Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Průzkum agentury Median za září

2. 11. 2023 17:34:53
Nejnovější průzkum agentury Median ukazuje na zvětšující se rozdíl ve volebních preferencích opozičních a vládních stran, tedy pokud by se volby do sněmovny konaly v posledním měsíců.

Zdá se, že je to prakticky nezadržitelný proces, kde tendence k posilování hnutí ANO trvá, stejně tak jako tendence k oslabování volebních preferencí vládních stran v souhrnu.

Přitom volební preference vládních stran svědčí spíše o tom, že voliči preferující v minulosti ve volbách tyto strany spíše než aby přebíhali k opozici, tak by při volbách zůstávali doma. Hlasovali by tedy nohama.

Výsledky průzkumu popularity politických lídrů

Jedná se o zatím poslední zjišťování ratingu politických lídrů řady zemí agenturou Global Leader Approval ve dnech 18. – 24. října. Nejlépe z politických lídrů světa jsou na tom indický premiér Módi se 78% popularity a mexický levicový prezident Obrador. Skvělá čísla popularity má také švýcarský prezident Berset (56%) a vcelku nepřekvapivě brazilský prezident Lula da Silva (52%). Před časem jsem komentoval průzkum provedený touto agenturou, podle kterého český premiér Fiala s 18% podpory veřejnosti uzavíral peloton politických lídrů zemí s pluralitní demokracií. Nyní má Fiala již jen 17% podpory, podle tohoto průzkumu a 77% je proti němu. Což není příliš překvapivé, neboť vláda, kterou řídí, má pouze 21% podpory. Mezi nejméně populární lídry zemí ve sledovanem souboru počínaje 25% podpory a níže jsou francouzský prezident Macron (25%), rakouský premiér Nehammer (21%), Fumio Kishida z Japonska také s 21% (jeho vláda se těší na Japonsko rekordně nízké podpoře 29% občanů), následují jihokorejský prezident Seok-youl s 20%, norský premiér Støre s 18%. Fialova pozice, ale také pozice jeho vlády, je prostě dlouhodobě neudržitelná.

Volební preference politických stran dle Medianu v září

Hnutí ANO se dostává zřejmě do zatímního apogea svých preferencí se 34% podpory.

ODS zažívá trvalý pokles, takže nyní je na 13% volebních preferencí, nicméně je na druhém místě pelotonu. Pokud jde o preference, má ještě kam sestupovat, neboť pevné voličské jádro této strany dosahuje 7,5%.

Na třetím místě jsou mezi stranami podle Medianu Piráti s 11,5% preferencí. Ti nedělají nic a jsou zřejmě pro voliče vládního tábora právě proto nejpřijatelnější. Je to až překvapivý výsledek Pirátské strany s ohledem na to, že zejména její šéf jako ministr pro místní rozvoj, tedy kromě jiného ministr pro oblast bydlení, nedělá v této oblasti vůbec nic. Za dva roky nedokázal připravit žádný smysluplný návrh, který by umožňoval v době závažné nerovnováhy veřejných financí, hledat udržitelný model financování výstavby komunálních nájemních bytů. Nicméně těm voličům, kteří již nechtějí volit např. ODS či jinou z vládních stran a nechtějí volit ani strany opozice, je to jakýsi hlas ze zoufalství.

Na čtvrtém místě ve volebních preferencích je hnutí SPD s 9,5%, jehož volební podpora tak spíše stagnuje. Je zvláštní, že SPD v této situaci výrazně neposiluje. Možná je to tím, že se její politika v dosavadním pojetí poněkud vyčerpala.

Na pátém místě za SPD je s 6,5% volebních preferencí hnutí STAN. Je otázka, jak budou voliči STANu v příštích měsících, ale zejména ve volbách do sněmovny, reagovat např. na kauzu Dozimetr, která se v krátké době dostane k soudu. A zopakují se všechny kauzy a nechutnosti, které s ní souvisí, počínaje lumpárnami finančního charakteru na pražském magistrátu a konče zašifrovaným telefonem předsedy Rakušana, pořízeným prý proto, aby si s ním hrály děti ministra vnitra Rakušana.

Do poslanecké sněmovny by se dostala ještě TOP 09 s 5,5% volebních preferencí. „Nominace“ této strany podle jejích preferencí do pozice strany, která by prošla do sněmovny, je poněkud odvážná s ohledem na kontroverzní vystupování předsedkyně této strany nebo na právě u soudu probíhající kauzu bývalého poslance za tuto stranu Feriho. A např. nejrůznější výstřední doporučení bývalého předsedy této strany Kalouska (to poslední z nich na snížení počtu policistů a hasičů může pochopit opravdu jen politický Einstein naruby).

Možnosti politické levice

Pro věc „spojené levice“, na kterémžto projektu pracuje dnes KSČM, tři nekomunistické levicové strany a spolek Nespokojení, je dobré, že KSČM má volební preference těsně pod hranicí 5% hlasů nutných pro účast v příští poslanecké sněmovně. Myslím, že to ukazuje slušný potenciál levicového projektu uvedeného charakteru. SOCDEM v zásadě zůstává sedět na 4% preferencí. Je jen škoda, že její lídři odmítli účast v projektu „spojené levice“. Ukazuje se, že společně by mohly levicové strany vytvořit slušné gravitační pole pro voliče, od kterého by se mohli odrazit k společnému volebnímu výsledku 10 – 15% ve sněmovních volbách. Ale rádcové Šmardova vedení sociální demokracie, pod taktovkou podnikatele Barty si ovšem takovéto spojení nepřejí. Oni potřebují krotkou, protibabišovskou, proválečnou sociální demokracii, která bude otevřena spolupráci s pravicí. Opravdu velmi „perspektivní“ strategie v situaci totální nespokojenosti českých občanů s touto vládou. A v situaci, kdy sílí volání po míru na Ukrajině a v Gaze a kdy tato vláda bláznivě napomáhá eskalaci konfliktu na Ukrajině. Tato vláda v přímém přenosu hodlá zvýšit ceny elektrické energie od příštího roku, dosti realisticky odhadnuto zřejmě mezi 20 až 30%, podle druhu jejich smluv u energetických společností. A nárůsty cen dalších položek v základním spotřebním koši budou nejspíše následovat. Fantazie centrálních bankéřů, že se podaří snížit inflaci na konci příštího roku ke 2%, jsou naprostou chimérou. Vláda vede, pokud jde o české hospodářství, nezadržitelně k poklesu sice ne velkému, ale přesto citelnému. Zatím se česká ekonomika nedostala na úroveň, kterou vykázala v předcovidovém roce 2019. Vláda nedělá nic pro to, aby oživila chřadnoucí ekonomiku státu. Sedmnáct měsíců trvá pokles spotřeby obyvatelstva. Tedy pokles v důležité složce HDP. A tento pokles bude po Novém roce v důsledku uplatnění tzv. ozdravného balíčku a růstu cen f dále pokračovat.

Vláda tedy projevuje kolosální neschopnost v řízení země, a protože „nehrozí“, že by se vzpamatovala, pokles její podpory bude pokračovat. A z průzkumu tak, jak jej zpracoval Median, vyplývá, že zde existuje určitý prostor pro vytvoření alternativy jak vůči vládě, tak vůči současné opozici, jejíž volební potenciál je, zejména u hnutí SPD, v zásadě vyčerpán.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | čtvrtek 2.11.2023 17:34 | karma článku: 26.71 | přečteno: 639x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Vláda s pečetí diletantismu…

Tak postupuje vláda ve vztahu k vývoji na vnitřním trhu, k inflaci, zejména pokud jde o ceny potravin. Trumfovým esem ministra financí při obhajobě tzv. konsolidačního balíčku mělo být, že se vláda postará o nižší ceny potravin.

6.12.2023 v 10:05 | Karma článku: 32.50 | Přečteno: 683 | Diskuse

Jiří Paroubek

Premiér Fiala – zachránce zdravotnictví, anebo…?

Vláda si svou stupidní politikou znepřáteluje některé velmi vlivné skupiny obyvatelstva. Možná, že jí příliš nevadí, že 1 milion obyvatel je dlouhodobě pod hranicí chudoby a další 2 miliony nebo možná 4, se této hranici blíží.

4.12.2023 v 18:17 | Karma článku: 32.95 | Přečteno: 781 | Diskuse

Jiří Paroubek

Slabiny státního rozpočtu pro rok 2024

Po celou svou profesionální kariéru dělám na nejrůznějších pracovních úrovních rozpočty. Dříve i dnes na úrovni podnikové, firemní.

29.11.2023 v 14:59 | Karma článku: 25.42 | Přečteno: 460 | Diskuse

Jiří Paroubek

Debakl vládní politiky se prohlubuje

Stačí si přečíst články v různých českých novinách a na různých serverech a již titulky těchto článků nás přesvědčí o tom, že žijeme v mimořádné situaci.

21.11.2023 v 15:52 | Karma článku: 35.22 | Přečteno: 903 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Vláda s pečetí diletantismu…

Tak postupuje vláda ve vztahu k vývoji na vnitřním trhu, k inflaci, zejména pokud jde o ceny potravin. Trumfovým esem ministra financí při obhajobě tzv. konsolidačního balíčku mělo být, že se vláda postará o nižší ceny potravin.

6.12.2023 v 10:05 | Karma článku: 32.57 | Přečteno: 683 | Diskuse

Daniel Dvořák

Také chci mír, přesto nejsem chcimír z Václaváku

Počet obětí války na Ukrajině se od začátku konfliktu počítá již na stovky tisíc, včetně tisíců zabitých civilistů. Za těmito čísly se skrývají rodinné tragédie, žal pozůstalých, rodiny bez otců nebo rodiče oplakávající své děti.

5.12.2023 v 8:31 | Karma článku: 27.19 | Přečteno: 830 | Diskuse

Jiří Paroubek

Premiér Fiala – zachránce zdravotnictví, anebo…?

Vláda si svou stupidní politikou znepřáteluje některé velmi vlivné skupiny obyvatelstva. Možná, že jí příliš nevadí, že 1 milion obyvatel je dlouhodobě pod hranicí chudoby a další 2 miliony nebo možná 4, se této hranici blíží.

4.12.2023 v 18:17 | Karma článku: 32.95 | Přečteno: 781 | Diskuse

Šimon Miča

Henry Kissinger a reálpolitika dnes

Henry Kissinger a jeho reálpolitika nám budou obrovsky chybět. O to více v časech velké geopolitické změny, která se právě teď odehrává.

4.12.2023 v 6:58 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 136 | Diskuse

Petr Lachnit

Příští zasedání vlády? Určitě na farmě

V březnu svolaly odbory před Úřad vlády protest proti návrhům vlády na „reformu“ důchodů a proti uvažovaným rozpočtovým škrtům. Prý, aby i na vládě věděli, že mají jiné představy, a taky s nadějí, že uspějí s výzvami k jednání.

3.12.2023 v 11:05 | Karma článku: 28.01 | Přečteno: 420 | Diskuse
Počet článků 803 Celková karma 32.45 Průměrná čtenost 1971

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...