Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Kolik bude stát hospodářské oživení?

24. 03. 2020 14:54:40
Poslanecká sněmovna dnes projednává první ze záchranných balíčků, kterým se vláda snaží ochránit ekonomiku před hlubokým propadem.

A také zajistit únosnou sociální situaci širokých vrstev obyvatelstva zasažených omezeními v důsledku pandemie koronaviru. Vláda jde v zásadě správným směrem. Ve druhém kroku by ovšem vláda měla přikročit při další rozpočtové úpravě k seškrtání některých zbytných výdajů státního rozpočtu na tento rok. Mezi tyto zbytné výdaje patří především výdaje na nákup nových zbraní a zbraňových systémů. Jestli to mají být právě americké helikoptéry za 14 mld. Kč anebo něco jiného, v zásadě není podstatné. Záleží na tom, kam až se dostali vyjednavači ministerstva obrany s americkou stranou při uzavírání smlouvy o koupi helikoptér. Prostě státní rozpočet potřebuje jistou revizi a můžeme říci, že i ozdravení. Představa, že i nyní všechno půjde ve starých kolejích a „jen“ nebudou nabíhat příjmy státního rozpočtu a všichni budeme "happy", je zcela zcestná. Stát musí obecně zeštíhlit veřejné rozpočty, ale do jisté míry musíme počítat i my všichni s tím, že si trochu utáhneme řemen. Jde však o to, aby dopad pandemie neznamenal další prohloubení nerovností v české společnosti.

Víme, že miliony lidí u nás žijí od jedné výplaty ke druhé. Zejména matky samoživitelky, důchodci, osoby se zdravotním postižením ad.. To jsou ty nejrizikovější skupiny. Ale samozřejmě k velmi sociálně rizikovým skupinám patří také lidé s nižší kvalifikací, kteří, pokud se stanou nezaměstnanými, budou jen těžko hledat na trhu práce rychle uplatnění.

Česká republika je ovšem značně ekonomicky závislá, jak na tom bude světové hospodářství. Zejména pochopitelně státy Evropské unie, s nimiž je republika spojena nekonečným předivem ekonomických vztahů. A můžeme říci, že téměř 90% našeho zahraničního obchodu, na němž jsme existenčně závislí, probíhá právě se státy Evropské unie. A třetina z celkového objemu zahraničního obchodu státu je s Německem. Musí nás proto zajímat v první řadě případné turbulence německé, ale také evropské ekonomiky. Německo předpokládá, že v tomto roce zaznamená nejen velký pokles hospodářství, ale také po mnoha letech vysoký schodek státního rozpočtu. Německá vláda už rozhodla o uvolnění částky přes 150 mld. eur především na pomoc německé ekonomice a na kompenzaci dopadů pandemie v německém hospodářství. Institut Ifo, který se zabývá mj. hospodářskými predikcemi v Německu, předpokládá v ekonomice ztráty plynoucí z pandemie v rozsahu až tři čtvrtě bilionu eur. Nechci však jednostranně zdůrazňovat toto číslo. Upozorňuji na to, že institut Ifo píše. Míra neurčitosti při stanovení jakékoliv ekonomické projekce, je totiž velmi vysoká. Velmi bychom si všichni přáli, aby jakmile v příštím týdnu přijdou hezké jarní dny, pandemie koronaviru skončila stejně jako každý rok končí epidemie chřipky. I to je možné řešení celé situace. Zdůrazňuji možné, ale ne jisté. Takže Němci vidí velké problémy ve své ekonomice, které velmi pravděpodobně nastanou ve druhém čtvrtletí t.r.. A i když pandemie skončí v průběhu druhého kvartálu, ve třetím a čtvrtém čtvrtletí se už nepodaří vyrovnat výpadky ze čtvrtletí druhého. Hauzírovat čísly poklesu, který lze předpokládat v německé čí jiné ekonomice je podle mě v tuto chvíli neseriózní. Čínská ekonomika naopak po dvou měsících útlumu, a zdá se že i překonání pandemie, velmi pravděpodobně obnoví svou dynamiku. Jen v minulém roce jsem uskutečnil šestkrát cestu do Číny a mnohé jsem pochopil. Jedna z věcí je nesmírná houževnatost a cílevědomost Číňanů a jejich vlády a schopnost koncentrovat prostředky, aby byly v ekonomice co nejlépe a co nejefektivněji vynaloženy. Pokud se podaří obnovit dynamiku růstu čínské ekonomiky, a já se domnívám, že to nastane v průběhu druhého čtvrtletí prakticky v plném rozsahu, bude to mít pozitivní vliv také na evropské hospodářství. V první řadě na německou ekonomiku, ale i francouzskou, italskou a britskou. Všechny tyto státy potřebují prodávat produkty svého průmyslu a nacházely velký odbyt právě na čínském trhu. Pokud Čína začne žít „normálně“, obnoví se rychle poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby i po tzv. luxusním zboží z Evropy. To pomůže roztočit i kola evropské ekonomiky. Propad prodeje automobilů na čínském trhu v únoru byl meziročně kolem 80%. Poptávka by se měla během několika měsíců flexibilně vracet na původní úroveň.

Jiným problémem jsou Spojené státy. Prezident Trump působí při svých veřejných vystoupeních, alespoň na mě, jako někdo, kdo je hluboce zasažen nastalou situací. Vždyť ještě před měsícem šlo všechno tak dobře... Akciové trhy v Americe se dostaly do výšin jako nikdy předtím, americká ekonomika rostla a nezaměstnanost byla na historických minimech. To všechno odvála epidemie koronaviru, která je ve Spojených státech teprve na začátku. Protože Spojené státy nedisponují evropským systémem sociálního a zdravotního zabezpečení, tedy systémem sociálního státu, ale nejsou schopny využít ani modelu čínského, budou mít značné problémy se zvládnutím pandemie koronaviru. Desítky milionů Američanů jsou totiž bez zdravotního pojištění nebo jen s minimálním pojištěním. Jejich přístup do nemocnic, tedy k tomu, aby získali zdravotní péči srovnatelnou se zbytkem společnosti, je prostě velmi složitý. Americká vláda musí rozvinout rychle takové programy, které umožní také těmto lidem získat slušnou zdravotní péči. Na druhé straně americká vláda přišla do Kongresu s balíčkem protikrizových opatření v objemu dvou bilionů amerických dolarů, což představuje zhruba 18% HDP. Buďme otevření. Američané mají výhodu, díky svému jedinečnému postavení v měnovém systému světa a pozici jejich dolaru v něm, že si v zásadě zajistí financování svých výdajů na tato fiskální opatření z balíčku roztočením rotaček, které natisknou potřebná množství dolarů.

Je ale otázka, jak a kdy se Spojeným státům podaří pandemii zvládnout. V současné době je v karanténě zhruba jedna třetina amerického obyvatelstva a to v podobném režimu, jako to známe u nás. To znamená, že lidé vycházejí jen do práce a na nejnutnější nákupy především potravin a nejpotřebnějšího průmyslového zboží.

Předpokládám, že fiskální balíček bude dnes amerických Senátem schválen. Americké akciové trhy, které zaznamenaly v posledních týdnech obrovské propady již signalizují dnešního dne jisté oživení. Uvidíme v 15 hodin, po otevření americké burzy. Dlužno říci, že pozitivní opatření, přijatá americkým Fedem v pondělí americké finanční trhy vlastně přehlédly a včerejšího dne pokračoval pád amerických akciových indexů.

Česká vláda musí v krátké době přijít, i na základě rychlé a podrobné analýzy opatření přijatých v boji proti krizi v okolních zemích, s návrhy protikrizového řešení, které povedou k oživení národního hospodářství po skončení pandemie. K oživení národního hospodářství, ale také k jeho potřebné restrukturalizaci a modernizaci.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 24.3.2020 14:54 | karma článku: 13.16 | přečteno: 494x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Soud konstatoval: Soukup z TV Barrandov lže

Od června až do prosince 2018 vedl moderátor, ředitel a majitel TV Barrandov Soukup ve svých několika pořadech lživou kampaň proti mé osobě.

26.5.2020 v 15:12 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 722 | Diskuse

Jiří Paroubek

Senát: Užiteční idioti nebo…

...slepé střevo české politiky? Dnešní média jsou plná vyjádření předsedy Senátu i dalších senátorů o údajném výhružném vměšování čínských diplomatů do vnitřních záležitostí ČR a o údajném bezprecedentním porušení suverenity ČR.

21.5.2020 v 15:48 | Karma článku: 35.93 | Přečteno: 1053 | Diskuse

Jiří Paroubek

Haškova sebevražedná mise

Sociální demokracie, především díky chybám předchozího Sobotkova vedení, už dávno ztratila pozici nejsilnější politické strany v zemi a v posledních volbách do Evropského parlamentu nezískala ani 4% hlasů.

24.4.2020 v 13:14 | Karma článku: 19.83 | Přečteno: 559 | Diskuse

Jiří Paroubek

Sprosťáctví Topolánka, klauna z Řeporyjí a Kalouska

Víkendový rozhovor prezidenta Zemana galvanizoval na Frekvenci 1 k naprosto nechutným a sprostým výlevům na sociálních sítích několik výtečníků, kteří sami sebe považují za politiky seriózní pravice.

21.4.2020 v 17:50 | Karma článku: 39.26 | Přečteno: 1443 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Absurdita: STK stojí nad lidským životem?

Během koronavirové krize se dělalo maximum k zabránění šíření viru. Hranice se téměř neprodyšně uzavřely a bylo omezeno i vycházení. Ale na STK se do Česka muselo, i když jste byli třeba na Maltě.

1.6.2020 v 8:06 | Karma článku: 41.59 | Přečteno: 6068 | Diskuse

Marek Šoška

Potravinová soběstačnost?

Ve středu 27.5. byl na programu sněmovny pozměňovací návrh, jenž má za cíl, aby bylo státem postupně nařízeno až 85 % českých potravin v českých obchodech.

31.5.2020 v 21:31 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 675 | Diskuse

Jana Marková

Chceme skutečně české potraviny? Pak uzákoňme jejich viditelné a pravdivé značení!

EU nám přikazuje jak moc rovné okurky musíme jíst, ale značení skutečného původu zboží je, možná záměrně, velmi účinně maskováno.

30.5.2020 v 12:56 | Karma článku: 33.98 | Přečteno: 1163 | Diskuse

Helena Sasová

Kdo je odborník?

Budou absolventky genderových studií prezentované jako odbornice na genderovou problematiku, když se budou názorově rozcházet se současnou genderovou ideologií?

29.5.2020 v 14:38 | Karma článku: 24.40 | Přečteno: 578 | Diskuse

Mojmír Mikuláš

Další facka automobilistům v Praze

Čím více omezíme všechny automobilisty, tím jsme spokojenější. To je nepsané heslo současného vedení Prahy.

29.5.2020 v 8:19 | Karma článku: 39.17 | Přečteno: 1638 | Diskuse
Počet článků 513 Celková karma 22.33 Průměrná čtenost 2551

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz