Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Rozhovor slovenského premiéra v rozhlasu - trpká pravda

22. 01. 2024 16:12:31
Robert Fico v rozhlasovém rozhovoru vysvětlil svůj postoj k válce na Ukrajině. V tomto týdnu se R. Fico setká s ukrajinským premiérem D. Šmyhalem a předá mu seznam humanitární pomoci, kterou může Slovensko Ukrajině poskytnout.

Premiér Fico znovu zopakoval v sobotním rozhlasovém rozhovoru, že je proti dodávkám zbraní a munice napadené zemi ze slovenských arzenálů a že je také proti přijetí Ukrajiny do Severoatlantické aliance. A je připraven takovou žádost Ukrajiny o vstup do NATO vetovat, neboť by otevřela cestu k 3. světové válce.

Ve svém rozhovoru R. Fico mluvil o notoricky známých věcech, o kterých se ovšem v českých médiích nemluví nebo mluvit nesmí. Fico označil Ukrajinu za zkorumpovanou zemi, v níž se ztrácí západní pomoc. A o úsilí ukrajinské armády získat zpět území zabrané Ruskem od počátku jeho invaze před téměř dvěma lety, označil za zcela nereálné.

Ostatně už i naše mainstreamová média, včetně veřejnoprávních, uvádějí, že Rusko útočí na celé, 1300 km dlouhé frontě.

Pokud jde o vstup Ukrajiny do EU, vidí to R. Fico trochu jinak nežli vstup této země do NATO. Vstup Ukrajiny do EU podpoří, ovšem za předpokladu, že budou splněny všechny obvyklé požadavky, jež jsou kladené na kandidátské země před jejich vstupem do EU. R. Fico rovněž čeká na to, že se dozví od Šmyhala ukrajinskou představu řešení konfliktu s Ruskem. Tedy, jak si představuje Ukrajina válku ukončit a s jakým výsledkem.

V rozhovoru R. Fico vyjádřil také názor, že Ukrajina je jednou z nezkorumpovanějších zemí světa a že nikdo neví, kolik z poskytované západní pomoci se ztratí.

Můj osobní názor přitom je, že část skvělého vybavení Hamásu zbraněmi v pásmu Gazy může pocházet právě z dodávek, které přicházejí nebo spíše by měly přijít ze západních zemí na Ukrajinu.

Plně se ztotožňuji také s Ficovým názorem, že od roku 2014 je Ukrajina pod naprostou kontrolou a vlivem Spojených států. A Fico z toho vyvozuje, že EU dělá obrovskou chybu, podléhajíc neomezenému vlivu USA, neboť nestanoví určité meze tohoto vlivu. Zkrátka považuje za chybné, že si EU nechce ponechat suverénní pohled na Ukrajinu.

Co se týče otázky ukončení války, i v tom se se slovenským premiérem zcela shoduji. Musí skončit kompromisem. Představy našich rusožroutů, že Rusové odejdou z Donbasu, Luhansku anebo z Krymu, označil Fico za nereálné. Podle něj bude s prodlužováním konfliktu jen sílit postavení Ruska.

Fico se vrátil opět k tomu, co již je obecně známo, že Západ po prvních týdnech konfliktu přiměl Ukrajinu, aby ukončila nadějně se rozvíjející jednání s Rusy o zastavení konfliktu. Byl to tehdejší, podle mého názoru poněkud výstřední britský premiér Boris Johnson, kdo při návštěvě v Kyjevě tlumočil prezidentu Zelenskému názor anglosaských velmocí (tedy Velké Británie a USA), že Rusko bude možné po dodávkách západních zbraní, technologie a expertů, vojensky porazit. Fico si stejně jako já myslí, že úvahy o vojenské porážce Ruska nejsou realistické.

Prostě Fico nastavil nelítostně zrcadlo všem progresivistům jak ve své zemi, kde zaplať pánbůh pro slovenský lid, jsou nyní v opozici, tak i např. pro Česko, jehož vláda se stará o ukrajinské záležitosti více než o potřeby vlastního obyvatelstva.

V každém případě to bylo jasné vyjádření Ficova názoru, které se ovšem také nelíbí ukrajinským médiím a zcela nepochybně nebude konvenovat ani ukrajinské vládě, s jejímž premiérem se Fico tento týden sejde.

Fico nicméně také zopakoval, že invaze ruských vojsk na Ukrajinu byla porušením mezinárodního práva, neboť k takové invazi je potřeba – pokud má být v souladu s mezinárodním právem – souhlasu Rady bezpečnosti. A to se nestalo.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pondělí 22.1.2024 16:12 | karma článku: 34.98 | přečteno: 1108x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Trapná nervozita vlády – traktory v Praze…

Včera ráno jsem jel, tak jako většina Pražanů, do práce městskou hromadnou dopravou (MHD). Bylo to pohodlné a lidí v metru bylo více nežli obvykle.

20.2.2024 v 9:41 | Karma článku: 30.93 | Přečteno: 696 | Diskuse

Jiří Paroubek

Analýza volebních preferencí agentury Kantar CZ za leden 2024

Spíše by bylo přesnější, kdybychom napsali za listopad minulého a leden roku tohoto. Ve stranických preferencích dochází podle agentury Kantar CZ jen k menším posunům, a to souhrnně ve prospěch stran dnešní vládní koalice.

13.2.2024 v 12:30 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 695 | Diskuse

Jiří Paroubek

Revolta či revoluce farmářů?

Zemědělství je strategická část ekonomiky a spolu s energetikou tvoří základ každé společnosti pro přežití. Bez dostatečné výroby potravin je každý stát snadno vydíratelný. Kdo bude riskovat hladomor?

12.2.2024 v 14:52 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Paroubek

Slon v porcelánu v zahraniční politice…

...aneb „nepouštět na saka“. Pro mladší generaci čtenářů jen připomenu, co výrok „nepouštět na saka“ znamená.

9.2.2024 v 14:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 859 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Leoš Prokeš

Dvě kategorie nakupujících je hyenismus.

Víte, že v dnešní digitální éře se stáváme svědky rozdělení společnosti na dvě velmi odlišné skupiny nakupujících?

22.2.2024 v 21:02 | Karma článku: 18.53 | Přečteno: 240 | Diskuse

Petr Hannig

I rohlík může v ústech zhořknout

„Od Rohlíku ani rohlík“, „Rohlík s Nutellou“ a podobná hesla zaplnila internet. Na sociálních sítích se objevují zprávy typu „Lidi ruší účty u firmy Rohlík.cz“ a mnoho dalších podobných postů.

21.2.2024 v 10:12 | Karma článku: 45.94 | Přečteno: 3662 | Diskuse

Jan Bartošek

Válka na Ukrajině podle Putina: Osud, otázka života a smrti..

Pár dní a bude to přesně dva roky, co Rusko začalo válku na Ukrajině. A jinak, než válkou tuto agresi nazvat nejde. Byť to ruská propaganda od začátku ostentativně označuje jako speciální vojenskou operac

21.2.2024 v 10:05 | Karma článku: 19.87 | Přečteno: 356 | Diskuse

Petr Lachnit

Ministři by si mohli přečíst Konfucia a vyvarovat se tak špatných konců

Když procházíme zmínky o daních v některých náboženstvích, napadá mě, že vše již bylo vymyšleno a vyzkoušeno. Mnohé bylo zapomenuto a nyní musíme znovu přijít na to, že co zavádíme, je blbost.

21.2.2024 v 8:57 | Karma článku: 15.22 | Přečteno: 247 | Diskuse

Věra Kovářová

Nejdříve Maastricht. Pak euro

Zatímco v zemích, kde se eurem platí, je popularita společné evropské měny vysoká, v České republice, která má k euru pořádně daleko, je na bodu mrazu. Taková je realita a každý politik s ní musí počítat.

20.2.2024 v 10:50 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 449 | Diskuse
Počet článků 825 Celková karma 29.92 Průměrná čtenost 1938

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...