Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Fotbal, hokej, finále Roland Garros…

11. 06. 2021 14:37:02
Fotbal Fotbalové a společenské celebrity řeší, jaké jsou šance české fotbalové reprezentace na mistrovství Evropy v kopané, které začíná právě dnes.

Kdokoliv viděl alespoň část utkání mezi Českem a Itálií, které se uskutečnilo před týdnem, v němž naši podlehli Italům rozdílem třídy 0:4, musel pochopit, že to na ME žádná sláva nebude.

Nicméně jsem si vzpomněl na to, jak jsem jako desetiletý chlapec zašel se svým otcem na poslední zápas čs. reprezentantů před odjezdem na MS v Chille s týmem pražské Slavie (tehdy Dynamo Praha), který právě postoupil z II. do I. ligy. Samozřejmě si na průběh toho zápasu nevzpomínám. Jen si vzpomínám, že Slavia slavně vyhrála 2:1. A že si početní fandové dělali legrácky z našich reprezentantů. Na Lálu volali "Honzo, pořiď si laso na Genta".

Předmětem největší bžundy byl ovšem během zápasu Andrej Kvašňák. Myslím, že se Andrej právě vrátil k fotbalu po nějaké kratší rekonvalescenci a asi to opravdu nebylo ono. Zkrátka národní mužstvo bylo zahrnuto velkým výsměchem lidu fotbalového. A odjíždělo tak do Chille jako naprostý outsider. V prvním utkání na šampionátu narazilo na hvězdné Španělsko, tým mj. s di Stefanem, Puskasem a Gentem. A jak to dopadlo? Andrej byl v Chile spolu s Masopustem velkým režisérem hry. Jan Lála jednou na začátku zápasu zadupal na Genta, stačil mu rychlostně, fotbalově a úplně tuhle hvězdu světového fotbalu vymazal. Naši vyhráli 1:0.

A pokračovali až do finále s Brazílií, což byl zápas, který se jim právě nepovedl. V něm jinak nejlepší brankář MS, skvělý Šrojf, pustil, podle mého názoru, dva zbytečné góly. Pilíř obrany, J. Lála seděl na lavičce kvůli zranění. A naši prohráli s hvězdnou Brazílií 1:3.

Prostě hodnotit ve fotbale věci předem, je velmi ošidné. Ale když jsem viděl okna v české obraně v přípravném zápase s Albánií, musel jsem si říci, že to nejsou „okénka“, ale velké „auslágy“. Prostě česká obrana hraje bez organizátora hry, kterým by býval mohl být O. Kúdela. Na něm si Skotové dali ovšem záležet, aby zajistili jeho vyřazení že hry ještě před ME. Upřímně, také Slavie, když hrála v pohárech bez Kúdely na místě středního obránce, dopadla v této sezóně vždy bledě. Byly z toho dvě porážky s Dortmundem a Arsenalem, se skórem dvakrát 0:4. Také brankář nebude nejspíš tou oporou národního týmu, jakou býval v minulosti a dlouhá léta např. Petr Čech či kdysi dávno fenomenální Ivo Viktor. Vaclík byl v zápase s Albánií skvělý na brankové čáře, ale je vidět jeho absolutní nerozehranost při hře nohama. Za celou sezónu odehrál v Seville jen pět soutěžních zápasů. Jeho hra nohama byla katastrofální. Možná, že by ještě v tuhle chvíli stálo za to, aby trenér Šilhavý znovu promluvil s brankářem Slavie O. Kolářem. Kolář od brutálního zákroku skotského hráče vůči své osobě ve vítězném utkání Slavie v Glasgow, i když nastupoval v následujících týdnech s velkým sebezapřením, neudělal jedinou chybu. A některé zápasy Slavii vysloveně vychytal. Třeba pohárový zápas v Plzni či předtím na Spartě. To byla jeho osobní vítězství. A hra nohou? Ani Pavlenka a bohužel ani Vaclík prostě nedosahují Kolářovy úrovně...

Myslím, že pokud Vaclík v utkáních na ME „vybouchne“, zhatí se mu tím i připravované angažmá v Realu Madrid a to by byla velká škoda. Je to jinak skvělý brankář s obdivuhodnou kariérou, ale bohužel v Seville nehrál vice než hrál.

Ještě si dovolím jednu malou doušku k tomu fotbalovému světu. Před týdnem byl zvolen novým předsedou fotbalového svazu P. Fousek. Fousek je zkušený a seriózní fotbalový funkcionář, prostě nejlepší možné řešení pro fotbalový svaz a fotbalové hnutí v Česku obecně. Ale je přeci jen jedna věc, u které bych se rád zastavil. Necítím nějaké zvláštní osobní sympatie k šéfovi fotbalové Slavie J. Tvrdíkovi. Ale lidé by se měli dívat především na výsledky. Zejména v situaci, v jaké fotbalové hnutí v Česku dnes je. Slavia je i díky Tvrdíkovi lídrem českého fotbalu a střízlivě vzato patří mezi dvacítku nejlepších evropských klubů. A do českého fotbalu již přivedla velké peníze a tyhle peníze dává za velkorysé nákupy hráčům také jiným českým klubům, které z toho žijí. A ještě často mají možnost využívat kmenové hráče Slavie jako zapůjčené hráče na své soupisce. Komu tohle vadí, nechápu. A nechápu tedy, proč J. Tvrdík nebyl zvolen do výkonného výboru fotbalového svazu. Je to tak trošku urážka Slavie a její vynikající práce v posledních čtyřech či pěti letech. Myslím, že by se lidé na určité úrovni měli zbavit svých zlozvyků, kterým je v Česku především závist.

Hokej

V minulém týdnu doznívalo hodnocení naší účasti na MS v hokeji. Řekněme si otevřeně, že to dobré nebylo. Hokejisté jeli na MS namlsáni předchozími výhrami na tzv. Českých hrách, kde vcelku snadno přehráli celou evropskou hokejovou špičku. Na MS jeli zejména hráči, kteří nemají velké zkušenosti s mezinárodním hokejem, už jako téměř budou mistři světa. Anebo střízlivěji, alespoň jako mistři svého řemesla. Až na jednotlivce český tým prostě zklamal. Možná Hronek, možná Kubalík, Sklenička, Vrána a to tak bylo asi všechno.

Ani brankáři nepředstavovali brankářskou třídu, kterou jsme měli v bráně v minulosti. Hniličku, Vokouna, Čechmánka a nemluvě o Haškovi a v dávných časech o Králíkovi, Dzurilovi nebo Holečkovi se nám může jen snít.

Prostě ve všech řadách jsme byli slabší než většina našich soupeřů. Jen Slováci se v utkání s námi tak nějak složili, což se jejich mužstvu, většinou psychicky neodolnému, občas stává. Ale hrát vyrovnané duely s Dány, Bělorusy a podlehnout rozdílem třídy se Švýcary, to je katastrofa. Ale je to vizitka současného českého hokeje. Také trenér Pešán si nemohl myslet, když jede na světový turnaj vlastně bez trenérských zkušeností z MS, že takový turnaj zvládne. Kdyby byl býval např. dva roky asistentem předchozího trenéra Říhy, tak by jistě jeho přínos pro mužstvo byl mnohem větší. Možná, že by to příště chtělo – a tím vůbec nechci Pešána zatracovat do budoucna- angažovat zpátky Vladimíra Růžičku. Má cit pro hru, pro mužstvo, rozumí mentalitě hráčů a má za sebou impozantní hráčské a trenérské výsledky.

Pokud ale hokejový svaz „něco“ neudělá, co se týče výchovy mladých hráčů, ale také vedení týmu na MS, můžeme příště hrát o sestup ze skupiny s týmy, jako jsou Italové či Britové. Zatím na ně stačíme, ale za rok za dva to může být jinak.

Roland Garros

Je dobře, že se alespoň na stránkách některých deníků objevuje oslava vynikajícího postupu tenistky Barbory Krejčíkové do finále turnaje Roland Garros v Paříži.

Krejčíková hrála oslňujícím způsobem, byť přijela do Paříže z předchozího turnaje ve Štrasburku velmi unavená. Vítězství na turnaji, které získala ve Štrasburku, jí psychicky pomohlo. A to ještě dnes Krejčíková se svou spoluhráčkou Kateřinou Siniakovou po poledni nastoupí do semifinále čtyřhry. Bylo by krásné, kdyby se i tam dostala Krejčíková do finále. Je to úžasný úspěch. Málo platné, Roland Garros je jedním ze čtyř grandslamových turnajů světa. A Krejčíková se snaží navázat na velké české tenisty, kteří na pařížské antuce byli v minulosti úspěšní: J. Kodeše, M. Navrátilovou a J. Novotnou. Je to opravdu krásný sen.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 11.6.2021 14:37 | karma článku: 14.11 | přečteno: 295x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Konec ostudné kauzy sportovních dotací

Za posledních čtyři a půl roku jsem napsal pět článků, které se týkaly kauzy sportovních dotací, která dnes byla – alespoň prozatím – ukončena u senátu pražského Městského soudu.

26.11.2021 v 14:59 | Karma článku: 11.20 | Přečteno: 286 | Diskuse

Jiří Paroubek

Jak je to se sociální situací českých domácností?

Mít přehled o sociální situaci českých domácností, je nezbytné zejména v souvislosti se dvěma jevy, které nás budou nějakou dobu provázet.

16.11.2021 v 14:33 | Karma článku: 15.76 | Přečteno: 449 | Diskuse

Jiří Paroubek

První imprese z kroků nového kabinetu

Nová vláda zatím ještě nevznikla, ale už se objevují první velké chyby, které půjdou za ní. Nová vláda ještě nevznikla, ale už se objevují první velké chyby, které půjdou za ní.

9.11.2021 v 19:35 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 1241 | Diskuse

Jiří Paroubek

Nová vláda: Už je ruka v rukávě…

Včera pozdě večer jsme se od presumptivního premiéra Fialy dozvěděli, že pět stran dvou předvolebních koalic se dohodlo na vládní spolupráci, včetně určitého nástinu programu budoucí vlády.

3.11.2021 v 16:37 | Karma článku: 27.52 | Přečteno: 687 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Konec ostudné kauzy sportovních dotací

Za posledních čtyři a půl roku jsem napsal pět článků, které se týkaly kauzy sportovních dotací, která dnes byla – alespoň prozatím – ukončena u senátu pražského Městského soudu.

26.11.2021 v 14:59 | Karma článku: 11.20 | Přečteno: 286 | Diskuse

Kateřina Konečná

COVID-19. Permanentní šílenství

Albert Einstein prohlásil, že definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky. A já mám čím dál větší pocit, že boj proti pandemii COVID-19 tuto definici splňuje dokonale.

26.11.2021 v 9:53 | Karma článku: 31.79 | Přečteno: 1314 | Diskuse

Marek Novák

Podnikatelé musejí mít stejná práva jako každý spotřebitel

Jsou věci, které nedávají smysl... Aktuálně řeším diskriminační zkrácenou záruční dobu pro podnikatele, kteří mají záruku na zboží jen rok, občané přitom dva roky.

25.11.2021 v 13:40 | Karma článku: 13.87 | Přečteno: 231 | Diskuse

Kateřina Konečná

Násilí na ženách je u nás velký problém, příčinou je i špatná sociální situace. Řešme ji

Česká policie denně řeší v průměru dva případy týrání lidí ve společné domácnosti, 54 procent žen se během svého života setkalo se sexuálním násilím nebo obtěžováním... a 10 procent (!) žen zažilo znásilnění.

25.11.2021 v 11:25 | Karma článku: 8.15 | Přečteno: 199 | Diskuse

Tomáš Balvín

Co bude až budeme mít 100% očkovaných?

Když sleduji ten hon na neočkované a maximální snahu zavést povinné očkovaní, tak mne prostě napadlo, jestli už někdo spočítal, jak by vypadala situace, kdybychom skutečně naočkovali 100% populace. Já to zatím nikde neviděl.

24.11.2021 v 17:07 | Karma článku: 26.89 | Přečteno: 1221 | Diskuse
Počet článků 629 Celková karma 23.90 Průměrná čtenost 2261

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz