Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Česko bojuje statečně

22. 03. 2020 10:05:53
V průběhu noci přivezly dva letouny velké množství potřebného zdravotnického materiálu z Číny. Ukrajinský letoun AN Ruslan přivezl do Česka dva miliony respirátorů, pět milionů roušek a také ochranné brýle.

Dalších sedm milionů roušek a zřejmě další zdravotnický materiál přivezl do Česka letoun společnosti China Eastern. A dodávky potřebného materiálu z Číny budou pokračovat podle potřeby i v dalších šesti týdnech. Je dobře, že ministr vnitra Hamáček rozhodl také o nákupu až pěti set kusů plicních ventilátorů přímo v Číně. Řekněme si otevřeně, že je obdivuhodné, v jakém množství dokáže Čína vyprodukovat potřebný zdravotnický materiál, včetně zdravotnických přístrojů typu plicních ventilátorů. A to nejen pro nás... Přitom je před dvěma měsíci sama neměla.

Italské zdravotnictví, a to zdravotnictví dokonce jedné ze dvou nejvyspělejších italských provincií – Lombardie, kolabuje především z toho důvodu, že nemá k dispozici dostatečná množství plicních ventilátorů. Ovšem problém Itálie pokud jde o ohromný počet mrtvých následkem koronaviru není jen v plicních ventilátorech. V Itálii do dnešního dne probíhá nerušeně výroba v řadě zcela zbytných oborů. Jinak řečeno, lidé mj. cestují do práce a z práce ve velkých množstvích, a to je značný problém pří šíření nákazy.

Plošnými opatřeními, která rozvinula v posledních čtrnácti dnech česká vláda, se podařilo rozložit křivku nárůstu počtu nemocných v čase tak, aby pravděpodobně silný nápor nemocných koronavirem, který zaměstná v příštích týdnech české nemocnice, byl nemocnicemi a jejich personálem vůbec zvládnutelný. Tedy, jinak řečeno, aby nedošlo k italskému scénáři obrovského náporu nemocných také v českých podmínkách. V posledním týdnu sice i u nás došlo k exponenciálnímu nárůstu počtu nemocných – a zdá se, že tento exponenciální nárůst bude pokračovat i v dalších dnech – ale zatím má vláda vše v zásadě pod kontrolou. Prostě, české zdravotnictví je připraveno a pokud bude docházet k nárůstu nemocných koronavirem "jen" v řádech tisíců, bude vše zvládnutelné. Tedy nemusí docházet k velkým ztrátám na lidských životech nebo dokonce vůbec k žádným ztrátám na lidských životech (To bychom si všichni přáli.). Vládní opatření jdou správným směrem. Teď je potřeba tato opatření spíše dolaďovat. Je zde například riziková skupina bezdomovců v počtu 25 – 30 tisíc osob, která je ovšem naštěstí soustředěna do velkých měst a především do Prahy. Nicméně bezdomovci se mohou pohybovat v podstatě nekontrolovaně po celém území státu a pohybují se často na místech (nádraží), kde dochází k velkému soustředění občanů celé populace. A to je jeden z významných detailů, který vláda v příštích dnech musí řešit.

Ukazuje se, že pravdu měl 2. března místopředseda vlády a předseda ČSSD Hamáček, který už tehdy přišel s návrhem na vyhlášení nouzového stavu. Premiér Babiš a ministři za hnutí ANO, včetně např. mekoty blekoty Metnara, kterému úředníci před očima rozkrádají resort, si z Hamáčka dělali šoufky. A A. Babiš zapojil celé své mediální impérium k tomu, aby Hamáčka a sociální demokracii zesměšnil s tím, že se z pandemie koronaviru snaží vytloukat politický kapitál. A přisadila si také, velmi snaživě, pravicová opozice. Aniž chci věci přeceňovat, musím objektivně konstatovat, že sociální demokracie a její předseda měli jasnou koncepci řešení mnohem rychleji nežli A. Babiš, který se zejména v posledních dvou týdnech tak trochu ztrácí v přívalu detailů, u jejichž řešení chce být. Jeho marketingoví odborníci mu radí hlouposti. Měl by být na televizních obrazovkách poněkud vzácnější.

Na konci sil se zdá být ministr zdravotnictví, který si evidentně potřebuje po obrovském náporu, který na něj v posledních několika týdnech byl vyvíjen, odpočinout. Návrh hejtmana Netolického na jeho odvolání ovšem nepovažuji za adekvátní situaci a za spravedlivý.

V každém případě však předseda ČSSD – přes politickou chybu hejtmana Netolického – sbírá v posledních třech týdnech politické body i pro svou stranu, která se v posledních týdnech pohybovala v lepším případě mírně nad úrovní volitelnosti do sněmovny, tedy nad 5% hranicí. Hamáček s Maláčovou jsou vidět a působí velmi pozitivním dojmem.

Je dobře, že se vláda snaží přicházet i s určitými náměty, jak řešit těžkou situaci firem a živnostníků. Jde totiž o celkovou zaměstnanost v zemi. Pokud situace dopadne zejména na malé a střední firmy a živnostníky silně negativně – a bez otevřené pomoci vlády je to prakticky jisté, bude to znamenat značný nárůst nezaměstnanosti. A vzhledem ke známé ekonomické situaci několika milionů českých občanů, kteří žijí od výplaty k výplatě, by to znamenalo sociální katastrofu. Od začátku existence Babišovy vlády je to nejsilnější moment, ve kterém sociální demokracie může prokázat v plném rozsahu svou užitečnost a potřebnost pro široké vrstvy českého obyvatelstva jako obránce jeho přirozených zájmů a dostat se tak konečně ze sobotkovské pasivity a rozvalu.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | neděle 22.3.2020 10:05 | karma článku: 20.01 | přečteno: 551x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Soud konstatoval: Soukup z TV Barrandov lže

Od června až do prosince 2018 vedl moderátor, ředitel a majitel TV Barrandov Soukup ve svých několika pořadech lživou kampaň proti mé osobě.

26.5.2020 v 15:12 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 722 | Diskuse

Jiří Paroubek

Senát: Užiteční idioti nebo…

...slepé střevo české politiky? Dnešní média jsou plná vyjádření předsedy Senátu i dalších senátorů o údajném výhružném vměšování čínských diplomatů do vnitřních záležitostí ČR a o údajném bezprecedentním porušení suverenity ČR.

21.5.2020 v 15:48 | Karma článku: 35.93 | Přečteno: 1053 | Diskuse

Jiří Paroubek

Haškova sebevražedná mise

Sociální demokracie, především díky chybám předchozího Sobotkova vedení, už dávno ztratila pozici nejsilnější politické strany v zemi a v posledních volbách do Evropského parlamentu nezískala ani 4% hlasů.

24.4.2020 v 13:14 | Karma článku: 19.83 | Přečteno: 559 | Diskuse

Jiří Paroubek

Sprosťáctví Topolánka, klauna z Řeporyjí a Kalouska

Víkendový rozhovor prezidenta Zemana galvanizoval na Frekvenci 1 k naprosto nechutným a sprostým výlevům na sociálních sítích několik výtečníků, kteří sami sebe považují za politiky seriózní pravice.

21.4.2020 v 17:50 | Karma článku: 39.26 | Přečteno: 1443 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Absurdita: STK stojí nad lidským životem?

Během koronavirové krize se dělalo maximum k zabránění šíření viru. Hranice se téměř neprodyšně uzavřely a bylo omezeno i vycházení. Ale na STK se do Česka muselo, i když jste byli třeba na Maltě.

1.6.2020 v 8:06 | Karma článku: 41.60 | Přečteno: 6090 | Diskuse

Marek Šoška

Potravinová soběstačnost?

Ve středu 27.5. byl na programu sněmovny pozměňovací návrh, jenž má za cíl, aby bylo státem postupně nařízeno až 85 % českých potravin v českých obchodech.

31.5.2020 v 21:31 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 675 | Diskuse

Jana Marková

Chceme skutečně české potraviny? Pak uzákoňme jejich viditelné a pravdivé značení!

EU nám přikazuje jak moc rovné okurky musíme jíst, ale značení skutečného původu zboží je, možná záměrně, velmi účinně maskováno.

30.5.2020 v 12:56 | Karma článku: 33.98 | Přečteno: 1163 | Diskuse

Helena Sasová

Kdo je odborník?

Budou absolventky genderových studií prezentované jako odbornice na genderovou problematiku, když se budou názorově rozcházet se současnou genderovou ideologií?

29.5.2020 v 14:38 | Karma článku: 24.40 | Přečteno: 578 | Diskuse

Mojmír Mikuláš

Další facka automobilistům v Praze

Čím více omezíme všechny automobilisty, tím jsme spokojenější. To je nepsané heslo současného vedení Prahy.

29.5.2020 v 8:19 | Karma článku: 39.17 | Přečteno: 1638 | Diskuse
Počet článků 513 Celková karma 22.33 Průměrná čtenost 2551

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz