Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Vláda není jen neschopná, ona je všehoschopná

19. 01. 2024 14:58:38
Dnes již třetí den probíhají ve sněmovně obstrukce opozičních stran proti návrhu legislativní úpravy, která umožňuje korespondenční volbu našich zahraničních krajanů.

Podle mínění některých ústavních právníků (JUDr. Kudrna ad.) se zdá, že toto legislativní řešení je v rozporu s Ústavu České republiky. Jinak řečeno, pokud se vládě přes rozsáhlé obstrukce opozice, podaří prosadit tento návrh zákona, musela by prosadit také změnu Ústavy. A na to nemá v poslanecké sněmovně potřebnou, třípětinovou většinu. Samozřejmě, že právníci, kteří jsou nakloněni vládní koalici, budou tvrdit něco jiného, ale mít potom za dva roky výsledek voleb, který bude léta trumpovsky napadán jako cinknutý, není určitě věc, kterou by koaličníci chtěli zažít. Politici vládní koalice sice tvrdí, že jejich zájmem je dostat k volbám naše zahraniční krajany, tedy Čechy, kteří mají často dvojí občanství (někdy i trojí) a kteří by se tedy mohli zúčastnit voleb zejména do poslanecké sněmovny. Řekněme si otevřeně, o co tady jde. Jedná se o potenciál 400 – 600 tisíc hlasů voličů, kteří nejsou nakloněni opozičním stranám a nejméně z 80, spíše však z 90% by hlasovali pro současné vládní strany. Žijí si v klidu a v závětří zejména zemí západní Evropy, využívají bohaté sociální systémy v těchto zemích, o kterých se českým občanům ani nesní. A jsou pod velkým vlivem českých mainstreamových médií. Česká mainstreamová média v zásadě provádějí provládní politiku. Exemplárním případem toho jsou média veřejné služby, která v jiných zemích jsou nezávislá a tedy vcelku objektivní. U nás nikoliv. Samozřejmě i v jiných zemích bují v mainstreamových médiích rusofobie a do jisté míry také sinofóbie, ale zejména protičínské nálady v nich nejsou úplně rozšířené.

Parlamentní opozice, tedy Babišovo hnutí ANO a Okamurova SPD, v zásadě argumentují správně. Jejich hlavním argumentem je výhrada, že při korespondenční volbě není zajištěna tajnost hlasování. To nemohou popřít ani ti největší „přátelé“ korespondenční volby. Prostě za tatínka může volební lístky poslat v nestřeženém okamžiku potomek, který má jiné politické názory anebo naopak.

Já bych chtěl uvést ještě jeden pohled, který není v debatě příliš frekventovaný. Volební právo, pokud jde o české občany, kteří trvale žijí v zahraničí, by měli mít ti, kteří platí daně do českého státního rozpočtu. Musí přeci nést nějakou odpovědnost za příští vládu. Jestli vláda povede zemi k obřím schodkům a k nesmyslným rozpočtovým výdajům typu nákupů vojenské techniky za stamiliardy korun apod., každý volič se musí rozhodnout. Musí se rozhodnout v tom, zda podpoří strany, které chtějí takové vojenské výdaje a tedy, které chtějí de facto snižovat výdaje na zdravotnictví, školství, sociální oblast, výzkum a vědu, inovace, kulturu, prostě na všechno ostatní.

Pokud si jednou za čtyři roky náš zahraniční občan v podstatě bez jakékoliv odpovědnosti, která by se měla projevit alespoň na jeho kapse, když v ničem jiném, zavolí, nedává to velký smysl.

Vraťme se na začátek. Změna legislativy, ze které vyplyne to, že si vláda opatří pluky nových voličů, které mohou zajistit současným vládním stranám pokračování v jejich tristních výkonech na další čtyři roky, je vlastně silně nemorální. Jak se ukazuje, současná vláda a její ministři prakticky do jednoho, nejsou jen neschopní, ale oni jsou všehoschopní, aby se udrželi u moci další dlouhá léta.

Myslím, že jsou již na místě akce občanské neposlušnosti, demonstrace případně stávky proti vládě, jiná věc ovšem je, kdo k nim vyzve a kdo je zorganizuje. Levice je v zásadě paralyzovaná a odbory jsou na tom podobně.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 19.1.2024 14:58 | karma článku: 34.18 | přečteno: 777x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Trapná nervozita vlády – traktory v Praze…

Včera ráno jsem jel, tak jako většina Pražanů, do práce městskou hromadnou dopravou (MHD). Bylo to pohodlné a lidí v metru bylo více nežli obvykle.

20.2.2024 v 9:41 | Karma článku: 30.85 | Přečteno: 696 | Diskuse

Jiří Paroubek

Analýza volebních preferencí agentury Kantar CZ za leden 2024

Spíše by bylo přesnější, kdybychom napsali za listopad minulého a leden roku tohoto. Ve stranických preferencích dochází podle agentury Kantar CZ jen k menším posunům, a to souhrnně ve prospěch stran dnešní vládní koalice.

13.2.2024 v 12:30 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 695 | Diskuse

Jiří Paroubek

Revolta či revoluce farmářů?

Zemědělství je strategická část ekonomiky a spolu s energetikou tvoří základ každé společnosti pro přežití. Bez dostatečné výroby potravin je každý stát snadno vydíratelný. Kdo bude riskovat hladomor?

12.2.2024 v 14:52 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Paroubek

Slon v porcelánu v zahraniční politice…

...aneb „nepouštět na saka“. Pro mladší generaci čtenářů jen připomenu, co výrok „nepouštět na saka“ znamená.

9.2.2024 v 14:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 859 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Leoš Prokeš

Dvě kategorie nakupujících je hyenismus.

Víte, že v dnešní digitální éře se stáváme svědky rozdělení společnosti na dvě velmi odlišné skupiny nakupujících?

22.2.2024 v 21:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Petr Hannig

I rohlík může v ústech zhořknout

„Od Rohlíku ani rohlík“, „Rohlík s Nutellou“ a podobná hesla zaplnila internet. Na sociálních sítích se objevují zprávy typu „Lidi ruší účty u firmy Rohlík.cz“ a mnoho dalších podobných postů.

21.2.2024 v 10:12 | Karma článku: 45.91 | Přečteno: 3604 | Diskuse

Jan Bartošek

Válka na Ukrajině podle Putina: Osud, otázka života a smrti..

Pár dní a bude to přesně dva roky, co Rusko začalo válku na Ukrajině. A jinak, než válkou tuto agresi nazvat nejde. Byť to ruská propaganda od začátku ostentativně označuje jako speciální vojenskou operac

21.2.2024 v 10:05 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 355 | Diskuse

Petr Lachnit

Ministři by si mohli přečíst Konfucia a vyvarovat se tak špatných konců

Když procházíme zmínky o daních v některých náboženstvích, napadá mě, že vše již bylo vymyšleno a vyzkoušeno. Mnohé bylo zapomenuto a nyní musíme znovu přijít na to, že co zavádíme, je blbost.

21.2.2024 v 8:57 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 245 | Diskuse

Věra Kovářová

Nejdříve Maastricht. Pak euro

Zatímco v zemích, kde se eurem platí, je popularita společné evropské měny vysoká, v České republice, která má k euru pořádně daleko, je na bodu mrazu. Taková je realita a každý politik s ní musí počítat.

20.2.2024 v 10:50 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 448 | Diskuse
Počet článků 825 Celková karma 29.91 Průměrná čtenost 1938

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...