Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Hlasovali proti svému zájmu

16. 01. 2023 14:11:00
Chtělo by se upřesnit. Velká část českých občanů hlasovala proti svému třídnímu zájmu. Když jsem ve zpravodajství ČT viděl, jací lidé si dělají fotografie (často rodinné) s generálem Pavlem, zůstával mně rozum stát.

Nebyli to lidé z té nejvyšší společenské vrstvy – ti se zvolna po vánočních prázdninách vracejí z rekreačních destinací v jižních mořích -, ale byli to lidé často viditelně, řekněme, z nižší střední třídy. Tedy lidé, které trápí vysoký nárůst cen energií, cen potravin, tedy inflace, která dosáhla v 30 až 40 položkách, které jsou ve spotřebním koši skutečně potřebné pro život, v loňském roce 20 – 25%. Nechci v této souvislosti napsat jedno číslo, protože takové propočty pochopitelně nemám. A propočty ČSÚ o výši inflace za minulý rok nepovažuji za zcela korektní proto, že počítají se širokým spotřebním košem možná dvou set položek, v němž jsou uvedeny šroubováky, podprsenky, věšáky na kabáty, toaletní stolky apod.

Nejméně pětina lidí u nás v produktivním věku se dostala do velmi vážné sociální a tedy i životní situace. Pětina mladých rodin nemá na to, aby zaplatila svým dětem ve školách obědy. Důchodci, kteří žijí sami, jsou jasně pod hranicí chudoby, i když dochází k valorizaci důchodů.

Nejméně dvě třetiny lidí v české společnosti jsou na tom zle anebo očekávají, že se jejich situaci v nejbližší době ještě zhorší.

Je samozřejmě určitý problém, že se prakticky vypařila česká levice. Komunisté i sociální demokraté žijí tak trochu v rezervaci. Vedení ČSSD by si mělo připustit, že nominace Středuly na úřad prezidenta byla vážnou politickou chybou. Jeho očekávatelný titěrný volební výsledek by snad ani tolik nevadil. Horší je, že tento tzv. levicový kandidát chtěl přenést při teatrálním odstoupení přímo v diskusním pořadu TV Nova „své“ hlasy na pravicovou kandidátku D. Nerudovou. Prostě kolosální politická chyba. Myslím, že jej ale poslechl málokdo.

Prý není tak zle

Když hovořím se svými šťastnějšími spoluobčany, kteří nemají hluboko do kapsy a jsou na tom finančně dobře, tak od nich slyším jednoduchou větu: „Vždyť není tak zle“. Podle nich se lidé mají, když ne jako na zámku, tak pořád ještě velmi, velmi snesitelně. Prostě, podle své sociální situace hodnotí také vážnou sociální situaci lidí z nízkopříjmových a středněpříjmových skupin. Řekněme si otevřeně, tato situace jejich méně šťastných spoluobčanů je ve skutečnosti vůbec nezajímá.

No, ale v každém případě ty počty voličů jsou poněkud rozporné. V prvním kole prezidentské volby získali pravicoví kandidáti (Pavel, Nerudová, Fischer ad.) hodně přes 50% hlasů. Volila je tedy i významná část občanů, kteří nechtějí pokračovat ve válce na Ukrajině, v nedomyšlených sankcích proti Rusku, v politice inflace a omezování svobody slova. Prostě ve vládní politice...

A to všechno generál Pavel jako kandidát vládních stran představuje. Pokud by byl zvolen prezidentem, byl by jen prodlouženou rukou vlády a nejmenované cizí mocnosti. Zcela jistě by podporoval neukojené zbrojní choutky současné ministryně obrany, které si vyžádají v příštích letech sta miliardy korun vojenských výdajů. Lze očekávat, že presumptivní prezident Pavel k tomu neřekne ani Hugo. A do roka bude přijat v oválné pracovně Bílého domu a generální tajemník NATO bude pět oslavné ódy nad jeho mistrovskou politikou.

Razantně zvyšující se výdaje na zbrojení, které chystá vláda v nejbližších letech, se pochopitelně promítnou negativně v jiných oblastech výdajů státu. Vláda naznačuje, že chce snížit valorizaci důchodů, jinak řečeno růst důchodů nebude na příště odpovídat inflačním nárůstům a krýt je. Podle současného vzorce valorizace důchodů, který byl prosazen ještě Babišovou vládou hnutí ANO a soc. dem., je to prý příliš rozmařilé. Vláda také chce zvýšit nejnižší sazbu DPH a vytřepat tak ve státním rozpočtu chybějící desítky miliard z těch nejpotřebnějších občanů. Ano, je to tatáž vláda, která ráda mluví proti plošným rozpočtovým opatřením. Tatáž vláda chce také zkrouhnout stavební spoření, které je vlastně jednou z mála možností, jak určité části střední třídy mohou akumulovat prostředky na vylepšení své bytové situace anebo pořízení bytu (pochopitelně v kombinaci ještě s dalšími finančními nástroji) atd. A mohl bych pokračovat. Generál Pavel chválí tuto vládu a říká, že je jediná možná v nastalé situaci. Co mi však silně vadí, kromě jeho bezohlednosti ve vztahu k příjmově slabším vrstvám veřejnosti, mezi něž dnes patří i podstatná část střední třídy, to je vazalství, které projevuje ve vztahu ke svým bývalým chlebodárcům v NATO a ve Washingtonu. Pan generál by měl zveřejnit výši svého důchodů z NATO, kde několik let ve vysoké funkci působil.

Pokud Američané nezavelí, prezident Pavel neřekne ani slovo o potřebě zahájení mírového procesu na Ukrajině.

Podle televizní diskuse, kterou jsem minulý čtvrtek viděl, Pavel nemá žádnou kloudnou představu o tom, jak řešit inflaci. A jako výkonný úd amerických zájmů v naší zemi již jistě dávno pochopil, co dosud nepochopila značná část dezorientovaných občanů, která jej v prvním kole volila. Válka na Ukrajině je totiž jen první kapitolou konfliktu zemí NATO a především USA s Čínou. Konfliktu, který už dnes hodnotím jako zcela zbytečný.

NATO dnes s využitím milionové ukrajinské armády a se svou masivní zbraňovou podporou, nedokázalo za rok zajistit vítězství Ukrajiny nad Ruskem. Prostě, Rusko zřejmě nelze porazit. Ani sankcemi, ani vojensky. A Čínu už vůbec ne. Je naopak potřeba hledat model koexistence se zeměmi s různým politickým zřízením.

Myslím, že alespoň částečně toto chápe A. Babiš, ale kandidát našich amerických přátel, Pavel, tohle nepochopí nikdy. Nebude to mít v popisu práce.

Možná, že Andrej Babiš má určité nectnosti a velké nedostatky, ale proti generálu Pavlovi je to alespoň pro mě přijatelný kandidát s velkou vládní zkušeností a s rozumným politickým programem. A obyčejným českým lidem může prospět.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pondělí 16.1.2023 14:11 | karma článku: 38.33 | přečteno: 1548x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 34.98 | Přečteno: 895 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kdo vlastně vede kampaň plnou nenávisti?

Mainstreamová média pravdy a lásky a české pravice jaksi a priori stanovily, že šiřitelem nenávisti v probíhající předvolební kampani je A. Babiš.

17.1.2023 v 16:08 | Karma článku: 38.42 | Přečteno: 1278 | Diskuse

Jiří Paroubek

K.O. pro prezidentské kandidáty vlády

Včerejší téměř dvouhodinová debata na TV Nova zřejmě přinesla rozuzlení I. kola prezidentské volby. Tedy, kdo postoupí do II. kola.

13.1.2023 v 12:44 | Karma článku: 40.04 | Přečteno: 1958 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Drozdík

Otevřená výzva Andreji Babišovi k odchodu z české politiky

Andrej Babiš dal heslu "Pomáhat lidem" zcela jiný rozměr a proto si myslím, že v politice už nemá co dělat. Doufám, že se zachová jako chlap a že se nebude s odstupem času opět u odchodu z politiky vytáčet.

29.1.2023 v 16:48 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 469 | Diskuse

Petr Lachnit

Nespokojenost a nositelé naděje

Želvičky Julie a Bára se na sebe momentálně tváří v jednom teráriu nezúčastněně a odtažitě. Jedna má 600 gramů a druhá 80 gramů. Želvičky si náklonnost nebo naopak nelásku projevují okusováním nožiček. Což může být někdy potíž.

29.1.2023 v 16:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 34.98 | Přečteno: 895 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 380 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.33 | Přečteno: 2359 | Diskuse
Počet článků 738 Celková karma 36.71 Průměrná čtenost 2069

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...