Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Smutný cirkus - hnutí STAN

31. 08. 2023 15:32:22
Vlastně by se tato strana dala bez nějakých velkých cirátů nazvat stranou poznamenaných. Z denního tisku jsme se dnes dozvěděli, že policie již konečně uštrykovala žalobu na Redla a Hlubučka, tedy hlavní figury kauzy Dozimetr.

Trvalo to sice dlouhých 14 měsíců od zahájení trestního stíhání, ale tento příběh tady až do eurovoleb v médiích vydrží. Lidé sice pozapomněli na hromady hnoje, které se kolem této kauzy již objevily. Pozapomněli také na to, že hlavní politickou figurou v této kauze systematického ovlivňování veřejných zakázek a tedy korupce a vykrádání veřejných rozpočtů, byl náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček. Ale teď si, nad novými informacemi, zase rozpomenou.

Trochu odbočím k jinému dílčímu tématu. Dnes ráno při cestě do své kanceláře jsem měl možnost poslouchat na rádiu Prostor debatu vlídného moderátora a bývalého ministra za STAN, nyní stále ještě poslance za tuto stranu a nově už také ředitele jednoho z pražských soukromých gymnázií, Gazdíka. Pánové ze soukromého rádia si mohou pozvat do svého pořadu, koho chtějí, třeba Usámu bin Ládina (pokud by ještě byl naživu). Mistr Gazdík ovšem hovořil v tomto rádiu velmi rozšafně a bez jakéhokoliv studu sděloval, že on vlastně tedy skoro ani nemusel rezignovat na funkci ministra, ale že nechtěl, aby uškodil jeho straně, tedy hnutí STAN. Ale poslancem bez uzardění zůstal. Žít se prostě musí... A teď už má ještě druhé obročí...

Vzpomeňme si ale, jak to bylo. Gazdík byl prvním z politiků, kterého si rodina Redlů vyhlédla a uzavřela s ním politické spojenectví s tím, že mu umožnila vlastně rozvinout, zřejmě za použití Redlových financí (původ těchto financí údajně směřuje až ke Krejčířovi), projekt hnutí STAN celostátně. Na začátku se vlastně jednalo o projekt uplatněný jen ve Zlínském kraji, kde měli pánové Redlové svou podnikatelskou základnu. Časem ovšem přišli na to, že Zlínský kraj je trochu chudá nevěsta. A tak se jejich zájem přesunul směrem do Prahy, ale také do dalších krajů. Praha je z hlediska veřejných financí vskutku bohatá nevěsta. A teď se budeme dozvídat hnoje a špínu z kauzy Dozimetr ještě konkrétněji, neboť je obviněno v této věci deset lidí a několik z obviněných s policií čile spolupracuje. Takže proti tomu, co se dozvíme z policejních spisů, jsou zatím uniklé informace ze zveřejněných hovorů mezi účastníky kauzy dnes jen burským oříškem. A smolné knihy středověku by se proti spisům z této kauzy rděly studem, jako septimánka, kterou spolužák oslovil s nepatřičným návrhem.

Připomeňme také, že při vzniku Fialovy vlády se stal velmi rychle budoucím bývalým ministrem tehdejší místopředseda hnutí STAN Michalik, někdejší starosta Dolních Břežan. Zjistilo se, že starosta Michalik, kromě toho, že se zabýval vcelku dobře obecními záležitostmi, vedl podivné finanční operace ve finančních rájích. Vypadá to, jako kdyby z těchto operací bylo hnutí STAN finančně vyživováno. A tak to designovaný ministr průmyslu Michalik včas zabalil a ministrem se nestal. Abychom to uzavřeli, také brzy poté zemřel. A o mrtvých jen dobře.

Vraťme se k panu, stále ještě poslanci Gazdíkovi. Po zveřejnění skandálu tak monumentálních rozměrů jako je Dozimetr, v němž hráli hlavní roli lidé jako pan Redl, tedy přátelé či dobří známí a hlavně kooperanti páně Gazdíka, nenašel v sobě Gazdík sílu, aby zmizel beze stopy z politického života. A ještě má chuť, což je vrchol všeho, dělat na půl úvazku buď poslance sněmovny anebo ředitele prý významného pražského gymnázia. Vyberte si. Tomu už vůbec nerozumím. Prý to studentům i jejich rodičům většinově vadilo, když majitelé přivedli tohoto poznamenaného člověka, který nikdy předtím, s výjimkou epizody na ministerstvu školství, nic podstatného neřídil. Majitelé jej ale nechali vyhrát konkurz na ředitele gymnázia. Ostudné!

Poslanec Farský už se opět cpe na kandidátku do europarlamentu a vůbec mu nevadí, jakým způsobem si zahrával s důvěrou svých voličů po parlamentních volbách. Připomeňme, že tento milý muž chtěl na několik měsíců opustit své místo ve sněmovně (nikoliv odstoupit) a chtěl si udělat „studijní cestu“ do USA, aby zpracoval jakousi seminární práci. Předpokládám, že obsah seminární práce mohl být bez problémů čerpán v době online přístupu do digitalizovaných archivů amerických univerzit, klidně z Prahy. Ale proč si nezajet na placený výlet do Spojených států, že. Chviličku trvalo, než panu Farskému docvaklo, že v nastalé situaci by měl rezignovat na funkci poslance sněmovny. Kroutil se jako had, než to udělal.

Jeho politické dvojče, europoslanec Polčák, je také filuta. Za finanční reparace, které pomohl získat obcím v okolí Vrbětic, poškozeným výbuchy neodborně uskladněné munice, si řekl starostům obcí s mrňavoučkými rozpočty o honorář ve výši 8 mil. Kč. Díky tlaku veřejného mínění pochopil, že tu libru masa, kterou chce vytnout z těl nebohých chudých obcí na Zlínsku, si vzít nemůže. Ztratil se na čas z veřejného prostoru, aby se před pár měsíci opět objevil, když řekl, že jeho politická klauzura skončila, že se cítí vlastně být očištěn.

Myslím, že pana Polčáka by nebylo možné očistit ani v bazénu sava. Takže nejspíš i on se objeví na jednom z čelných míst kandidátky STAN do evropských voleb.

Vrcholným číslem kandidátky ovšem má být neúspěšná prezidentská kandidátka, expertka na všechno a zejména na makroekonomii, Nerudová. Ještě se ji nepodařilo (a ani se o to nepokoušela) vysvětlit podivné okolnosti získávání titulů na Mendelově univerzitě za úplatu v době, kdy byla rektorkou této alma mater. A už chce být v Bruselu. A nejlépe eurokomisařkou. I když jsou česká mainstremová média slepá a hluchá, když chtějí, a česká policie v jejím případě nekonala, myslím, že pokud se Nerudová přesune do Bruselu, celá kauza ji dožene. Zahraniční média k ní ale tak shovívavá nebudou.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | čtvrtek 31.8.2023 15:32 | karma článku: 36.09 | přečteno: 962x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Trapná nervozita vlády – traktory v Praze…

Včera ráno jsem jel, tak jako většina Pražanů, do práce městskou hromadnou dopravou (MHD). Bylo to pohodlné a lidí v metru bylo více nežli obvykle.

20.2.2024 v 9:41 | Karma článku: 30.85 | Přečteno: 696 | Diskuse

Jiří Paroubek

Analýza volebních preferencí agentury Kantar CZ za leden 2024

Spíše by bylo přesnější, kdybychom napsali za listopad minulého a leden roku tohoto. Ve stranických preferencích dochází podle agentury Kantar CZ jen k menším posunům, a to souhrnně ve prospěch stran dnešní vládní koalice.

13.2.2024 v 12:30 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 695 | Diskuse

Jiří Paroubek

Revolta či revoluce farmářů?

Zemědělství je strategická část ekonomiky a spolu s energetikou tvoří základ každé společnosti pro přežití. Bez dostatečné výroby potravin je každý stát snadno vydíratelný. Kdo bude riskovat hladomor?

12.2.2024 v 14:52 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Paroubek

Slon v porcelánu v zahraniční politice…

...aneb „nepouštět na saka“. Pro mladší generaci čtenářů jen připomenu, co výrok „nepouštět na saka“ znamená.

9.2.2024 v 14:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 859 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

I rohlík může v ústech zhořknout

„Od Rohlíku ani rohlík“, „Rohlík s Nutellou“ a podobná hesla zaplnila internet. Na sociálních sítích se objevují zprávy typu „Lidi ruší účty u firmy Rohlík.cz“ a mnoho dalších podobných postů.

21.2.2024 v 10:12 | Karma článku: 45.89 | Přečteno: 3582 | Diskuse

Jan Bartošek

Válka na Ukrajině podle Putina: Osud, otázka života a smrti..

Pár dní a bude to přesně dva roky, co Rusko začalo válku na Ukrajině. A jinak, než válkou tuto agresi nazvat nejde. Byť to ruská propaganda od začátku ostentativně označuje jako speciální vojenskou operac

21.2.2024 v 10:05 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 355 | Diskuse

Petr Lachnit

Ministři by si mohli přečíst Konfucia a vyvarovat se tak špatných konců

Když procházíme zmínky o daních v některých náboženstvích, napadá mě, že vše již bylo vymyšleno a vyzkoušeno. Mnohé bylo zapomenuto a nyní musíme znovu přijít na to, že co zavádíme, je blbost.

21.2.2024 v 8:57 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 245 | Diskuse

Věra Kovářová

Nejdříve Maastricht. Pak euro

Zatímco v zemích, kde se eurem platí, je popularita společné evropské měny vysoká, v České republice, která má k euru pořádně daleko, je na bodu mrazu. Taková je realita a každý politik s ní musí počítat.

20.2.2024 v 10:50 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 448 | Diskuse

Jiří Paroubek

Trapná nervozita vlády – traktory v Praze…

Včera ráno jsem jel, tak jako většina Pražanů, do práce městskou hromadnou dopravou (MHD). Bylo to pohodlné a lidí v metru bylo více nežli obvykle.

20.2.2024 v 9:41 | Karma článku: 30.85 | Přečteno: 696 | Diskuse
Počet článků 825 Celková karma 29.91 Průměrná čtenost 1938

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...