Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Bláhové a nebezpečné sny pravice

19. 10. 2021 16:22:29
Včera večer ve zprávách TV Nova proběhla debata mezi dosavadní ministryní financí Schillerovou a jedním z možných kandidátů ODS na funkci ministra financí v nové vládě, Skopečkem.

Při této debatě, vcelku korektně moderované R. Korantengem, jsem měl pocit, že to je debata shovívavé učitelky s žáčkem, který nemá potřebné penzum znalostí, aby se mohl vyjadřovat zcela kompetentně.

Ta základní konfrontace, která mezi oběma politiky, reprezentantkou vlády a hnutí ANO a politikem – ekonomickým expertem ODS - proběhla, byla o záměru ODS a vlastně celé pravicové koalice pěti stran snížit výdaje státního rozpočtu na příští rok o cca 100 mld. Kč. A tím snížit schodek státního rozpočtu na příští rok k částce cca 250 mld. Kč. Jak správně podotkla Schillerová, někdy představitelé budoucí vládní koalice hovoří o potřebě snížit o 80 mld. Kč výdaje státu pro rok 2022, jindy hovoří o potřebě snížení výdajů dokonce o 125 mld. Kč.

Žádný politik a zejména ten, kdo uvažuje o svém zapojení do vlády v pozici ekonomického ministra (ať již jako ministr financí či průmyslu nebo ministr pro místní rozvoj) by se neměl pohybovat v oblasti vzdušných zámků a zbožných přání. Skopeček se ovšem včera v takovéto oblasti snů pohyboval.

Sdělím ještě jiný pohled a jinou argumentaci v této věci, než-li s jakou přišla včera večer ministryně Schillerová. Tento můj pohled vychází z mé celoživotní zkušenosti.

Dělal jsem rozpočty na nejrůznějších úrovních a stupních organizace. Vlastně od svého vstupu do hospodářské praxe v závěru 70. let jsem se rozpočetnictvím musel stále zabývat. Byly to rozpočty na podnikové úrovni, byly to rozpočty malých a středních podnikatelů, které jsem pomáhal vytvářet v průběhu 90. let. Byl to rozpočet hl. m. Prahy, počínaje rokem 1999 a konče rokem 2004, tedy v době, kdy jsem působil jako náměstek primátora Prahy pro oblast financí. A byl to státní rozpočet v době, kdy jsem byl českým premiérem. A při pobytu v opozici jsem pochopitelně všechny státní rozpočty každoročně podrobně studoval.

Rozpočtové náklady státu je možné prakticky snižovat jen v oblasti provozních, tedy nemandatorních výdajů. A tyto výdaje představují maximálně 20% z výdajů celého státního rozpočtu. To je prakticky řečeno cca 300 mld. Kč výdajů českého státního rozpočtu. Pokud tedy Skopeček, Fiala a vlastně celá ODS blouzní o potřebě snížení výdajů státního rozpočtu na příští rok o cca 100 mld. Kč (nebo dokonce o 125 mld. Kč), je to vlastně zhruba třetina všech provozních výdajů státního rozpočtu. Neboť, jak sám Skopeček včera připustil, k tomu, aby mohli začít snižovat mandatorní výdaje, musí uskutečnit reformy. Hrůza pomyslet.

ODS ve výdajové části státního rozpočtu nikdy žádné reformy nedokázala za svých vlád uskutečnit. Pokud ovšem se nejednalo např. o naše invalidní spoluobčany, které se „díky“ Drápkovým reformám, na nichž se ODS podílela, podařilo uzdravit zázračným způsobem, jako kdyby prošli Lourdy (jednalo se o tisíce našich invalidních spoluobčanů). Samozřejmě, že tito lidé byli nuceni ihned jít na jiný typ sociální dávky nežli jakou je de facto invalidní důchod (když se změnil způsob jejich zatřídění), protože z důvodů svého často těžkého zdravotního postižení již nebyli schopni vykonávat často jakoukoliv práci. Takže ODS a pravice sama sobě nadělila vlastně neřešitelný úkol. A je dobře jim tento nesmyslný a nesplnitelný předvolební slib také stále předhazovat.

Kromě toho Schillerová správně naznačila, že příští vládu čekají také rozsáhlé kompenzace pro občany a zřejmě i firmy, a to v důsledku významného nárůstu nákladů na energie, ke kterému dochází a jenž bude nejspíš trvat i v roce příštím. Tyhle kompenzace si vyžádají další miliardy korun výdajů ze státního rozpočtu....

Jedna věc je ideologická předpojatost a další je praktická nezkušenost představitelů pravice, kteří nemají erudici v řízení státu. Do té doby nežli ji získají (pokud ji vůbec získají), můžou udělat ve výdajích státu velkou paseku.

A pokud se uplatní jejich bludné představy ve snižování výdajů státu pro příští rok, např. formou zastavení růstu mezd státních zaměstnanců, ovlivní to negativně spotřebu obyvatelstva. Sníží to fakticky jeho životní úroveň a bude to znamenat také útok na tvorbu HDP. Těch útoků na tvorbu HDP bude ovšem jistě celá řada. Kromě poklesu spotřeby obyvatelstva to bude třeba také pokles výroby automobilů v důsledku nedostatku čipů. A automobilová výroba tvoří v Česku zhruba 10% HDP.

Prostě recepty pravice v oblasti řízení národního hospodářství jsou špatné, a pokud budou skutečně podle svých představ postupovat a nebudou je moci usměrnit praktici typu Věslava Michalíka z hnutí STAN, bude to znamenat významné narušení sociální stability a smíru v zemi. A za půl roku máme lidi v ulicích...

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 19.10.2021 16:22 | karma článku: 31.37 | přečteno: 1112x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Konec ostudné kauzy sportovních dotací

Za posledních čtyři a půl roku jsem napsal pět článků, které se týkaly kauzy sportovních dotací, která dnes byla – alespoň prozatím – ukončena u senátu pražského Městského soudu.

26.11.2021 v 14:59 | Karma článku: 11.20 | Přečteno: 285 | Diskuse

Jiří Paroubek

Jak je to se sociální situací českých domácností?

Mít přehled o sociální situaci českých domácností, je nezbytné zejména v souvislosti se dvěma jevy, které nás budou nějakou dobu provázet.

16.11.2021 v 14:33 | Karma článku: 15.76 | Přečteno: 449 | Diskuse

Jiří Paroubek

První imprese z kroků nového kabinetu

Nová vláda zatím ještě nevznikla, ale už se objevují první velké chyby, které půjdou za ní. Nová vláda ještě nevznikla, ale už se objevují první velké chyby, které půjdou za ní.

9.11.2021 v 19:35 | Karma článku: 34.58 | Přečteno: 1241 | Diskuse

Jiří Paroubek

Nová vláda: Už je ruka v rukávě…

Včera pozdě večer jsme se od presumptivního premiéra Fialy dozvěděli, že pět stran dvou předvolebních koalic se dohodlo na vládní spolupráci, včetně určitého nástinu programu budoucí vlády.

3.11.2021 v 16:37 | Karma článku: 27.52 | Přečteno: 687 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Konec ostudné kauzy sportovních dotací

Za posledních čtyři a půl roku jsem napsal pět článků, které se týkaly kauzy sportovních dotací, která dnes byla – alespoň prozatím – ukončena u senátu pražského Městského soudu.

26.11.2021 v 14:59 | Karma článku: 11.20 | Přečteno: 285 | Diskuse

Kateřina Konečná

COVID-19. Permanentní šílenství

Albert Einstein prohlásil, že definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky. A já mám čím dál větší pocit, že boj proti pandemii COVID-19 tuto definici splňuje dokonale.

26.11.2021 v 9:53 | Karma článku: 31.79 | Přečteno: 1313 | Diskuse

Marek Novák

Podnikatelé musejí mít stejná práva jako každý spotřebitel

Jsou věci, které nedávají smysl... Aktuálně řeším diskriminační zkrácenou záruční dobu pro podnikatele, kteří mají záruku na zboží jen rok, občané přitom dva roky.

25.11.2021 v 13:40 | Karma článku: 13.87 | Přečteno: 231 | Diskuse

Kateřina Konečná

Násilí na ženách je u nás velký problém, příčinou je i špatná sociální situace. Řešme ji

Česká policie denně řeší v průměru dva případy týrání lidí ve společné domácnosti, 54 procent žen se během svého života setkalo se sexuálním násilím nebo obtěžováním... a 10 procent (!) žen zažilo znásilnění.

25.11.2021 v 11:25 | Karma článku: 8.15 | Přečteno: 199 | Diskuse

Tomáš Balvín

Co bude až budeme mít 100% očkovaných?

Když sleduji ten hon na neočkované a maximální snahu zavést povinné očkovaní, tak mne prostě napadlo, jestli už někdo spočítal, jak by vypadala situace, kdybychom skutečně naočkovali 100% populace. Já to zatím nikde neviděl.

24.11.2021 v 17:07 | Karma článku: 26.89 | Přečteno: 1221 | Diskuse
Počet článků 629 Celková karma 23.90 Průměrná čtenost 2261

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz