Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. října 2021 Sabina

Iluzionisté z Přísahy

27. 08. 2021 9:29:57
Nově ustavené hnutí Roberta Šlachty pod názvem Přísaha vede marketingově velmi profesionální (a ne levnou) volební kampaň.

Šlachta sám, který je jedinou viditelnou postavou svého hnutí, je pracovitý člověk s velkou kázní, který se už pár týdnů pohybuje prakticky po celém území státu a navštěvuje za pomoci horizontálních vazeb, které si udělal v Policii ČR, prakticky všechny větší obce v republice. Předpokládám, že do konce volební kampaně stihne objet všechny tzv. „dvojkové“ obce v Česku. To je dobrý výkon.

A také dobrý plán. Lidé v těchto obcích, pokud se tedy dozvědí, že k nim kandidát typu Šlachty přijíždí, reagují vždy pozitivně. A to i ti, kdo na setkání s ním nepůjdou. Budou v podvědomí nosit, že Šlachta je mezi obyčejnými lidmi jako doma.

Včerejší iDnes přinesl velmi pozitivní informaci o konferenci Přísahy, na níž Šlachta vystřelil z Aurory: zahájil tak svou oficiální volební kampaň.

A jak to v Česku je tradicí už v posledních nejméně jedenácti letech a čtyřech kampaních pro volby do sněmovny, vždy se objeví nějaký nový spasitel. Z těch dosavadních spasitelů se zatím dokázali recyklovat pro další volby jen A. Babiš a T. Okamura.

O Věcech veřejných, které přišly s podobným slovníkem, s jakým dnes přichází Šlachta (a dá se říci, že jejich řeči jsou podobné vyjadřování Okamury a Babiše z předchozích dvou kampaní).

Samozřejmě, že Andrej Babiš už těžko může recyklovat některá svá volební hesla z nedávné minulosti, např. o nemehlech a rozkrádání republiky, protože totéž se dá dnes říci o řadě nepodařených členů jeho hnutí. Ale má hesla jiná.

A tak máme v čele Přísahy člověka, který říká: „Jdeme zastavit rozkrádání této země“. A jak píše iDnes, Šlachta ..."slíbil Česko, kde platí jeden rovný metr a spravedlnost pro všechny“.

Je to vlastně stále stejný příběh. Ti, kteří se chtějí nově prosadit do politiky, oblafnout naivní voliče, vždy říkají podobné věty.

V této souvislosti připomenu dvě vyjádření někdejšího španělského fašistického diktátora Franca. Ten často veřejně řikal: „Španělé mají už dost politiky a politiků“. Anebo: „Našeho hnutí by se měli bát pouze ti, kdo žiji z politiky“. Takže stále stejné variace na totéž téma, nic nového pod sluncem. Všichni, kdo jsou nyní v politice, jsou lumpové, syčáci, šibalové a já to přicházím zachránit...

Současně ve svém příhovoru k členům svého hnutí na konferenci už Šlachta pasoval Přísahu do pozice budoucí parlamentní strany. A to na základě jednoho jediného tendenčního průzkumu jediné agentury Kantar CZ pro ČT.

Jiné agentury tak štědré ve volebních preferencích ve vztahu k Šlachtově straně vesměs nejsou.

Bývalý člen bankovní rady ČNB Řežábek, který je ekonomickým expertem hnutí, fantazíruje o 10% volebního výsledku Přísahy. No, stačí říct a Kantar CZ Řežábkovi jeho přání splní.

A pak následuje obvyklá demagogie. Tentokrát v podání ekonomického experta hnutí: „Musí se zastavit plýtvání a vyhazování zbytečných peněz, abychom se měli jako Němci“. A to vše, aniž by řekl, jak toho dosáhnout. Tedy krásný výkřik, se kterým musí každý souhlasit, ale bez jakékoliv vazby na realitu. A zejména na prostředky, jak toho dosáhnout.

A jiný borec naopak, když už mluvíme o plýtvání a vyhazování peněz, někdejší neúspěšný prezidentský kandidát Hynek se na Šlachtově jamboree dožadoval, abychom bezpodmínečně jako stát dávali 2% z HDP na obranu. No, co by jiného měl také jako šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu říkat, že? No, ale půjdou - li další zbytečné desítky miliard na navýšení vojenského rozpočtu státu, nebudeme se přeci mít brzo tak, jako Němci anebo obecně Západoevropané.

A Šlachta se skromností sobě vlastní na jiném místě prohlásil, že si: „...umí představit, že bude ministrem vnitra“. Ale jinak nám Šlachta pěkně mlží. Nejen, že postrádá konzistentní program (on vlastně nemá žádný program), ale on vlastně ani neříká, s kým po volbách chce jít. Koho vlastně chce po volbách za premiéra. Zda představitele pravice anebo někoho z hnutí ANO.

Obě dvě pravicové koalice mají v souhrnu pět politických stran. A toto by tedy byla strana šestá. A to, že by se to mohlo stát. Tedy, že by Šlachta podpořil vznik vlády pravice, není vyloučené. Pokud řekl, že nebude ve vládě s trestně stíhanou osobou, tak už mnohé naznačil.

Zkrátka, Přísaha má zcela nejasný program. Zcela neznámí lidé jsou také v čele jejích kandidáte. O těchto lidech česká veřejnost nic neví a oni se skrývají za širokými zády R. Šlachty. Ten proslul v červnu 2013 tím, že vlastně ukončil nemožnou vládu Petra Nečase. Toho, že Nečasova vláda tehdy padla, jsem pochopitelně neželel. Ale já dávám přednost legitimnímu, parlamentnímu řešení problému s neschopnou vládou. Řeknu to prostě, svrhávat vlády v demokracii by měly jen parlamentní většiny. A to Šlachta s Bradáčovou v červnu 2013 nebyli. Od té doby v sítích orgánů činných v trestním řízení vlastně uvízla, při následném hledání nitek a dalších nitek policií, jen J. Nagyová, někdejší osobní přítelkyně a nyní manželka expremiéra P. Nečase. A tak z této veleostudné akce pro stát vlastně zůstalo jen u toho, že tu a tam trapně předvolávají Nagyovou – Nečasovou spolu s jejím manželem, k soudu. A jak se časem ukázalo, tak zřejmě největším prohřeškem Nagyové je to, že nezaplatila darovací daně z kabelek či podobných darů od příznivců ODS či lobbistů.

Pokud stejnou neúctu k právu, jakou projevil Šlachta tehdy, projeví i po svém nástupu na ministerstvo vnitra, které bych poté navrhoval přejmenovat na ministerstvo policie, máme se čeho obávat.

Musím se proto chtě nechtě vrátit k jednomu z výše uvedených výroků caudilla Franca: "Našeho hnutí by se měli bát pouze ti, kdo žijí z politiky".

Autor: Jiří Paroubek | pátek 27.8.2021 9:29 | karma článku: 16.49 | přečteno: 455x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Kam až poroste drahota?

Před volbami představitelé obou pravicových koalic s velkou chutí veřejně hovořili o "Babišově drahotě". Takže pokud bych kontinuálně pokračoval v jejich uvažování a vyjadřování, můžeme se již dnes těšit na Fialovu drahotu.

20.10.2021 v 14:46 | Karma článku: 25.40 | Přečteno: 651 | Diskuse

Jiří Paroubek

Bláhové a nebezpečné sny pravice

Včera večer ve zprávách TV Nova proběhla debata mezi dosavadní ministryní financí Schillerovou a jedním z možných kandidátů ODS na funkci ministra financí v nové vládě, Skopečkem.

19.10.2021 v 16:22 | Karma článku: 31.05 | Přečteno: 1055 | Diskuse

Jiří Paroubek

Zásah ve správnou chvíli

Dnes odpoledne v 15 hodin vystoupil na tiskové konferenci radní kancléř Vratislav Mynář s vyjádřením ke zdravotnímu stavu prezidenta republiky M. Zemana.

18.10.2021 v 21:08 | Karma článku: 34.56 | Přečteno: 1635 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kdo je sedmilhář?

Na mém facebooku mi před pár dny přistál dopis anebo spíše vyjádření zklamaného voliče ČSSD. Myslím, že pro větší autenticitu bude dobré zveřejnit tento dopis celý včetně jména pisatele:

18.10.2021 v 13:36 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 731 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jan Dočekal

Proč je drahý benzín, elektřina - a vůbec všechno.

O inflaci, proč dovážíme uhlí z Austrálie, proč existují novodobé odpustky jménem Emisní povolenky, k čemu je Green Deal, atd. Mírně zmatený blog o tom, co se mi honí hlavou. Prostě o krásné budoucnosti.

21.10.2021 v 2:14 | Karma článku: 31.95 | Přečteno: 728 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kam až poroste drahota?

Před volbami představitelé obou pravicových koalic s velkou chutí veřejně hovořili o "Babišově drahotě". Takže pokud bych kontinuálně pokračoval v jejich uvažování a vyjadřování, můžeme se již dnes těšit na Fialovu drahotu.

20.10.2021 v 14:46 | Karma článku: 25.40 | Přečteno: 651 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Památková legislativa v ČR – praxe a výhledy

Památková péče je velmi obsáhlá oblast a jsem moc ráda, že se konferenci podařilo uspořádat na půdě Senátu. Padesátka odborníků se setkala, abychom definovali některé problémy památkové péče a hlavně zahájili širokou diskuzi.

20.10.2021 v 7:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 |

Jiří Paroubek

Bláhové a nebezpečné sny pravice

Včera večer ve zprávách TV Nova proběhla debata mezi dosavadní ministryní financí Schillerovou a jedním z možných kandidátů ODS na funkci ministra financí v nové vládě, Skopečkem.

19.10.2021 v 16:22 | Karma článku: 31.05 | Přečteno: 1055 | Diskuse

Jiří Paroubek

Zásah ve správnou chvíli

Dnes odpoledne v 15 hodin vystoupil na tiskové konferenci radní kancléř Vratislav Mynář s vyjádřením ke zdravotnímu stavu prezidenta republiky M. Zemana.

18.10.2021 v 21:08 | Karma článku: 34.56 | Přečteno: 1635 | Diskuse
Počet článků 623 Celková karma 23.06 Průměrná čtenost 2275

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz