Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Výplňové články Hospodářských novin

3. 09. 2020 10:18:32
HN jsou povětšinou velmi dobře profesionálně vedené noviny. I když samozřejmě s jejich celkovým politickým zaměřením nesouhlasím. Je, díky jejich majiteli, Bakalovi, poněkud silně proamerické, sinožroutské a protiruské.

Podle mého názoru zcela zbytečně, což snižuje vysokou profesionalitu velké části jejich komentářů a článků. Nicméně, jsou dobrou sondou do světa. Alespoň pro čtenáře, který si umí udělat svůj vlastní názor.

Chápu, že je obtížné v deníku udržet úroveň všech článků. Některé z nich jsou jen výplňové. Možná, že když se pokouší o exkurze do nedávné minulosti, měly by mít HN nějakého konzultanta v oblasti historie. Podle možnosti ideálně z akademických kruhů a nikoliv z řad propagandistů Ústavu pro studium totalitních režimů.

Jméno redaktora Kubity mně vzdáleně cosi připomíná, ale přiznám se, že už nevím co. V jeho úterním článku v HN „Štve vás politika? Přemýšlíte o emigraci“...“ se snaží dokázat, že vlastně od vzniku republiky v roce 1918 to tak nějak bylo vždycky stejné. A dále, že takovou politickou skupinou, která jaksi permanentně šířila neklid v české společnosti, byla sociální demokracie. Tak se poněkud volně, bez velkého zřetele ke všem historickým souvislostem oddává ve svém článku snění a hledání analogie. V roce „1920 tu byla vláda rudozelené koalice sociálních demokratů, socialistů a agrárníků. Tato druhá vláda V. Tusara byla u moci jen od května do září 1920. Poté podala demisi."... „kvůli rozkolu v sociálně demokratické straně. (u koho jiného bychom ten rozkol asi čekali, že? Sociální demokracii vlastně ani jinak neznáme)“, míní J. Kubita. Je to pravda i není. K rozkolu skutečně došlo. V. Tusar a A. Švehla, tedy vůdčí představitelé vlády rudozelené koalice, dohodli v té době s prezidentem Masarykem postup, jak zamezit převzetí sociální demokracie komunizujícím levicovým křídlem. Proto Tusar rezignoval jako premiér a byla vytvořena úřednická vláda, která umožnila přes osoby expertů a s určujícím politickým vlivem vůdčích činitelů předchozí vlády tří stran rudozelené koalice a T. G. M., racionální vládnutí. A Tusarovu křídlu v sociální demokracii umožnila vyřešit vnitrostranický problém, který znamenal odchod komunizujícího křídla B. Šmerala ze strany. Toto (většinové) křídlo si vytvořilo svou vlastní, komunistickou stranu. Ta prožila prakticky celou První republiku de facto v politickém skanzenu. Sociální demokracie zůstala téměř celých dvacet let První republiky až do Mnichova 1938 jednou ze dvou rozhodujících stran vládní koalice. S mimořádným vlivem na politiku republikyKubitou připomínaná „akce Olovo“ z období Zemanovy vlády je možná pro skandalisty zajímavá, ale naprosto necharakterizuje úspěšné vládnutí této vlády v letech 1998 – 2002. Toto úspěšné vládnutí spolu se změnou přístupu V. Špidly, po Zemanovi dalšího předsedy ČSSD a premiéra, vedlo k volebnímu vítězství této strany ve volbách v roce 2002. J. Kubita znovu volně pracuje s fakty, když si všímá roku 2005: „A premiér Jiří Paroubek s náměstkem policejního prezidenta Vladislavem Husákem poslali stovky policistů na jeden palouk na Tachovsku, aby tam rozehnali mládež tančící na techno. Ano, slavný Czech Tech. Novým ministrem kultury se stal Vítězslav Jandák. To byla politická i kulturní tragédie sama o sobě“. Všechna tato tvrzení jsou přitažená za vlasy. Premiér v civilizované zemi a tou v roce 2005 ČR byla, nemůže na někoho poslat policejní kontingent. O policejním zákroku samotném nerozhodl tedy ani V. Husák, ale šéf policie v okrese Tachov v rámci své velitelské odpovědnosti. Prostě byl porušen zákon. Tančící lidé vstupovali na hektary pozemků majitelů, kteří s tím nesouhlasili, a policie byla rok předtím veřejností kritizována, že při podobné technoakci nezasáhla. Chce to jen mluvit pravdu.

Nevím také, jakou tragédií proslul jako ministr Vítězslav Jandák. Vedl si ve své funkci dobře. Byl jako ministr kultury v průzkumech mimořádně populárním politikem a nic nezkazil. Ostatně, kdyby něco, byť i malého, pokazil, jistě by to dnes J. Kubita rád rozpatlal.

Od roku 2005, podle redaktora HN je „Pražský hrad dějištěm bizarního představení, které s několika alternacemi trvá dodnes“. Trapný blábol de facto dehonestující dva české prezidenty, který jakoby vypadl z předpojatých diskuzí pražské kavárny.

V závěru roku 2010, ovšem vcelku věrně J. Kubita popisuje, proč se A. Babiš vrhnul do politiky. Je to v zásadě tak, jak autor píše.

Včera jsem si v jedněch bulvárních novinách přečetl, že Olga Blechová chce se svým přítelem opustit Spojené státy, protože tam hrozí vláda komunistů nebo tak nějak. Obrazotvornost některých lidí je ohromná. Někteří lidé stráví „na cestách“ jak to říkal anglický král Karel II., významnou část svého života.

I když nemusím souhlasit se všemi kroky současné české vlády, s ohromným rozpočtovým schodkem pro tento rok i s některými opatřeními v daňové oblasti, je Česko stále zemí, ve které se dá slušně žít. Současná vláda se snaží v možnostech, které má, zajistit slušnou životní úroveň širokým vrstvám lidí.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | čtvrtek 3.9.2020 10:18 | karma článku: 14.69 | přečteno: 311x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Co nás letos čeká? Tvrdý politický boj a sociální problémy

Zdá se, že druhá vlna pandemie koronaviru přechází v těchto dnech volně do vlny třetí. Obávám se, že během několika málo dní můžeme vykazovat i 20 tisíc nově nakažených denně. Proč?

5.1.2021 v 11:50 | Karma článku: 14.23 | Přečteno: 465 | Diskuse

Jiří Paroubek

Byl by odchod ČSSD z vlády tak překvapivý?

Média zřejmě poněkud zkreslila výroky vicepremiéra a předsedy ČSSD Hamáčka o možném odchodu jeho strany z vlády.

15.12.2020 v 14:12 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 557 | Diskuse

Jiří Paroubek

Proč drhnou investice pražské radnice?

O pražských investicích, tedy, abych byl přesný, o velkých stavbách, u nichž je investorem hl. m. Praha, se toho v médiích mnoho nedozvíte.

24.11.2020 v 14:29 | Karma článku: 21.01 | Přečteno: 477 | Diskuse

Jiří Paroubek

Další těžká chyba A. Babiše

Až zhruba do poloviny tohoto roku jsem hodnotil působení A. Babiše v pozici premiéra jako pozitivní. Vláda pod jeho vedením fungovala dobře, i když ne bez chyb.

23.11.2020 v 9:40 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 969 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Romové prý mohou bez práce získat důchod 24 000 korun a jiné nesmysly

V Česku vidím jako obrovský problém šíření nesmyslů o Romech v řetězových mailech a jsem přesvědčen, že předně kvůli nim se ve společnosti šíří protiromské nálady, ač mnoho Romů už normálně pracuje a jejich děti studují.

18.1.2021 v 7:25 | Karma článku: 36.03 | Přečteno: 14281 | Diskuse

Alois Sečkár

Našemu státu ujel digitální vlak

Že bude nový systém na online rezervaci očkování od počátku fungovat, nejspíš neočekávali ani jeho tvůrci. Je to totiž logický důsledek hlubšího problému.

16.1.2021 v 16:54 | Karma článku: 21.42 | Přečteno: 415 | Diskuse

Anna Gamanová

Kladenské lesy, jak dál

Protože jsem zjistila, že ačkoli spoustu lidí bydlí přímo u lesa, neví o něm dost, a zároven je děsí stav, kdy se setkávajáí na svych vycházkách s harvestory a každý sden ubývá další a další kus lesa, ,rozhodla jsem se toutu formo

15.1.2021 v 13:38 | Karma článku: 10.37 | Přečteno: 328 | Diskuse

Jana Marková

Chce "demokratická" opozice TOP 09 a ODS uvolnit prostor k volebním podvodům i u nás?

Nenechme si od nikoho ukrást náš fungující a transparentní volební systém jen proto, že někdo doufá, že by mu mohl přihrát více poslaneckých křesel.

15.1.2021 v 10:50 | Karma článku: 33.70 | Přečteno: 998 | Diskuse

Tomáš Goláň

Mediky, kteří byli nuceni pracovat v době krize, danit nebudeme!

V politice jsou občas některé zdánlivě jednoduché věci až příliš složité a nepochopitelné. Ať už je to kvůli špatným zákonům, nebo jejich špatnému výkladu. Mnohá rozhodnutí pak odporují zdravému rozumu.

14.1.2021 v 12:53 | Karma článku: 12.15 | Přečteno: 418 | Diskuse
Počet článků 539 Celková karma 16.48 Průměrná čtenost 2462

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz