Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Nečekal jsem zázraky, pane prezidente…

2. 01. 2024 15:59:55
Skutečně jsem nečekal zázraky od novoročního projevu od prezidenta republiky s IQ - jak sám sdělil - 107. Nepochybuji také o tom, že jeho řeč připravovalo se vší pečlivostí, které jsou schopni, několik prezidentových poradců.

Že to nebude žádná ciceronská řeč jsem tedy očekával. Marně jsem ale čekal alespoň nějaké poselství od nového prezidenta této zemi a jejím občanům.

V. Havel hovořil vesměs o krásných zítřcích, podmíněných explozí morálky u nás a ve světě. Projevy obou dalších prezidentů byly spíše praktické.

Nad projevem P. Pavla jásají dnešní nejvyšší ústavní činitelé. Prostě ti, kteří cítí, že jsou s prezidentem v jedné partě, na jedné lodi: premiér a předsedové obou sněmoven.

Když prezident v úvodu svého projevu hovoří o Novém roku jako o dni plném očekávání, je to povinný optimismus. Chápu to. Ale možná, že si mohl také vzpomenout, pokud by on a jeho poradci znali skutečnou situaci ve společnosti, na miliony svých spoluobčanů (z nichž mu řada naivně řada dala hlas), kteří žijí pod hranicí chudoby anebo se k ní blíží. Prostě žijí od výplaty k výplatě anebo jen s minimálními finančními rezervami. Pro tyto občany bude rok 2024 ještě horší, než byl ten předchozí.

Prezident zcela pochopitelně mluvil o tragédii, jež se udála v závěru roku na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, kde šílený střelec – student Karlovy univerzity, zmařil 14 lidských životů. Možná by bylo na místě, kdyby se prezident ve svém projevu alespoň dotkl niterných příčin šílených činů, jako je tento.

Současná vláda prakticky kontinuálně už téměř dva roky straší české občany válkou. Není to jen ministryně obrany, která velmi neohrabaně komentuje dění na bojištích Ukrajiny a nově také v Gaze. V médiích je na denním pořádku přehlídka násilí, ve které zabíjení protivníků je jaksi samozřejmou a běžnou věcí. Podobnou atmosféru vytvářejí také sociální média.

K samotné události na Filozofické fakultě prezident jaksi jen na okraj sdělil, že ... „není možné zajistit přítomnost policistů na všech veřejných místech“. S tím se jistě dá souhlasit. Ale alespoň pro mě, jako bývalého premiéra této země, je dosti nepochopitelné, proč policisté dostali příkaz, když se snažili eliminovat šíleného útočníka, zaměřit se jen na jednu z budov Filozofické fakulty a pominout hlavní budovu této fakulty. Tento, podle mého názoru lapsus, by měl někdo alespoň vysvětlit. Předpokládám, že celý útok bude příslušnými orgány státu vyhodnocen a budou vyvozeny závěry, proč vlastně k němu došlo a zda je možné takovýmto útokům předcházet či jim zabránit.

Po úvodní části novoročního proslovu věnované smutným událostem, spojeným s vražedným útokem, došlo také na vnitřní politiku. Podle P. Pavla se vládě „nedaří přesvědčovat občany a tím je získat na svou stranu“. Ani slovo kritiky vůči nesmyslné vládní politice v celé řadě oblastí. Tím zrovna nemyslím zahraniční politiku, kde vláda a prezident jsou jedno tělo a jedna duše, jsou prostě jednoduše řečeno ve vleku Washingtonu a Bruselu, ale myslím tím politiku vnitřní. Vláda nebyla schopna zmírnit inflaci, životní úroveň běžných českých občanů v posledních dvou letech poklesla nejméně o pětinu, možná dokonce o čtvrtinu. Přitom se zdá, že prezident a jeho okolí dobře chápou, které jsou skutečné problémy republiky a dokonce je dokáží pojmenovat: energetická krize, hospodářská stagnace, inflace. Ale je to jen letmý povzdech bez jakéhokoliv náznaku toho, že vláda v tomto směru dluží nabídnout veřejnosti reálná řešení reálných problémů.

Možná nejcennější částí prezidentova projevu bylo, když mluvil o volbách, kde vyzval k účasti v nich během příštího roku a tři čtvrtě. Občané skutečně mají občané možnost vyjádřit v trojice volbách svou spokojenost či nespokojenost se směřováním republiky, krajů i Evropské unie.

Prezident ve svém projevu správně hovořil o tom, že občané by měli vybírat ve volbách politiky, kteří by poté v zastupitelských orgánech, ať už na úrovní EU, státu či krajů bránili jejích zájmy. A měli by to být lidé, kteří už v minulosti prokázali schopnost „realistických plánů a ověřitelných výsledků“.

