Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

K.O. pro prezidentské kandidáty vlády

13. 01. 2023 12:44:10
Včerejší téměř dvouhodinová debata na TV Nova zřejmě přinesla rozuzlení I. kola prezidentské volby. Tedy, kdo postoupí do II. kola.

Z debaty vyplynula naprostá nedostatečnost Danuše Nerudové, která prostě nezvládla žádné z debatovaných témat na úrovni, která by odpovídala váze prezidentské funkce.

Po jejích předchozích výkonech pro mě už není ani překvapením, že nezvládá také to, co by mělo být její předností: tedy ekonomická témata.

V okamžiku, kdy nastala debata kandidátů o inflaci, selhali vlastně oba dva provládní kandidáti zcela fatálním způsobem. A. Babiš je praktik, který rozumí národnímu hospodářství lépe než finesám katedrových ekonomů, kteří připravovali do debaty Pavla a Nerudovou. Rozebral proto oba oponenty na prvočinitele.

Pokud lidé chtějí věřit tomu, že jedna plus jedna rovná se dvě, pak museli dát za pravdu logice Babišových tvrzení, že další zvyšování úrokové míry Českou národní bankou (stejně jako zvýšení základní úrokové sazby touto bankou až na neúnosných 7%), je blud, který by uvrhl české hospodářství především v segmentu malých a středních firem do neštěstí.

D. Nerudové se v debatě příliš nepovedl bonmot s tím, že Babiš chce nízkou úrokovou míru u nás kvůli svým firmám, které si půjčují úvěry. I to je pochopitelně blud, který na místě Babiš vyvrátil, neboť firmy z koncernu Agrofert mají příjmy částečně v eurech a mohou si tedy půjčovat úvěry v eurech za sazbu více než trojnásobně nižší nežli to mohou dělat české firmy bez eurových příjmů. Nebyl bych možná tak optimistický, že si v eurech lze půjčit za úrok 1,75%, jak to říkal A. Babiš, ale určitě lze získat úvěr v eurech pod 2% úrokové míry.

Prostě, A. Babiš vyprášil svým protivníkům kožich a zejména pak nepřítomným katedrovým ekonomům, kteří stále opakují až do omrzení tuto mantru, kterou naštěstí současný guvernér ČNB Michl nevnímá.

Pokud jde o Ukrajinu, bylo vystoupení A. Babiše naprosto jasné. Prvotní věcí, kterou je potřeba zajistit pro tuto nešťastnou zemi a pro Evropu jako celek, je mír. A A. Babiš naznačil i postup, jak by se k tomu kýženému míru dalo dojít, včetně uspořádání mírového summitu za účasti velmocí přímo v Praze.

Ze slov A. Babiše je zřejmé, že by byl ochoten se v tomto směru osobně angažovat i směrem k „velkým politickým klukům Evropy“, jako jsou francouzský prezident Macrona a německý kancléř Scholz.

Bylo by to prolomení postojů rusofóbního křídla EU a NATO ve střední a východní Evropě, což podle mého názoru bude zmíněným velkým klukům velmi vyhovovat. A. Babiš mluvil o potřebě aktivizace skupiny zemí V4 v této věci.

Mám-li říct otevřeně svůj názor, vystoupení A. Babiše nemělo zjevných slabin, argumentačně bylo vyvážené, promyšlené a co muselo každého pozitivně překvapit, i klidné. A. Babiše se nenechal vyprovokovat ani moderátorem (který zkoušel podobné triky na rozhození i na další debatující kandidáty), ani svými protikandidáty.

Pro generála Pavla není debata disciplínou, ve které by se cítil doma. Je to pochopitelné, pokud dlouhá léta působíte ve velitelských funkcích, nepotřebujete s podřízenými debatovat, ale můžete jim velet.

Ke své minulosti za bývalého režimu toho generál Pavel mnoho neřekl. Pokud se uchází o funkci prezidenta republiky bývalý předseda ZO KSČ působící v rámci Generálního štábu v rámci starorežimní armády a pokud se účastnil na proškolování špionů, kteří měli škodit imperialistické cizině, je jeho obrat z Šavla na Pavla více než komický.

Předpokládám, že politická kariéra D. Nerudové se zítřkem uzavře. To, co říkal ve velké televizní debatě v ČT prof. Zima, takto její protikandidát usilující rovněž o funkci prezidenta, by nemělo být přeslechnuto orgány činnými v trestním řízení. Pokud se orgány v trestním řízení vážně zabývaly kontroverzními tvrzeními mé bývalé manželky v době rozvodového řízení o mých údajných lumpárnách v oblasti financí (aby posléze a zejména po volbách do Senátu v roce 2018, konstatovali, že nebylo zjištěno nic podezřelého), měli by se v logice věci zabývat tvrzeními profesora Zimy také.

O co jde? Mendelova univerzita, podle tvrzení prof. Zimy, dostávala za každého zahraničního studenta prostřednictvím rakouské agentury 25 tisíc euro. Z toho 20 tisíc eur připadlo oné agentuře a 5 tisíc eur šlo na účet školy. Má otázka zní, co se stalo s těmi 20 tisíci eury za každého studenta, které obdržela agentura. V průběhu debaty špitla Nerudová cosi v tom směru, že „turbostudentů“ na univerzitě bylo asi 20. Řekněme, že má pravdu. Mohu o tom sice pochybovat, ale vyjdu z jejího tvrzení. A co ti další studenti, jejichž studijní výsledky třeba nebyly zrovna famózní a kteří rovněž chtěli získat titul. Pokud těchto problematických osob (turbostudentů a slabých studentů) bylo řekněme 100, znamená to, že agentura zkasírovala bratru 2 miliony eur, tedy bezmála 50 milionů korun. A já se ptám, kam zmizel mlíkař? Tedy, co se s těmito penězi stalo? To by měly objasnit orgány činné v trestním řízení. Zda se jedná jen o přeludy prof. Zimy a mé osoby nebo to je realita. Anebo je realita ještě horší?

Nemá smysl polemizovat s těmi (sociology), kteří se např. bez opory v relevantních průzkumech veřejného mínění vyjadřují, že vítězem debaty byl někdo jiný než A. Babiš. To je prostě tvrzení, které nelze ověřit, pokud nejsou na stole tvrdá data. Ale můj vizuální dojem a dojem z argumentace všech tří debatérů byl jednoznačný. A věřím, že nikoho příliš nenapadne zpochybňovat mou kvalifikaci při posuzování této záležitosti.

A samozřejmě, že také já i na základě argumentace A. Babiše proběhlé debatě, budu volit v I. kole a bude-li to potřeba i v II. kole prezidentské volby A. Babiše.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 13.1.2023 12:44 | karma článku: 40.04 | přečteno: 1958x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 34.98 | Přečteno: 895 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kdo vlastně vede kampaň plnou nenávisti?

Mainstreamová média pravdy a lásky a české pravice jaksi a priori stanovily, že šiřitelem nenávisti v probíhající předvolební kampani je A. Babiš.

17.1.2023 v 16:08 | Karma článku: 38.42 | Přečteno: 1278 | Diskuse

Jiří Paroubek

Hlasovali proti svému zájmu

Chtělo by se upřesnit. Velká část českých občanů hlasovala proti svému třídnímu zájmu. Když jsem ve zpravodajství ČT viděl, jací lidé si dělají fotografie (často rodinné) s generálem Pavlem, zůstával mně rozum stát.

16.1.2023 v 14:11 | Karma článku: 38.33 | Přečteno: 1548 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Drozdík

Otevřená výzva Andreji Babišovi k odchodu z české politiky

Andrej Babiš dal heslu "Pomáhat lidem" zcela jiný rozměr a proto si myslím, že v politice už nemá co dělat. Doufám, že se zachová jako chlap a že se nebude s odstupem času opět u odchodu z politiky vytáčet.

29.1.2023 v 16:48 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 465 | Diskuse

Petr Lachnit

Nespokojenost a nositelé naděje

Želvičky Julie a Bára se na sebe momentálně tváří v jednom teráriu nezúčastněně a odtažitě. Jedna má 600 gramů a druhá 80 gramů. Želvičky si náklonnost nebo naopak nelásku projevují okusováním nožiček. Což může být někdy potíž.

29.1.2023 v 16:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 34.98 | Přečteno: 895 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 380 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.33 | Přečteno: 2359 | Diskuse
Počet článků 738 Celková karma 36.71 Průměrná čtenost 2069

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...