Určitě není východiskem, pokud budeme na jedné straně v policejních zásazích vidět brutální násilí a v případě našich přítel ho naopak budeme velkoryse přehlížet. Pokud jsem si všiml a pokud jsou agenturní zprávy přesné, nedošlo při demonstracích v Hongkongu, které trvaly jedenáct týdnů, k obětem na lidských životech. Ve Francii ale ty oběti na lidských životech byly a bylo to dílem francouzských pořádkových sil. Bohužel.

Chápu, že pan Fischer upevňuje těmito svými prohlášeními, které pro čínskou administrativu jsou v zásadě jako bzučení komára a mají i takový reálný význam, svou pozici u našich rigidně antikomunistických občanů. Tedy těch, kteří z nějakých (mě neznámých) důvodů považují Čínu za hrozbu. Na věci je potřeba se dívat realisticky. Pokud by se Čína dostala do podobných problémů jako Francie a protesty a demonstrace by se rozšířily třeba do padesáti měst, byl by to problém, a to nejen pro čínskou vládu. Destabilizovat jednu ze dvou nejsilnějších ekonomik světa, by si mohl přát opravdu jenom idiot. To by mohlo opravdu nepěkně zacloumat i se světovou ekonomikou.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pondělí 19.8.2019 16:13 | karma článku: 32.79 | přečteno: 1296x

Další články blogera

Jiří Paroubek

A na Bakalu se zapomnělo?

Předseda sněmovní komise k problematice privatizace OKD, Černohorský, nechal uniknout do médií informaci, že možná podá trestní oznámení.

13.9.2019 v 16:34 | Karma článku: 28.99 | Přečteno: 800 | Diskuse

Jiří Paroubek

Strategická iniciativa podle hnutí ANO

Soc. dem. má kromě programové nicoty, kdy není schopna opravdu revolučně inovovat svůj obstarožní program, kromě fádní personální nabídky a neustálých vnitrostranických půtek provětrávaných v médiích, ještě jeden závažný problém.

4.9.2019 v 14:04 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 443 | Diskuse

Jiří Paroubek

Blíží se recese světové ekonomiky?

V posledních dnech a týdnech se objevují v médiích časté úvahy o tom, zda jsme na počátku světové hospodářské recese.

12.8.2019 v 16:53 | Karma článku: 16.12 | Přečteno: 534 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Mezigenerační kanibalismus

Dělící čára neprobíhá mezi generacemi, ale v mozku každého člověka. Zdá se mi, že dříve, v předinternetové době, lidé měli větší schopnost naslouchat jeden druhému. Pokusme se o to znovu. Jsme totiž na stejné lodi.

18.9.2019 v 19:29 | Karma článku: 47.18 | Přečteno: 6671 | Diskuse

Luboš Zálom

Studenti by měli raději studovat a ne bojovat za klimatický socialismus

Jak známo, v pátek 20. září se koná první demonstrace klimatických záškoláků v tomto školním roce. Je třeba na tuto pokračující a stupňující se hysterii, která nabývá podob apokalyptického náboženského kultu, zásadně reagovat.

18.9.2019 v 12:57 | Karma článku: 39.67 | Přečteno: 1420 | Diskuse

Jiří Fremr

Tak nám dali „rule of law,“ paní Müllerová…

Premiér oslavuje, že se česká komisařka Věra Jourová stane místopředsedkyní Evropské komise, ale mne je z toho docela smutno.

17.9.2019 v 14:30 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 232 | Diskuse

Filip Zachariaš

Mladý hrdina, který pro stávající mladé nikdy hrdinou nebude...

Už delší dobu cítím potřebu napsat něco podobného. Teď po přečtení příběhu o mladém Oldovi Dolečkovi - hrdinovi, který se ve svém nízkém věku zapojil do odboje, jsem se k tomu odhodlal.

17.9.2019 v 12:01 | Karma článku: 28.42 | Přečteno: 1003 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Romové potřebují práci, ne dávky!

Integrace Romů do společnosti se příliš nedaří. Zkoušelo se to po dobrém i po zlém a spousta peněz se nalila do různých bohulibých projektů. A výsledek? Většinou nula.

16.9.2019 v 8:08 | Karma článku: 45.95 | Přečteno: 12672 | Diskuse
Počet článků 486 Celková karma 22.17 Průměrná čtenost 2650

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz