Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Co přijde po koronavirové krizi?

27. 03. 2020 16:36:33
Zatím se všichni, tedy vláda, zaměstnanci, podnikatelé, odbory, podnikatelské svazy ad. zabývají tím, jak přežít s co nejmenšími ztrátami lidských životů a dopady koronavirové krize v březnu.

Je neuvěřitelné, jak významně se naše životy změnily za necelé čtyři týdny. Nechci se zabývat současnými opatřeními vlády, která možná přinášejí určité řešení pro nastalou situaci. A jen všichni doufáme, že tento přechodný stav, kdy se stále větší část společnosti uzavírá ve svých domovech, nebude trvat příliš dlouho.

V každém případě to bude znamenat ránu pro ekonomiku prakticky po celém světě. Státy budou muset sáhnout po deficitním hospodaření, a to i ty státy (Německo, Nizozemí, Švédsko ad.), které v posledních letech uzavíraly hospodaření státního rozpočtu s přebytkem. To není pochopitelně žádná tragédie, protože “kola ekonomiky se musí točit”. Tedy firmy musejí mít zakázky, lidé musejí mít práci, život zkrátka musí pokračovat.

Zdá se, že vlády klíčových západoevropských zemí si uvědomují závažnost celé situace. Možná dokonce, soudě podle objemů peněz, které v této souvislosti nyní chtějí vrhnout do oběhu, situaci poněkud přeceňují. Uvidíme.

Senát Spojených států nejprve po zákulisní divoké vyjednávací bitvě, schválil "balík" dvou bilionů dolarů na pomoc americké ekonomice. Tato částka představuje 10% HDP Spojených států (!). Dnes má tento návrh ještě projednat a schválit Sněmovna reprezentantů USA.

Ale protože demokraté v Senátu bylispokojeni s dosaženým kompromisem, nepočítá se s tím, že by v dolní komoře Kongresu, v níž mají demokraté většinu, došlo k nějakým komplikacím. Spojené státy se však musí dostat z toho nejhoršího. Mají v tuto chvíli největší počet lidí nakažených koronaviremna světě. Rozšiřují, zejména v New Yorku, počty nemocničních lůžek. Do 14 dnů se má v newyorském přístavu objevit dokonce i nemocniční loď amerického námořnictva. Ale při známém systému zdravotnictví v USA, v němž velká část lidí je pojištěna proti nemoci málo nebo vůbec, je otázka, jak to všechno bude fungovat. Newyorský starosta di Blasio je velmi skeptický a žádá od vlády více peněz, než kolik mu zatím federální vláda dává. V New Yorku je v tuto chvíli koronavirem nakaženo přes dvacet tisíc lidí a tyto počty každým dnem téměř exponenciálně narůstají.
Přál bych si, aby Američané dostali pandemii na svém území plně pod kontrolu. Situace v USA vypadá ale zatím podobně vážně a chaoticky jako v Itálii či ve Španělsku.

Velká Británie, další ze světových významných ekonomik, počítá s uplatněním “balíku” 350 mld. liber, tj. 16% HDP Velké Británie, na boj proti ekonomickým dopadům pandemie koronaviru. Dosavadní, velmi benevolentní přístup britských úřadů, ukončený až v průběhu tohoto týdne tvrdší restrikcí, znamenal, že koronavirem, byť zřejmě v nějaké lehčí formě, jsou nakaženi jak britský premiér Johnson, tak následník trůnu Charles Windsor.

Pokud jde o Spolkovou republiku Německo, to je samozřejmě stát, jehož vývoj v ekonomice (ale nakonec i v politické oblasti) nás musí silně zajímat. Zhruba třetina českého zahraničního obchodu je právě s Německem. Pokud Německo zaznamená závažný pokles HDP, bude to znamenat vážný dopad pochopitelně také na českou ekonomiku.

Pokud jde o předstihové indikátory, které ukazují, jak na tom asi německá ekonomika bude, tak ty se vyvíjejí v Německu velmi nepříznivě. Tzv. index PMI (index nákupních manažerů) poklesl v březnu z únorových 50,7 bodu na 37,2 bodu. Ve službách to byl ještě závažnější pokles - z únorových 50,7 je nyní 34,5 bodu. Přičemž hranice 50 bodů je normál. Předstihové indikátory Německa tak míří k číslům, která byla před jedenácti lety, v době hluboké recese roku 2009. Pro zajímavost ještě PMI eurozóny: ten zaznamenal pokles z 50 bodů v únoru na 31,4 bodu v březnu.

Přičemž tento pokles je mnohem hlubší ve službách nežli v průmyslu. Jinak řečeno, ti, kdo dělají v německých a evropských (v rámci eurozóny) firmách nákupy, vidí věci velmi skepticky. Německo vrhá do oběhu, tedy na boj proti krizi v souvislosti s koronavirem, ohromných 750 mld. eur. Což znamená 20% německého HDP. Němečtí ekonomové se nyní jen přou, kolik vlastně ten pokles hospodářství ve II. čtvrtletí bude. Jejich odhady se pohybují mezi 5 - 20%.

Pokud jde o českou vládu i ta by měla přejít od řešení současné operativy v souvislosti s šířením koronavirové pandemie a s řešením jejích bezprostředních dopadů k řešení koncepčních otázek. Je to ovšem velmi obtížné, ba skoro nemožné. Vláda by si měla vytvořit pro tento účel svůj poradní orgán pro stanovení strategie postupu a cílů. Základní otázkou je, jak obnovit po koronavirové krizi funkčnost českého hospodářství a jak je restrukturalizovat. Krize je současně příležitostí k tomu, aby mohly být provedeny některé významné změny v hospodářství. Je příležitostí k tomu, jak například podpořit rozvoj lokální ekonomiky v regionech a místech tak, aby česká ekonomika byla více soběstačná a nebyla tolik závislá na dovozech. Mám na mysli zejména potravinářské zboží a zemědělskou produkci. Ale nejen je.

Doba si vyžaduje “stavbu hladové zdi”, tak jako za císaře Karla IV. Myslím, že by vláda měla rozhodnout o urychlení výstavby dálniční sítě a dokončení jejího základního skeletu během příštích dvou až tří let. To by vyžadovalo vynaložit v krátké době několika málo let částku někde mezi 200 - 300 mld. Kč. Samozřejmě, že jíž samotná výstavba by mohla být stimulem pro rozvoj českého stavebnictví i průmyslu. Může být ovšem také vehiklem pro rozvoj celé řady zatím zanedbávaných oblastí republiky.

Stejně silně by se vláda měla zabývat rozvojem komunální bytové výstavby v gesci obcí, prostřednictvím neziskových bytových společností. Výstavba deseti tisíc komunálních bytů ročně není nedosažitelná v průběhu poměrně krátké doby a přinesla by práci celé řadě regionálních stavebních firem.

Ale jde i o řešení celé řady dalších otázek. Například, jak povzbudit český výzkum a jeho propojení s praxí. Současná krize ukazuje, že některé technologie bychom měli být v budoucnu schopni zvládnout sami a zajistit produkci potřebných výrobků (respirátory, ale také plicní ventilátory apod.). Prostě vláda se již musí připravit na to, co udělá, aby rychle nastartovala české hospodářství a zajistila hospodářský růst, obnovení prosperity firem a růst životní úrovně občanů okamžikem ukončení pandemie.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 27.3.2020 16:36 | karma článku: 16.76 | přečteno: 697x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Soud konstatoval: Soukup z TV Barrandov lže

Od června až do prosince 2018 vedl moderátor, ředitel a majitel TV Barrandov Soukup ve svých několika pořadech lživou kampaň proti mé osobě.

26.5.2020 v 15:12 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 722 | Diskuse

Jiří Paroubek

Senát: Užiteční idioti nebo…

...slepé střevo české politiky? Dnešní média jsou plná vyjádření předsedy Senátu i dalších senátorů o údajném výhružném vměšování čínských diplomatů do vnitřních záležitostí ČR a o údajném bezprecedentním porušení suverenity ČR.

21.5.2020 v 15:48 | Karma článku: 35.93 | Přečteno: 1053 | Diskuse

Jiří Paroubek

Haškova sebevražedná mise

Sociální demokracie, především díky chybám předchozího Sobotkova vedení, už dávno ztratila pozici nejsilnější politické strany v zemi a v posledních volbách do Evropského parlamentu nezískala ani 4% hlasů.

24.4.2020 v 13:14 | Karma článku: 19.83 | Přečteno: 559 | Diskuse

Jiří Paroubek

Sprosťáctví Topolánka, klauna z Řeporyjí a Kalouska

Víkendový rozhovor prezidenta Zemana galvanizoval na Frekvenci 1 k naprosto nechutným a sprostým výlevům na sociálních sítích několik výtečníků, kteří sami sebe považují za politiky seriózní pravice.

21.4.2020 v 17:50 | Karma článku: 39.26 | Přečteno: 1443 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Absurdita: STK stojí nad lidským životem?

Během koronavirové krize se dělalo maximum k zabránění šíření viru. Hranice se téměř neprodyšně uzavřely a bylo omezeno i vycházení. Ale na STK se do Česka muselo, i když jste byli třeba na Maltě.

1.6.2020 v 8:06 | Karma článku: 41.57 | Přečteno: 6054 | Diskuse

Marek Šoška

Potravinová soběstačnost?

Ve středu 27.5. byl na programu sněmovny pozměňovací návrh, jenž má za cíl, aby bylo státem postupně nařízeno až 85 % českých potravin v českých obchodech.

31.5.2020 v 21:31 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 675 | Diskuse

Jana Marková

Chceme skutečně české potraviny? Pak uzákoňme jejich viditelné a pravdivé značení!

EU nám přikazuje jak moc rovné okurky musíme jíst, ale značení skutečného původu zboží je, možná záměrně, velmi účinně maskováno.

30.5.2020 v 12:56 | Karma článku: 33.98 | Přečteno: 1162 | Diskuse

Helena Sasová

Kdo je odborník?

Budou absolventky genderových studií prezentované jako odbornice na genderovou problematiku, když se budou názorově rozcházet se současnou genderovou ideologií?

29.5.2020 v 14:38 | Karma článku: 24.40 | Přečteno: 578 | Diskuse

Mojmír Mikuláš

Další facka automobilistům v Praze

Čím více omezíme všechny automobilisty, tím jsme spokojenější. To je nepsané heslo současného vedení Prahy.

29.5.2020 v 8:19 | Karma článku: 39.17 | Přečteno: 1637 | Diskuse
Počet článků 513 Celková karma 22.33 Průměrná čtenost 2551

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...