Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Debakl vládní politiky se prohlubuje

21. 11. 2023 15:52:28
Stačí si přečíst články v různých českých novinách a na různých serverech a již titulky těchto článků nás přesvědčí o tom, že žijeme v mimořádné situaci.

Mimořádné v tom směru, že Česko je v ekonomickém propadu, ale také v politické krizi. Vláda ovšem politickou krizi vůbec nevnímá, protože počítá ve sněmovně jen hlasy. A těch má dostatek. 108 vládních poslanců drží zatím pohromadě, zčásti proto, že se obávají nových voleb, ve kterých prakticky všechny strany vládní koalice s výjimkou ODS jsou ohroženy propadem pod hranici volitelnosti 5%.

A tak Např. v Echo24 se objevuje článek pod názvem: „Český propad je extrémní, jsme naprostou raritou“. Na serveru Lidovky.cz se objevuje článek s názvem: „Klaus: Politický systém nefunguje, mezi občanem a státem opět nastala hluboká nedůvěra“. Na stejném serveru je další hrůza s názvem: „Lékařů je dost, v Česku je ale moc nemocnic. Z mapy by klidně mohla zmizet třetina špitálů, tvrdí Prymula“. Na serveru Novinky.cz se objevuje článek s názvem: „Lékaři: Nemocnice počítají s omezením péče, odloží se stovky operací“. Na Seznam Zprávy je článek: „Každý pátý učitel v Česku je vyčerpaný. Řešení není jen v penězích“. Ve stejném médiu se objevuje ještě další článek věnovaný školství: „Bek si jde na vládu pro miliardy, nemá ale podporu“.

Již zmíněné Echo24 nás informuje: „Hyundai v Nošovicích chystá hromadné propuštění, zavírá halu na převodovky“. A mohl bych pokračovat výčtem ze zahraničních médií, kde se objevuje obdobný přísun hrůz, jako v těch českých, týkající se většinou středovýchodního konfliktu anebo války na Ukrajině.

Česká vláda si vůbec nechce uvědomit, že dostala zemi do krizové situace. Svými kroky si znepřátelila celé skupiny obyvatelstva, a to skupiny, které jsou velmi vlivné. Velmi vlivní v každé společnosti jsou vždy lékaři a učitelé. Pokud učitelé na čas zavřou krám a stáhnou ve roletu, byť by to byl jediný den ve školách, dopadne to na statisíce lidí. Rodiče dětí si budou muset zařídit hlídání svých ratolestí. Ten, kdo si ho nezařídí, bude si muset vybrat dovolenou anebo si vzít děti do práce. Samozřejmě, že to postihne výkon celého národního hospodářství.

Pokud jde o lékaře, pokud vláda mladé lékaře svou neschopností kompromisu definitivně zradikalizuje, bude to mít nedozírné následky. Pro zdraví občanů i pro situaci v nemocnicích a v celém zdravotnictví.

Část zdravotníků, jde vedle lékařů také o zdravotní sestry, může v důsledku nastalé situace buď odejít do důchodu (v případě dříve narozených) anebo třeba do zahraničí. Anebo z veřejných nemocnic do nemocnic soukromých.

Prostě vláda neumí vůbec řešit praktické problémy státu. Již 19. měsíc po sobě klesá maloobchodní obrat. Vláda vůbec nenašla ani nehledá mechanismus, jak by zabránila velkým obchodním řetězcům, tedy oligopolům, stanovit ceny s často neslýchaně vysokým obchodním rozpětím. Prvovýrobci, zemědělci anebo potravináři uvádějí, za kolik řetězcům své produkty prodávají a za kolik prodávají tyto produkty řetězce. Velká část řetězci prodávaného zboží končí ve slevách, které jsou v řádech desítek procent z původní ceny. A i tak jsou při prodeji zboží v akcích řetězce ziskové.

Prostě, v národním hospodářství se vytvořila oligopolní struktura velkých firem počínaje bankami, přes energetické firmy, až po obchodní řetězce, které diktují ceny. Kromě toho, že diktují ceny, tak tyto firmy také diktují tržní podmínky, které jsou špatné pro spotřebitele. A to ať už je spotřebitelem občan jako konečný konzument anebo malá či střední česká firma.

V příštím roce dojde k dalšímu útlumu českého hospodářství (predikoval jsem i ten letošní propad české ekonomiky mnoho měsíců dopředu, když MF, ČNB i další instituce předváděly povinný optimismus). A tak budeme dále „nemocným mužem Evropy“. Počátek všeho je v energetice, kde lze očekávat růst cen elektřiny meziročně o 20 – 25%, o něco méně u plynu a možná, že ceny tepla neporostou rychleji nežli ceny elektrické energie... Tedy možná. Pokud je ale někdo připojen se svým bytem např. na trubku z teplárny a je závislý na cenových podmínkách, které mu vnutí teplárna, je prakticky bezmocný. I v příštím roce tedy budeme mít vysokou inflaci, budeme zažívat další propad spotřeby obyvatelstva a tedy propad HDP a také životní úrovně lidí. Vláda nemá žádnou představu, jak celou věc řešit. Buďto za to mohly předchozí vlády anebo ruský prezident Putin, případně Číňané. Takhle se dlouhodobě ovšem nedají věci řešit.

Vláda aby měla přijít s vlastními návrhy toho, jak obnovit hospodářský růst. Zatím nic takového nevzniklo a tzv. konsolidační balíček povede v roce 2024 jen k dalšímu utlumení národního hospodářství.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 21.11.2023 15:52 | karma článku: 35.26 | přečteno: 909x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Trapná nervozita vlády – traktory v Praze…

Včera ráno jsem jel, tak jako většina Pražanů, do práce městskou hromadnou dopravou (MHD). Bylo to pohodlné a lidí v metru bylo více nežli obvykle.

20.2.2024 v 9:41 | Karma článku: 30.93 | Přečteno: 696 | Diskuse

Jiří Paroubek

Analýza volebních preferencí agentury Kantar CZ za leden 2024

Spíše by bylo přesnější, kdybychom napsali za listopad minulého a leden roku tohoto. Ve stranických preferencích dochází podle agentury Kantar CZ jen k menším posunům, a to souhrnně ve prospěch stran dnešní vládní koalice.

13.2.2024 v 12:30 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 695 | Diskuse

Jiří Paroubek

Revolta či revoluce farmářů?

Zemědělství je strategická část ekonomiky a spolu s energetikou tvoří základ každé společnosti pro přežití. Bez dostatečné výroby potravin je každý stát snadno vydíratelný. Kdo bude riskovat hladomor?

12.2.2024 v 14:52 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Paroubek

Slon v porcelánu v zahraniční politice…

...aneb „nepouštět na saka“. Pro mladší generaci čtenářů jen připomenu, co výrok „nepouštět na saka“ znamená.

9.2.2024 v 14:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 859 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Leoš Prokeš

Dvě kategorie nakupujících je hyenismus.

Víte, že v dnešní digitální éře se stáváme svědky rozdělení společnosti na dvě velmi odlišné skupiny nakupujících?

22.2.2024 v 21:02 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 191 | Diskuse

Petr Hannig

I rohlík může v ústech zhořknout

„Od Rohlíku ani rohlík“, „Rohlík s Nutellou“ a podobná hesla zaplnila internet. Na sociálních sítích se objevují zprávy typu „Lidi ruší účty u firmy Rohlík.cz“ a mnoho dalších podobných postů.

21.2.2024 v 10:12 | Karma článku: 45.93 | Přečteno: 3647 | Diskuse

Jan Bartošek

Válka na Ukrajině podle Putina: Osud, otázka života a smrti..

Pár dní a bude to přesně dva roky, co Rusko začalo válku na Ukrajině. A jinak, než válkou tuto agresi nazvat nejde. Byť to ruská propaganda od začátku ostentativně označuje jako speciální vojenskou operac

21.2.2024 v 10:05 | Karma článku: 19.87 | Přečteno: 356 | Diskuse

Petr Lachnit

Ministři by si mohli přečíst Konfucia a vyvarovat se tak špatných konců

Když procházíme zmínky o daních v některých náboženstvích, napadá mě, že vše již bylo vymyšleno a vyzkoušeno. Mnohé bylo zapomenuto a nyní musíme znovu přijít na to, že co zavádíme, je blbost.

21.2.2024 v 8:57 | Karma článku: 15.22 | Přečteno: 246 | Diskuse

Věra Kovářová

Nejdříve Maastricht. Pak euro

Zatímco v zemích, kde se eurem platí, je popularita společné evropské měny vysoká, v České republice, která má k euru pořádně daleko, je na bodu mrazu. Taková je realita a každý politik s ní musí počítat.

20.2.2024 v 10:50 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 449 | Diskuse
Počet článků 825 Celková karma 29.91 Průměrná čtenost 1938

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...