Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Premiér Fiala – zachránce zdravotnictví, anebo…?

4. 12. 2023 18:17:27
Vláda si svou stupidní politikou znepřáteluje některé velmi vlivné skupiny obyvatelstva. Možná, že jí příliš nevadí, že 1 milion obyvatel je dlouhodobě pod hranicí chudoby a další 2 miliony nebo možná 4, se této hranici blíží.

Ale znepřátelit si lékaře v nemocnicích a učitele, to může dostat celou společnost skutečně do varu. A do politické krize.

Ve školství se vláda snaží čelit náporu odborářů vytvořením kolaborantské jednotky pod názvem „Učitelská platforma“, jejíž náčelnice tvrdila před týdnem po demonstraci odborů na Malostranském náměstí, že se přece vůbec nejedná o protivládní protest. Já tomu dost dobře nerozumím. Proti čemu jinému by školští odboráři protestovali nežli proti hloupé rozpočtové politice současné vlády. A vláda a provládní veřejnoprávní ČT si okamžitě náčelnici zmíněné platformy začaly pěstovat. Je zvána do pořadu Václava Moravce, je zvána k jednání k ministru Bekovi, a to i přesto, že má za sebou, podle vlastních slov, něco málo přes 1% z veškerých pracovníků ve školství. A ve skutečnosti možná jen 30 tetek...Tento trik vládě nemůže projít.

Tak trochu na tragikomedii se ovšem změnila situace ve zdravotnictví. Premiér Fiala se pasoval do role zachránce zdravotnictví, lékařů a zejména mladých lékařů. Přepracovaným a nedobře placeným lékařům slíbil 10 mld. korun z cizího – z peněz pojišťoven. A to vše za zády ministra zdravotnictví, známého poplety Válka. Ten se tváří jako by na tomto manévru byl od začátku účasten a snaží se tak zakrýt vlastní neužitečnost a směšnost.

V pátek a v sobotu byla mainstreamová média v pokušení premiéra Fialu za uklidnění situace ve zdravotnictví velebit, coby zachránce národa. Nic na tom nezměnilo ani to, že reprezentanti mladých lékařů zůstali v klidu, nepřerušili protesty a dožadují se písemné dohody s vládou. Pak prý své protesty, spočívající v pasivní rezistenci v nemocnicích, ukončí.

I poměrně velcí troubové, kteří mysterióznímu zásahu typu deus ex machina, který předvedl náš rádoby zachránce Fiala, snad i věřili, se probírají ze sna. Byl to krásný sen. Sen o zdravotnictví, kam je jednoduché převést 10 mld. peněz jen tak z ničeho nic a z ničeho a dodat je na ty správné adresy, tedy do výplatních sáčků či spíše na osobní účty lékařů a sester.

Připomenu jen, že při přepracování rozpočtu ze strany vlády, Fialův kabinet postupoval tak, že zdravotní pojišťovny obral, vlastně můžeme říci, okradl, o 14 mld. Kč finančních zdrojů, které by jim ze zákona měly pro tento rok náležet. Nějaký dobráček na ministerstvu financí si totiž povšiml, že na účtech zdravotních pojišťoven je "dost" peněz. A tak hurá na ně. Ale peníze, bohužel, někdy také dojdou. A teď jsou zdravotní pojišťovny jediným potenciálním zdrojem oněch 10 mld. Kč, které potřebuje Fiala dostat k lékařům a do nemocnic, aby splnil svůj slib. K čemu povede tento Fialův ad hoc zásah? Zdravotní pojišťovny se po 18 tučných letech začnou rychle propadat do dluhů. Přestanou platit zdravotnickým zařízením a i ty se začnou zadlužovat. A pak už stačí nějakému věrozvěstovi pravice říci, že přece všechno vyřeší soukromý kapitál a my se vrátíme do doby, kdy pravice připravovala privatizaci zdravotních pojišťoven a nemocnic.

Nadnárodní finanční skupiny získají za babku automat na peníze a začnou obhospodařovat od lidí vybrané poplatky ve zdravotnictví.

V prvé řadě tyto finanční skupiny musí samy vydělávat. Ostatně podobně jako ve Spojených státech, tedy nejprve si ze šťavnatého steaku ukousnou svých 20 – 30% jako zisk a zbytek přerozdělí, jak budou chtít. Hlavně do svých smluvních nemocnic, lékáren, ke svým distributorům materiálu. Prostě nakrmí zařízení v rámci svého oligopolu. O další desítky miliard tak vzroste objem peněz vyždímaných z našich občanů a odvezených z naší země. A pacienti na tom budou hůř než dnes....

Ale zpět k premiéru Fialovi a jeho dramatickému zásahu. Uvidíme, jak v dalších dnech bude jeho ministr zdravotnictví schopný oněch 10 mld. Kč vymámit a vytřepat ze zdravotních pojišťoven. Ono se to totiž vůbec nemusí podařit. Zdravotní pojišťovny mají své zřizovatele a svou právní subjektivitu a měly by hospodařit se svěřenými penězi občanů systémem

řádného hospodáře. Ale prosím, pokud se to snad povede, tak budou asi všichni rádi, že se v lednu snad chod zdravotnictví vrátí do zajetých kolejí, tedy k jakémusi normálu. Pokud ovšem jako normál bereme nedostatek celé řady léků, často důležitých. Mimochodem penicilín už zase není a ministr Válek přestal mluvit o penicilínce, kterou u nás postaví v krátké době. A deficit lékařů a sester na stovkách zdravotnických pracovišť po celé republice zůstává standardní veličinou.

A bláboly různých rádoby expertů o tom, že máme vlastně hodně nemocnic, do kterých nemáme dost lékařů, jsou velmi nebezpečné. Razantní snížení počtu nemocnic by znamenalo konec dostupnosti zdravotní péče pro velkou část venkovského obyvatelstva v zemi. A rozhodně by nevedlo k nápravě, tedy k zajištění potřebného zdravotnického personálu, v první řadě lékařů a sester.

Prostě vláda musí přesměrovat svůj zájem k tomu, aby v době co nejkratší vycházelo z lékařských fakult co nejvíce lékařů a aby zdravotnické školství produkovalo co nejvíce kvalifikovaných zdravotních sester. Nic není rychle, ani zadarmo.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pondělí 4.12.2023 18:17 | karma článku: 33.26 | přečteno: 805x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Trapná nervozita vlády – traktory v Praze…

Včera ráno jsem jel, tak jako většina Pražanů, do práce městskou hromadnou dopravou (MHD). Bylo to pohodlné a lidí v metru bylo více nežli obvykle.

20.2.2024 v 9:41 | Karma článku: 30.85 | Přečteno: 696 | Diskuse

Jiří Paroubek

Analýza volebních preferencí agentury Kantar CZ za leden 2024

Spíše by bylo přesnější, kdybychom napsali za listopad minulého a leden roku tohoto. Ve stranických preferencích dochází podle agentury Kantar CZ jen k menším posunům, a to souhrnně ve prospěch stran dnešní vládní koalice.

13.2.2024 v 12:30 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 695 | Diskuse

Jiří Paroubek

Revolta či revoluce farmářů?

Zemědělství je strategická část ekonomiky a spolu s energetikou tvoří základ každé společnosti pro přežití. Bez dostatečné výroby potravin je každý stát snadno vydíratelný. Kdo bude riskovat hladomor?

12.2.2024 v 14:52 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Paroubek

Slon v porcelánu v zahraniční politice…

...aneb „nepouštět na saka“. Pro mladší generaci čtenářů jen připomenu, co výrok „nepouštět na saka“ znamená.

9.2.2024 v 14:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 859 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

I rohlík může v ústech zhořknout

„Od Rohlíku ani rohlík“, „Rohlík s Nutellou“ a podobná hesla zaplnila internet. Na sociálních sítích se objevují zprávy typu „Lidi ruší účty u firmy Rohlík.cz“ a mnoho dalších podobných postů.

21.2.2024 v 10:12 | Karma článku: 45.89 | Přečteno: 3590 | Diskuse

Jan Bartošek

Válka na Ukrajině podle Putina: Osud, otázka života a smrti..

Pár dní a bude to přesně dva roky, co Rusko začalo válku na Ukrajině. A jinak, než válkou tuto agresi nazvat nejde. Byť to ruská propaganda od začátku ostentativně označuje jako speciální vojenskou operac

21.2.2024 v 10:05 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 355 | Diskuse

Petr Lachnit

Ministři by si mohli přečíst Konfucia a vyvarovat se tak špatných konců

Když procházíme zmínky o daních v některých náboženstvích, napadá mě, že vše již bylo vymyšleno a vyzkoušeno. Mnohé bylo zapomenuto a nyní musíme znovu přijít na to, že co zavádíme, je blbost.

21.2.2024 v 8:57 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 245 | Diskuse

Věra Kovářová

Nejdříve Maastricht. Pak euro

Zatímco v zemích, kde se eurem platí, je popularita společné evropské měny vysoká, v České republice, která má k euru pořádně daleko, je na bodu mrazu. Taková je realita a každý politik s ní musí počítat.

20.2.2024 v 10:50 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 448 | Diskuse

Jiří Paroubek

Trapná nervozita vlády – traktory v Praze…

Včera ráno jsem jel, tak jako většina Pražanů, do práce městskou hromadnou dopravou (MHD). Bylo to pohodlné a lidí v metru bylo více nežli obvykle.

20.2.2024 v 9:41 | Karma článku: 30.85 | Přečteno: 696 | Diskuse
Počet článků 825 Celková karma 29.91 Průměrná čtenost 1938

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...