Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Zbytečná návštěva USA v nevhodnou chvíli

23. 05. 2023 16:37:31
Mám na mysli návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Pekarové Adamové ve Washingtonu. Tato návštěva přichází v nejméně vhodné chvíli, kdy Spojené státy řeší v rozpočtové oblasti kruciální problém.

Jde o to, zda se navýší tzv. rozpočtový strop, resp. výše schodku státního rozpočtu anebo nenavýší. Pokud se nenavýší, bude to znamenat v podstatě kolaps veřejných financí, neboť financování řady projektů a institucí státu se musí prostě pozastavit. A to až do doby, než se nalezne schůdné rozpočtové řešení.

V letošním roce tento rozpočtový spor graduje zejména proto, že se blíží prezidentské volby a republikáni budou mít snahu demokratického kandidáta na prezidenta J. Bidena, co nejvíce oslabit. Hlavní republikánský vyjednavač, předseda Sněmovny reprezentantů McCarthy, podmiňuje navýšení rozpočtových výdajů rozsáhlými škrty ve státním rozpočtu USA, a to samozřejmě takovými škrty, které by měly za následek odklon voličů od prezidentovy Demokratické strany.

Prostě, hra je v zásadě jednoduchá. Jde o příští prezidentské volby, o obsazení příštího Kongresu USA, a tedy o otázku politické moci ve státě. Z tohoto hlediska si nemohla Pekarová Adamová opravdu najít horší termín návštěvy nežli je ten, jaký si zvolila.

Svou návštěvu opepřuje Pekarová ostrým až extrémistickým slovníkem, kdy hovoří o potřebě "vítězství Ukrajiny" (realitou se již příliš předsedkyně TOP 09 nezabývá). Druhé téma, které považuje Adamová v USA za politicky nosné, je Tchaj-wan. Zřejmě žádná jiná země v západní Evropě nesdílí s českou pravicí tak extrémní rétoriku vůči Číně s ohledem na Tchaj-wan, jakou předvádí zejména Pekarová Adamová, ministr Lipavský, premiér Fiala a vlastně celá vláda.

Adamová a před ní Vystrčil byli na Tchaj-wanu jako jacísi předskokani návštěv významných amerických politiků. V loňském roce navštívila, po návštěvě Vystrčila, Tchaj-wan tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA, demokratka Pelosiová. Nyní po návštěvě Pekarové se počítá s tím, že na podzim navštíví Tchaj-wan k další provokativní návštěvě formálně třetí muž americké ústavní hierarchie, republikánský předseda Sněmovny reprezentantů, McCarthy. Nikdo z dalších zemí Západu k takovému předskokanství není ochoten...

Čína několikrát deklarovala, že nechce převzít ostrov vojenskou silou. Nicméně rétorika Pekarové jde tímto směrem. Samozřejmě, že Pekarová by se ráda sešla s předsedou Sněmovny reprezentantů USA, pochlubila se svými zásluhami na zhoršení česko-čínských vztahů... Ale předseda Sněmovny reprezentantů je plně zaměstnán klíčovými politickými jednáními o rozpočtu, která vede přímo s prezidentem Bidenem. Takže nejspíš Pekarovou McCarthy příjme někde mezi dveřmi. Takže nebude velký prostor k tomu, aby sdělila, jak mimořádným spojencem na nepříliš hezkou práci pravicová česká vláda a její politické údy pro Spojené státy jsou.

Mainstreamová média v Česku (mohu jmenovat za všechny článek T. Šídlové na Seznam zprávy) fantazírují o tom, že „česká zahraniční politika se chce po odchodu proruského prezidenta Miloše Zemana vrátit do „havlovského módu“". Nevím, co M, Zeman udělal tak proruského. Konec konců v posledním roce a půl mu došla výdrž, pokud jde o hájení nezbytnosti politiky „všech azimutů“. Fantazie o ochlazení vztahů a o tom, že se „...v Česku rozmohl nepřátelský ruský vliv“ nemá žádné racionální opodstatnění.

Prostě návštěva Pekarové Adamové ve Washingtonu, to je jen mrhání penězi daňových poplatníků. Udělala si hezký výlet do hlavního města Spojených států. Snaží se o jakýsi proamerický marketing: „Prodat se“.

Blouznění Pekarové o tom, že Ukrajina a Tchaj-wan jsou „geopoliticky propojené“, je už snad až příliš. Další zbytečná návštěvnice, která dlí t. č. za peníze daňových poplatníků v pětihvězdičkovém hotelu v USA, je zcela neviditelná ministryně pro vědu a výzkum, Langšádlová, rovněž z TOP 09.

Langšádlová je prototypem politika nové vlny české pravice, který nemá žádný odborný background k tomu, co ve svém „ministerstvu bez ministerstva“ dělá. To, že se někde bude poučovat na podnikatelském fóru či v Atlantě, v jednom z center amerických inovací, o této problematice,⁷ je vcelku zbytečné úsilí.

Prostě, naše dámy si udělaly jarní výlet, a to ve zcela politicky nevhodném čase, kdy se vedoucí činitelé USA zabývají něčím úplně jiným, z jejich hlediska potřebnějším, nežli jsou jacísi proameričtí aktivisté ze střední Evropy.

Jiří Paroubek

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Paroubek | úterý 23.5.2023 16:37 | karma článku: 32.38 | přečteno: 777x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Předlikvidační sjezd ČSSD?

Dlužno říci, že spolupráce mezi řídícími důstojníky ze skupiny Barta a spol. a Šmardovým vedením soc. dem., do jisté míry funguje.

7.6.2023 v 9:45 | Karma článku: 20.02 | Přečteno: 425 | Diskuse

Jiří Paroubek

Zavlečou Česko do války?

Nedávné zasažení skladu munice s náplní s ochuzeného uranu v Chmelnickém na Ukrajině, o kterém jsem informoval ve svém článku, vzbudilo velkou pozornost.

30.5.2023 v 13:54 | Karma článku: 18.65 | Přečteno: 334 | Diskuse

Jiří Paroubek

Skvělý počin Divadla na Vinohradech

Říkal jsem si, že pro zhodnocení premiéry hry britské dramatičky Niny Raineové potřebuji čas. Na první dobrou na mě inscenace hry zmíněné britské autorky „Bach a synové“ zapůsobila mimořádně skvělým dojmem.

29.5.2023 v 14:47 | Karma článku: 19.28 | Přečteno: 445 | Diskuse

Jiří Paroubek

Do důchodu později a s méně penězi…

Ve Francii už několik měsíců probíhají v ulicích rozsáhlé protesty proti vládní reformě důchodů. Mohu-li soudit z dostupných informací, dopady francouzské důch. reformy ve srovnání s naší nejsou tak drastické.

25.5.2023 v 12:05 | Karma článku: 22.59 | Přečteno: 540 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Martin Herman

Rušení Odboru krajského investora se prodraží. Je za vším jen osobní pomsta?

Paní hejtmanka Pecková (STAN) na Facebooku zveřejnila své představy o dalším fungování krajských investic poté, co bude na konci června zrušen Odbor krajského investora (OKI). Její představy mají ale do reality velmi daleko.

8.6.2023 v 13:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Petr Lachnit

Žijeme ve společnosti, kde je většina frustrovaná křivdou?

Rádi se oháníme morálkou. Bohužel se zdá, že zůstalo jen slovo jako nálepka. Obsah se jaksi vytratil.

8.6.2023 v 9:06 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 202 | Diskuse

Petr Hannig

Ne oteplováním. Lidstvo si zničí svou planetu mnohem rychleji

Zničení přehradní hráze jezera na řece Dněpr a zatopení mnoha čtverečních kilometrů vysokou přívalovou vlnou, je neomluvitelný čin, ať jej spáchal kdokoliv.

7.6.2023 v 18:08 | Karma článku: 41.42 | Přečteno: 1213 | Diskuse

Jiří Paroubek

Předlikvidační sjezd ČSSD?

Dlužno říci, že spolupráce mezi řídícími důstojníky ze skupiny Barta a spol. a Šmardovým vedením soc. dem., do jisté míry funguje.

7.6.2023 v 9:45 | Karma článku: 20.02 | Přečteno: 425 | Diskuse

Šimon Miča

Opravdu musíme zvyšovat daně?

Vláda s velkými fanfárami představila svůj tzv. konsolidační balíček. Nejedná se však o nic jiného než o zvyšování daňové zátěže pro všechny.

6.6.2023 v 13:40 | Karma článku: 23.56 | Přečteno: 392 | Diskuse
Počet článků 759 Celková karma 27.67 Průměrná čtenost 2035

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...