Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Chudneme

17. 10. 2023 10:17:54
Bohatství a bída národů, je zásadní socio-ekonomická otázka, se kterou si lámou hlavy nejchytřejší vědci světa. Navíc nejde o situaci neměnnou, ale v čase proměnlivou.

To například dokumentuje fenomenální hospodářský vzestup Číny za posledních 50 let. Když tam počátkem 70. let přijel americký ministr zahraničí Henry Kissinger „otevřít dveře ekonomické spolupráci“, šlo o jednu z nejchudších zemí na planetě. Teď zvolna sesazuje USA z jejího ekonomického prvenství.

Naše země, Česká republika si v tomto celosvětovém soupeření vede špatně prakticky trvale od doby nástupu Topolánkovy vlády. Tehdy svět zasáhla hospodářská krize vyvolaná investiční bublinou. Jinak řečeno finančními triky a machinacemi v největších bankách a investičních, hedgeových fondech. Topolánkova vláda na to reagovala úplně špatně. Nejdřív tvrdila, že nás se světová krize nedotkne, předtím zrušila progresivní zdanění, čímž rozpočet státu připravila o bratru 80 miliard ročně.

Krize samozřejmě zasáhla i nás a veřejné finance skončily velkým dluhem, na což vláda reagovala „úsporným balíčkem“, který zemi uvrhl do dalšího hospodářského poklesu. Úspory byly totiž plně realizovány na životní úrovni lidí a malých podnikatelů. Globálních korporací, třeba bank nebo energetických společností se nedotkl. Ty dál vykazovaly a ze země ročně vyvážely stamiliardy. Velké korporace byly chráněné i za Sobotkovy a pak Babišovy vlády. Ale vlády v letech 2014 až 2019 zemi aspoň nezadlužovaly. Stále však naše zem zaostávala za svými skutečnými možnostmi a potřebami. Situace se zase kriticky zlomila kombinací dvou faktorů – zrušením paskvilu superhrubé mzdy (zavedl Topolánek) a extrémními výdaji ze státního rozpočtu v době covidu. S hrůzou můžeme pozorovat, že ve vládě není jediný národohospodář a žádná vize. Jen překotné, často hloupé reakce na nastalou situaci.

Úplně ze stejné autorské dílny je nynější Fialův balíček. Nic nevyřeší, jen fixuje hospodářský propad a chudnutí lidí. Všechny vlády dělají v ekonomické oblasti prakticky totéž. Všechna jejich opatření se jen minimálně dotknou globálních korporací, ani dnes nevadí nejbohatší vrstvě obyvatel. Ale zato dnes snižují životní standard českých občanů, včetně malých a středních českých podnikatelů.

Zvýšení zdanění firem z 19 na 21% poškodí malé a střední podnikatele, giganti to nezaznamenají, protože umí náš současný daňový systém obejít a „berňák“ je na ně krátký. Jak? Triků je mnoho od vnitropodnikových cen až po nafouknuté náklady za nejrůznější poradenství, analýzy a nepostradatelné služby podnikové „matky“ danící třeba v daňových rájích. To majitel jedné české hospody nebo autodílny dělat nemůže. Ten musí zaplatit o 2% víc. Odměnou mu bude víc šikany ze strany státních orgánů, aby konečně zbankrotoval a své místečko přenechal nějaké korporaci.

Stejné je to s DPH, její zvýšení zaplatíme všichni, naroste inflace, snížení o 2% na potravinách spadne v převážné míře do kapes globálních obchodních řetězců...

Přehození dotací na obnovitelné zdroje ze státu na občany a podnikatele přinese další zdražení energií, což je jinak řečeno snížení životní úrovně lidí. A snížení konkurenceschopnosti firem. Energetických gigantů se nedotkne.

Žádný z výše uvedených premiérů nepřišel s návrhem znovu zavést progresivní zdanění firem i lidí tak, aby ti nejbohatší přispívali ze svých často pohádkových zisků víc. A o něco méně se tak rozevíraly nůžky mezi lidmi, ale i státy. Pokud z nás každoročně globální korporace vyždímají stovky miliard, pak my všichni chudneme a globální oligarchové bohatnou. Vrácením zdanění do doby vlády pod mým vedením a aplikace systému progresivní daně zejména na velké korporace by dnes stát rázem vybral přes 200 miliard ročně navíc. Kartel politické moci s korporacemi dokonale ovládl vládu a do jisté míry i opozici. Bohatnutí lidí a našeho státu v Parlamentu už prakticky nikdo nehájí.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 17.10.2023 10:17 | karma článku: 28.22 | přečteno: 660x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Vláda s pečetí diletantismu…

Tak postupuje vláda ve vztahu k vývoji na vnitřním trhu, k inflaci, zejména pokud jde o ceny potravin. Trumfovým esem ministra financí při obhajobě tzv. konsolidačního balíčku mělo být, že se vláda postará o nižší ceny potravin.

6.12.2023 v 10:05 | Karma článku: 32.43 | Přečteno: 678 | Diskuse

Jiří Paroubek

Premiér Fiala – zachránce zdravotnictví, anebo…?

Vláda si svou stupidní politikou znepřáteluje některé velmi vlivné skupiny obyvatelstva. Možná, že jí příliš nevadí, že 1 milion obyvatel je dlouhodobě pod hranicí chudoby a další 2 miliony nebo možná 4, se této hranici blíží.

4.12.2023 v 18:17 | Karma článku: 32.95 | Přečteno: 781 | Diskuse

Jiří Paroubek

Slabiny státního rozpočtu pro rok 2024

Po celou svou profesionální kariéru dělám na nejrůznějších pracovních úrovních rozpočty. Dříve i dnes na úrovni podnikové, firemní.

29.11.2023 v 14:59 | Karma článku: 25.42 | Přečteno: 460 | Diskuse

Jiří Paroubek

Debakl vládní politiky se prohlubuje

Stačí si přečíst články v různých českých novinách a na různých serverech a již titulky těchto článků nás přesvědčí o tom, že žijeme v mimořádné situaci.

21.11.2023 v 15:52 | Karma článku: 35.22 | Přečteno: 903 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Vláda s pečetí diletantismu…

Tak postupuje vláda ve vztahu k vývoji na vnitřním trhu, k inflaci, zejména pokud jde o ceny potravin. Trumfovým esem ministra financí při obhajobě tzv. konsolidačního balíčku mělo být, že se vláda postará o nižší ceny potravin.

6.12.2023 v 10:05 | Karma článku: 32.43 | Přečteno: 676 | Diskuse

Daniel Dvořák

Také chci mír, přesto nejsem chcimír z Václaváku

Počet obětí války na Ukrajině se od začátku konfliktu počítá již na stovky tisíc, včetně tisíců zabitých civilistů. Za těmito čísly se skrývají rodinné tragédie, žal pozůstalých, rodiny bez otců nebo rodiče oplakávající své děti.

5.12.2023 v 8:31 | Karma článku: 27.19 | Přečteno: 830 | Diskuse

Jiří Paroubek

Premiér Fiala – zachránce zdravotnictví, anebo…?

Vláda si svou stupidní politikou znepřáteluje některé velmi vlivné skupiny obyvatelstva. Možná, že jí příliš nevadí, že 1 milion obyvatel je dlouhodobě pod hranicí chudoby a další 2 miliony nebo možná 4, se této hranici blíží.

4.12.2023 v 18:17 | Karma článku: 32.95 | Přečteno: 781 | Diskuse

Šimon Miča

Henry Kissinger a reálpolitika dnes

Henry Kissinger a jeho reálpolitika nám budou obrovsky chybět. O to více v časech velké geopolitické změny, která se právě teď odehrává.

4.12.2023 v 6:58 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 136 | Diskuse

Petr Lachnit

Příští zasedání vlády? Určitě na farmě

V březnu svolaly odbory před Úřad vlády protest proti návrhům vlády na „reformu“ důchodů a proti uvažovaným rozpočtovým škrtům. Prý, aby i na vládě věděli, že mají jiné představy, a taky s nadějí, že uspějí s výzvami k jednání.

3.12.2023 v 11:05 | Karma článku: 28.01 | Přečteno: 420 | Diskuse
Počet článků 803 Celková karma 32.45 Průměrná čtenost 1971

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...