Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Eskalace konfliktu v Západní Asii (na Středním východě) na spadnutí?

31. 01. 2024 11:41:34
Ve světě existuje dnes několik válečných ohnisek, která by rozumní političtí vůdci měli spíše utlumovat. Před pár dny došlo k dronovému útoku na americkou základnu, která je umístěna v Jordánsku, prakticky na hranicích Sýrie.

Všichni víme, že američtí vojáci jsou jak v Jordánsku, tak v Sýrii (nepochybně bez souhlasu tamní vlády B. Assáda, jejíž legitimitu ovšem USA zpochybňují) a také v Iráku.

Tato „detašovaná pracoviště“ Pentagonu jsou v dnešní málo přehledné situaci v Západní Asii (nebo chcete-li na Středním východě) přímo mucholapkou, která přitahuje zájem teroristů všech barev a směrů. Je otázka, jestli právě v těchto zemích – stejně jako v desítkách dalších zemí světa – mají američtí vojáci být. Zda nenastal čas, aby základny v těchto zemích opustili a nechali tyto země svému vývoji.

Vzpomínám si, jak mě při státní návštěvě Egypta, v předjaří roku 2006, tehdejší egyptský prezident H. Mubarak v dlouhém rozhovoru, který jsme spolu vedli, vysvětloval, proč je v zájmu Západu a jeho spojenců včetně Egypta v Západní Asii a v Severní Africe, aby nedošlo k útoku USA a Izraele na Írán. Tuto informaci o možném útoku vůbec nepovažoval za kachnu, ale naopak ji bral velmi vážně s tím, že pokud k takovému ataku na Írán dojde, poškodí to všechny významné spojence Západu v široké oblasti Afriky a Asie. Požádal mě proto, abych na základě naší debaty a jeho varování vypracoval memorandum, které pak rozešlu šéfům vlád všech zemí EU a NATO. To jsem také po svém návratu do Prahy udělal. K útoku na Írán nedošlo. Nepřeceňuji svou roli v tomto správném rozhodnutí, které udělali Pentagon a Izraelci, ale doufám, že nějaké malé procento mé memorandum toto rozhodnutí ovlivnilo.

Izrael v tuto chvíli se svou silnou armádou útočí na pozice teroristického hnutí Hamás v jižní Gaze, kde stále ještě existuje několik set kilometrů tunelů, v nichž Hamás skrývá podstatnou část svých ozbrojenců a vojenské síly. Bohužel však také zhruba stovku živých izraelských rukojmích. Izraelská vláda, a tedy i americká vláda, jsou ve velmi nepříjemné situaci.

Zdá se, že v dohledné době nelze Hamás vojensky porazit a vystrnadit ho z Gazy. Nikdo z izraelských, ani amerických politiků nepřišel zatím s řešením, které by bylo akceptovatelné pro druhou stranu, která sice představuje teroristické hnutí a má na rukou krev izraelských civilistů, na které nečekaně a bez varování zaútočilo 7. října minulého roku. Na druhé straně je Izrael a tedy i USA pod velkým tlakem mezinárodního veřejného mínění, a to nejen „globálního Jihu“.

Je to pravděpodobně Írán, který vyzbrojil ozbrojence Hútíů, kteří útočí na obchodní lodě v Rudém moři. A znesnadňuje tak světový obchod.

Je otázka, do jaké míry jsou dnes ozbrojenci Hútíů ovládáni právě Íránem, který je nepochybně spojencem Číny. Čína nemá žádný zájem na narušení či dokonce přerušení obchodních cest do Suezského průplavu.

Prostě Hútíové se mohli tak říkajíc utrhnout z řetězu.

Konec konců, zjevný klient Íránu, hnutí Hizballáh v jižním Libanonu, sice útočí na Izrael, ale jeho útoky mají spíše omezený charakter. A Hizballáh se rozhodně nechce pustit do válečného dobrodružství typu přímého válečného střetu s izraelskou armádou. Hnutí Hizballáh jistě plní přání svého největšího sponzora, kterým je právě Írán.

Někteří američtí kongresmani z republikánské strany se v těchto dnech dožadují razantní odvety vůči Íránu za zabití tří amerických vojáků v Jordánsku a zranění téměř dvou desítek dalších Američanů při zmíněném dronovém útoku na základnu.

Uvažuje se nahlas o úderech na cíle v Íránu, což mohou být jak útoky na vybrané vojenské cíle, tak na vedoucí osobnosti íránské armády či státu.

Nevidím to vůbec jako moudré řešení, protože násilí plodí jen násilí. A útok na Írán, který je mj. také spojencem Egypta v rámci sdružení BRICS, by mohl destabilizovat zatím klidné Jordánsko, jehož polovina obyvatel je palestinského původu. Prostě nastal čas pro diplomacii.

Bylo by nanejvýš rozumné, kdyby Katar s Egyptem domluvili co nejdelší příměří mezi Izraelem a Hamásem, během kterého by se vrátili v přesném časovém harmonogramu izraelští civilisté a vojáci, zajatí Hamásem 7. října, zpět do Izraele. A Izrael by měl pomocí prostředníků a svých vazeb na konzervativní arabské státy (Egypt, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty) hledat cestu k definitivnímu mírovému řešení konfliktu.

