Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Čínská ekonomika vzrostla za minulý rok o 5,2%

19. 01. 2024 10:26:40
Čína splnila úkol, který si dala - meziroční růst HDP přes 5%. Je zvláštní, že v sinožroutském nadšení čeští novináři když už nemohou psát o tom, že Čína nesplnila zadání, které si dala u tohoto ukazatele, zdůrazňují nedostatky.

A tak se dozvídáme, že Číně poklesl počet obyvatel meziročně o 2 miliony, což je jistě nepříjemné, stejně tak jako stárnutí populace, k němuž v Číně bude docházet. Ale jak znám Číňany, kteří jsou zvyklí věci řešit plánovitě a když je potřeba i kampaňovitě, zcela nepochybně se zaměří na to, aby mladé rodiny měly více dětí. Ostatně tak, jak to bylo v Číně vždy zvykem. Až do doby „politiky jednoho dítěte“, kterou Čína zastavila obrovský nárůst populace, ke které v této zemi došlo po vzniku Čínské lidové republiky v roce 1949.

Při svém vzniku měla ČLR 600 milionů obyvatel a o 70 let později o 800 milionů obyvatel více. To je obrovský nárůst. A zvládnout tento nárůst bylo stěžejním úkolem čínských úřadů v posledních několika desítkách let. Znamenalo to změnit a zkvalitnit systém péče o děti a ženy před porodem a po něm. Tedy zkvalitnit systém zdravotní péče o ženu a dítě prakticky ve všech částech Číny. Zkvalitnit výchovu dětí ve školách tak, aby se Čína stala konkurenceschopnou vůči světu.

Zejména v posledních 40 letech se to Číně v zásadě podařilo. Po problémech, které Čína zaznamenala ve svém hospodářství v letech 2020 a 2021, tedy v covidových letech (a v tom nebyla ve světě výjimkou), se Čína dostává na velmi dobrou růstovou trajektorii svého hospodářství.

Také Spojené státy zaznamenávají velmi dobrý růst ekonomiky, a i když zatím nebyla zveřejněná celková čísla za celý rok, zdá se, že se meziroční hospodářský růst bude pohybovat mírně pod 5% anebo na 5%. Takže obě největší světové ekonomiky loni rostly.

Největší evropská ekonomika, ekonomika Německa, naopak za minulý rok meziročně ztratila 0,3% ze své výkonnosti. Německo přežilo celkem rozumně období roku 2021. V roce 2020 zaznamenalo hospodářský pokles meziročně o 3,8%. A již v roce 2022 se dostalo Německo na předcovidovou úroveň svého hospodářství, díky meziročnímu růstu HDP v tomto roce o 1,8%.

Tak tedy Německo zažívá hospodářský pokles a zdá se, že jeho hospodářství nemá dobře našlápnuto ani v tomto roce. Vlastně první dny tohoto roku zažilo Německo stávky železničářů. A zejména vlastně celoněmecké demonstrace zemědělců, kterým jsou v rámci rozpočtových úspor kráceny dotace ze státního rozpočtu. Je zřejmé, že německá ekonomika byla silně zasažena ztrátou levných ruských zdrojů energie, ale i dalších surovin a určitým poklesem poptávky pí německém zboží ze strany Číny.

V tomto roce očekává Německo, respektive OECD, meziroční růst HDP o 0,6%. Tímto titěrným růstem zůstává Německo mezi velkými světovými ekonomikami na jednom z posledních míst. Přitom inflace v Německu se snížila na konci roku 2023 z 11%, které dosahovalo na konci roku 2022, na 2,3% v listopadu 2023.

Nepříliš příznivé zprávy o německé ekonomice jsou nepochybně zdrojem obav z vývoje české ekonomiky v tomto roce. Tzv. konsolidační, ale spíše útlumový balíček, který přijala Fialova vláda, povede ve svých důsledcích k utlumení hospodářského růstu, neboť prakticky neobsahuje žádná významnější prorůstová opatření. A vzhledem k tomu, že ani německá ekonomika nebude schopna tu českou táhnout vzhůru jako v příznivých letech, můžeme očekávat v nejlepším případě stagnaci, spíše však další pokles české ekonomiky.

Jinak řečeno, všichni sinofóbní komentátoři, kteří se zabývají nedostatky čínské ekonomiky s jejím růstem 5,2% HDP, by měli věnovat pozornost právě české ekonomice. Nebude-li hospodářský růst, a pokud vláda bude plodit nesmyslné výdaje zj. vojenského charakteru, bude to v tomto roce znamenat další pokles životní úrovně obyvatelstva.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 19.1.2024 10:26 | karma článku: 22.90 | přečteno: 360x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Trapná nervozita vlády – traktory v Praze…

Včera ráno jsem jel, tak jako většina Pražanů, do práce městskou hromadnou dopravou (MHD). Bylo to pohodlné a lidí v metru bylo více nežli obvykle.

20.2.2024 v 9:41 | Karma článku: 30.85 | Přečteno: 696 | Diskuse

Jiří Paroubek

Analýza volebních preferencí agentury Kantar CZ za leden 2024

Spíše by bylo přesnější, kdybychom napsali za listopad minulého a leden roku tohoto. Ve stranických preferencích dochází podle agentury Kantar CZ jen k menším posunům, a to souhrnně ve prospěch stran dnešní vládní koalice.

13.2.2024 v 12:30 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 695 | Diskuse

Jiří Paroubek

Revolta či revoluce farmářů?

Zemědělství je strategická část ekonomiky a spolu s energetikou tvoří základ každé společnosti pro přežití. Bez dostatečné výroby potravin je každý stát snadno vydíratelný. Kdo bude riskovat hladomor?

12.2.2024 v 14:52 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Paroubek

Slon v porcelánu v zahraniční politice…

...aneb „nepouštět na saka“. Pro mladší generaci čtenářů jen připomenu, co výrok „nepouštět na saka“ znamená.

9.2.2024 v 14:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 859 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Leoš Prokeš

Dvě kategorie nakupujících je hyenismus.

Víte, že v dnešní digitální éře se stáváme svědky rozdělení společnosti na dvě velmi odlišné skupiny nakupujících?

22.2.2024 v 21:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Petr Hannig

I rohlík může v ústech zhořknout

„Od Rohlíku ani rohlík“, „Rohlík s Nutellou“ a podobná hesla zaplnila internet. Na sociálních sítích se objevují zprávy typu „Lidi ruší účty u firmy Rohlík.cz“ a mnoho dalších podobných postů.

21.2.2024 v 10:12 | Karma článku: 45.90 | Přečteno: 3596 | Diskuse

Jan Bartošek

Válka na Ukrajině podle Putina: Osud, otázka života a smrti..

Pár dní a bude to přesně dva roky, co Rusko začalo válku na Ukrajině. A jinak, než válkou tuto agresi nazvat nejde. Byť to ruská propaganda od začátku ostentativně označuje jako speciální vojenskou operac

21.2.2024 v 10:05 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 355 | Diskuse

Petr Lachnit

Ministři by si mohli přečíst Konfucia a vyvarovat se tak špatných konců

Když procházíme zmínky o daních v některých náboženstvích, napadá mě, že vše již bylo vymyšleno a vyzkoušeno. Mnohé bylo zapomenuto a nyní musíme znovu přijít na to, že co zavádíme, je blbost.

21.2.2024 v 8:57 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 245 | Diskuse

Věra Kovářová

Nejdříve Maastricht. Pak euro

Zatímco v zemích, kde se eurem platí, je popularita společné evropské měny vysoká, v České republice, která má k euru pořádně daleko, je na bodu mrazu. Taková je realita a každý politik s ní musí počítat.

20.2.2024 v 10:50 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 448 | Diskuse
Počet článků 825 Celková karma 29.91 Průměrná čtenost 1938

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...