Nejkontroverznější částí celého prezidentova projevu bylo ovšem jeho bezvýhradné adorování společné evropské měny. I já si myslím, že perspektivně je nutné k tomuto cíli, tedy k přijetí společné evropské měny, směřovat. Ale ne v situaci, kdy česká měna kolísá, kdy její hodnota je daleko za její skutečnou silou a kdy ani v krátké době není možné očekávat na finančních trzích posilování české měny ve vztahu k euru. Zrychlené přijetí eura, k němuž prezident vyzývá, by bylo útokem na životní úroveň širokých vrstev občanů. Chce se dodat, že dalším útokem po pádící inflaci posledních dvou let. A poté, co lze i v tomto roce očekávat, v důsledku tzv. konsolidačního (rozuměj stagnačního) balíčku, další růst inflace a tedy další pokles životní úrovně lidí. Zavedení eura při momentálně slabé pozici české koruny ve vztahu k evropské měně by znamenalo naprosto plánovité další ožebračení širokých vrstev českého obyvatelstva. A znamenalo by to také útok na střádaly ze středních vrstev. Ti zavedením eura v nepříznivém směnném kurzu přijdou o další část svých úspor.

Prostě tato vláda a tento prezident dělají vše pro to, aby snížili životní úroveň českých lidí.

V závěru svého projevu si pan prezident všímá mladé generace. Ano, to jsou ti lidé, u kterých vládní koalice a současný prezident hledají silnou podporu. Ve skupině občanů do třiceti let mají jak vláda, tak prezident, nejsilnější podporu ze všech generačních skupin. Mladí lidé jsou dennodenně pod tlakem jednostranných informací mainstreamových médií, která lakují věci na růžovo často i lžou. Prezident sice ve svém projevu hovoří o tom, co je zřejmě pro mladé lidi nejpotřebnější, tj. uspokojivé bydlení a ekonomická samostatnost. Ale ani slovem nenaznačuje, jak by se toho mělo dosáhnout. A už vůbec nevyzývá vládu k tomu, aby učinila k dosažení takových cílů příslušné kroky. Je to jen vytírání očí mladým lidem, spoléhání na jejich nekonečnou naivitu, která však jednou také skončí.

Prostě, nebyl to zdařilý novoroční projev. A pan prezident by měl hledat nové autory svých projevů, v nichž alespoň tu a tam probleskne nějaká originální myšlenka.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 2.1.2024 15:59 | karma článku: 36.07 | přečteno: 1111x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Trapná nervozita vlády – traktory v Praze…

Včera ráno jsem jel, tak jako většina Pražanů, do práce městskou hromadnou dopravou (MHD). Bylo to pohodlné a lidí v metru bylo více nežli obvykle.

20.2.2024 v 9:41 | Karma článku: 30.85 | Přečteno: 696 | Diskuse

Jiří Paroubek

Analýza volebních preferencí agentury Kantar CZ za leden 2024

Spíše by bylo přesnější, kdybychom napsali za listopad minulého a leden roku tohoto. Ve stranických preferencích dochází podle agentury Kantar CZ jen k menším posunům, a to souhrnně ve prospěch stran dnešní vládní koalice.

13.2.2024 v 12:30 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 695 | Diskuse

Jiří Paroubek

Revolta či revoluce farmářů?

Zemědělství je strategická část ekonomiky a spolu s energetikou tvoří základ každé společnosti pro přežití. Bez dostatečné výroby potravin je každý stát snadno vydíratelný. Kdo bude riskovat hladomor?

12.2.2024 v 14:52 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Paroubek

Slon v porcelánu v zahraniční politice…

...aneb „nepouštět na saka“. Pro mladší generaci čtenářů jen připomenu, co výrok „nepouštět na saka“ znamená.

9.2.2024 v 14:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 859 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

I rohlík může v ústech zhořknout

„Od Rohlíku ani rohlík“, „Rohlík s Nutellou“ a podobná hesla zaplnila internet. Na sociálních sítích se objevují zprávy typu „Lidi ruší účty u firmy Rohlík.cz“ a mnoho dalších podobných postů.

21.2.2024 v 10:12 | Karma článku: 45.88 | Přečteno: 3582 | Diskuse

Jan Bartošek

Válka na Ukrajině podle Putina: Osud, otázka života a smrti..

Pár dní a bude to přesně dva roky, co Rusko začalo válku na Ukrajině. A jinak, než válkou tuto agresi nazvat nejde. Byť to ruská propaganda od začátku ostentativně označuje jako speciální vojenskou operac

21.2.2024 v 10:05 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 355 | Diskuse

Petr Lachnit

Ministři by si mohli přečíst Konfucia a vyvarovat se tak špatných konců

Když procházíme zmínky o daních v některých náboženstvích, napadá mě, že vše již bylo vymyšleno a vyzkoušeno. Mnohé bylo zapomenuto a nyní musíme znovu přijít na to, že co zavádíme, je blbost.

21.2.2024 v 8:57 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 245 | Diskuse

Věra Kovářová

Nejdříve Maastricht. Pak euro

Zatímco v zemích, kde se eurem platí, je popularita společné evropské měny vysoká, v České republice, která má k euru pořádně daleko, je na bodu mrazu. Taková je realita a každý politik s ní musí počítat.

20.2.2024 v 10:50 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 448 | Diskuse

Jiří Paroubek

Trapná nervozita vlády – traktory v Praze…

Včera ráno jsem jel, tak jako většina Pražanů, do práce městskou hromadnou dopravou (MHD). Bylo to pohodlné a lidí v metru bylo více nežli obvykle.

20.2.2024 v 9:41 | Karma článku: 30.85 | Přečteno: 696 | Diskuse
Počet článků 825 Celková karma 29.91 Průměrná čtenost 1938

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...