Jakkoliv je nyní těžko představitelné dvoustátní řešení na území historické Palestiny, kde by vedle sebe existoval jak Izraelský, tak Palestinský stát a žili by spolu v míru, je třeba se o to pokusit.

V současné době je situace v Západní Asii natolik výbušná, že připomíná situaci, ve které byl Západní Balkán krátce před zahájením I. světové války. Teď jde o to, aby všichni účastníci konfliktu zachovali rozvahu. Pokud bude konflikt eskalovat, může se rozrůst do mnohem širších rozměrů, nežli o jakých jsme v tuto chvíli ochotni uvažovat. A tou roznětkou by byly útoky USA, případně USA a Velké Británie a Izraele na vybrané cíle na íránském území.

Je potřeba vnímat také fakt, že irácká vláda udržuje formálně přátelské vztahy se Spojenými státy, ale na území Iráku jsou také umístěny íránské milice a většina obyvatel Iráku je šíitská. Je tedy svým srdcem blízko svým souvěrcům v Íránu.

A pokud dnes Spojené státy nemají vlastně žádný velký ekonomický zájem na dovozu energetických surovin z oblasti Perského zálivu, neboť jsou v zásadě v těchto komoditách soběstačné, naopak Evropská unie, včetně Česka tento zájem mít musí.

Česká vláda se snaží zbavit závislosti na dovozu energetických surovin z Ruska, proto dnes nemůže mít žádný zájem na rozšíření konfliktu v Západní Asii na širší spektrum zemí, z nichž se energetické suroviny do světa vyvážejí.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | středa 31.1.2024 11:41 | karma článku: 23.23 | přečteno: 450x

Další články blogera

Jiří Paroubek

Trapná nervozita vlády – traktory v Praze…

Včera ráno jsem jel, tak jako většina Pražanů, do práce městskou hromadnou dopravou (MHD). Bylo to pohodlné a lidí v metru bylo více nežli obvykle.

20.2.2024 v 9:41 | Karma článku: 30.93 | Přečteno: 696 | Diskuse

Jiří Paroubek

Analýza volebních preferencí agentury Kantar CZ za leden 2024

Spíše by bylo přesnější, kdybychom napsali za listopad minulého a leden roku tohoto. Ve stranických preferencích dochází podle agentury Kantar CZ jen k menším posunům, a to souhrnně ve prospěch stran dnešní vládní koalice.

13.2.2024 v 12:30 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 695 | Diskuse

Jiří Paroubek

Revolta či revoluce farmářů?

Zemědělství je strategická část ekonomiky a spolu s energetikou tvoří základ každé společnosti pro přežití. Bez dostatečné výroby potravin je každý stát snadno vydíratelný. Kdo bude riskovat hladomor?

12.2.2024 v 14:52 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Paroubek

Slon v porcelánu v zahraniční politice…

...aneb „nepouštět na saka“. Pro mladší generaci čtenářů jen připomenu, co výrok „nepouštět na saka“ znamená.

9.2.2024 v 14:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 859 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Leoš Prokeš

Dvě kategorie nakupujících je hyenismus.

Víte, že v dnešní digitální éře se stáváme svědky rozdělení společnosti na dvě velmi odlišné skupiny nakupujících?

22.2.2024 v 21:02 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 191 | Diskuse

Petr Hannig

I rohlík může v ústech zhořknout

„Od Rohlíku ani rohlík“, „Rohlík s Nutellou“ a podobná hesla zaplnila internet. Na sociálních sítích se objevují zprávy typu „Lidi ruší účty u firmy Rohlík.cz“ a mnoho dalších podobných postů.

21.2.2024 v 10:12 | Karma článku: 45.94 | Přečteno: 3647 | Diskuse

Jan Bartošek

Válka na Ukrajině podle Putina: Osud, otázka života a smrti..

Pár dní a bude to přesně dva roky, co Rusko začalo válku na Ukrajině. A jinak, než válkou tuto agresi nazvat nejde. Byť to ruská propaganda od začátku ostentativně označuje jako speciální vojenskou operac

21.2.2024 v 10:05 | Karma článku: 19.87 | Přečteno: 356 | Diskuse

Petr Lachnit

Ministři by si mohli přečíst Konfucia a vyvarovat se tak špatných konců

Když procházíme zmínky o daních v některých náboženstvích, napadá mě, že vše již bylo vymyšleno a vyzkoušeno. Mnohé bylo zapomenuto a nyní musíme znovu přijít na to, že co zavádíme, je blbost.

21.2.2024 v 8:57 | Karma článku: 15.22 | Přečteno: 246 | Diskuse

Věra Kovářová

Nejdříve Maastricht. Pak euro

Zatímco v zemích, kde se eurem platí, je popularita společné evropské měny vysoká, v České republice, která má k euru pořádně daleko, je na bodu mrazu. Taková je realita a každý politik s ní musí počítat.

20.2.2024 v 10:50 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 449 | Diskuse
Počet článků 825 Celková karma 29.91 Průměrná čtenost 1938

Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik

více

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...