Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Cesta k budoucímu vítězství!

ČSSD se stala v posledních týdnech lídrem průzkumů veřejného mínění, a to i podle nejrenomovanějších agentur, s výrazným předstihem před ODS. Po pěti dlouhých letech a s náskokem, který před ODS nikdy neměla. Od dubna 2005 - tedy po předchozím zhroucení voličské podpory až k 10% - je politika ČSSD určována v hlavních otázkách důsledně programem. Konkrétní politické kroky jsou na centrální úrovni korigovány především na základě výsledků sociologických a dalších (politologických či právních) analýz.

Především je třeba analyzovat, které faktory způsobují přeskupení nálad veřejnosti ve prospěch ČSSD a v neprospěch ODS. A vymezit, které z těchto faktorů budou působit přechodně a které více či méně trvale.

V prvé řadě, sociální demokracie dělá aktivní a flexibilní opoziční politiku. Sociální demokracie hlasuje v parlamentě pro cca 80% návrhů předkládaných vládou. V zásadních otázkách - a zejména je-li to v rozporu s programem ČSSD - však tato strana postupuje nekompromisně (tzv. reforma veřejných rozpočtů, radarová základna USA umístěná v ČR anebo aféra Jiřího Čunka). Co je ovšem zřejmě nejpodstatnější, to je značný rozdíl ve vnímání současné pravicové vlády a té poslední sociálně demokratické. Lidé na praktických věcech mohou provést srovnání obou vlád a také jej činí.

Na poklesu volebních preferencí ODS má nepochybně značný vliv neplnění neuskutečnitelných předvolebních slibů, které tato strana dala veřejnosti. Bohužel pro politickou kulturu v zemi, největší vládní strana několikrát dokázala, že ji jde jen o moc a nikoliv o službu veřejnosti. A že pro její získání a udržení je schopna učinit úplně všechno (tzv. Kubiceho zpráva, získání dua Melčák + Pohanka).

Podporu ODS negativně ovlivňují každým dnem také sílící obavy veřejnosti z budoucnosti v důsledku uplatnění tzv. reformy veřejných financí. Nemalý vliv jistě hraje také aféra předsedy KDU-ČSL Čunka a machinace státního zastupitelství spojené s jeho „omilostněním".

A jaké cíle si ČSSD musí klást v roce 2008?

Nejpozději v roce 2010 se sociální demokracie chce po volbách do sněmovny stát vedoucí vládní silou. K tomu, aby se tak stalo, musí rozšířit společenský záběr svého vlivu na významnou část středních vrstev, tedy i na části liberálních, středových voličů. A přitom neztratit voliče dosavadní. ČSSD pak musí programově i v praktické politice směřovat k pozici celonárodní strany. Pro srovnání, podobnou roli v Evropě na levici politického spektra naplňují nejlépe např. britská Labour Party nebo švédská sociální demokracie či španělská socialistická strana.

V příštích týdnech bude ČSSD usilovat o nejlepší možný výsledek v prezidentské volbě. Už dnes ČSSD tím, že se připojila ke kandidatuře prof. Jana Švejnara a nenominovala typického levicového kandidáta, ukázala svou otevřenost k občanské společnosti, svůj realismus, smysl pro toleranci a ochotu ke kompromisu v zájmu státu. Pokud se k této „prezidentské alianci" připojí i komunisté, prof. Švejnar se stane českým prezidentem.

Na podzim 2008 musí ČSSD udělat vše pro výborný volební výsledek ve třetině senátorských obvodů a v krajských volbách. Před třemi lety byla ČSSD schopna získat v krajských volbách pouhých čtrnáct procent hlasů. Na podzim 2008 by to mělo být nejméně 20 až 25%. V moravských krajích přitom má tato strana povinnost usilovat o volební vítězství. V krajích Středočeském, Ústeckém, Pardubickém a na Vysočině pak usilovat o výtečný volební výsledek, který by umožnil za určitých okolností prosadit v povolebním vyjednávání sociálně demokratického hejtmana. Hlavním úkolem volebních týmů v centru a v krajích v této souvislosti je dostat voliče k podzimním volbám. Ať tak či onak, bude nutné hledat cestu, jak přivést sociálně demokratické voliče k účasti ve volbách. Zatím jich chce dorazit ke krajským a senátním volbám jen třetina. A to je žalostně málo. Klíčem k řešení je především atraktivnost kandidátek a asertivně vedená volební kampaň.

Pokud jde o senát, ČSSD obhajuje 7 mandátů. To byl vlastně v minulosti mezně nejpříznivější volební výsledek dosažený po roce 1996. Cílem tedy musí být získat nejméně 7 nových senátorů. Za úspěch bych ovšem považoval volbu 10 až 12 sociálně demokratických senátorů. V souvislosti s volbami do senátu přitom ČSSD řeší vnitřně stále stejné problémy, alespoň v některých krajích. V nich funkcionáři zapomínají na minulé katastrofální výsledky a berou zatím jen malé ohledy na realitu výzkumů veřejného mínění (ČSSD si nechala zpracovat rozsáhlý průzkum týkající se jejích senátních a krajských kandidátů).

Mimořádně závažným cílem je změna přístupu části funkcionářů ČSSD. Jim se zdá, jakoby nebylo třeba dělat vlastně vůbec nic ke korekci současné politiky, stylu práce a politických postupů této strany. Průzkumy veřejného mínění ukazují přece tak závratnou podporu ČSSD! Myslím, že v této souvislosti je nutné dokončit v krátké době práci všech čtrnácti týmů pro modernizaci ČSSD (zatím ukončila práci jen část). Zejména dokončit práci týmu pro Prahu, dále týmu pro střední třídu a týmu, který připravuje vytvoření vnitrostranického systému vzdělávání.

Dalším cílem je - a to nejen na centrální úrovni - trvalý neformální dialog se společenskými, zájmovými a profesními organizacemi, s organizacemi národnostních menšin, nekatolickými církvemi atd. Sociální demokracie tradičně rozvíjí blízké vztahy s odbory, organizacemi důchodců a zemědělců, tedy s reprezentanty v současné době těch nejohroženějších vrstev obyvatelstva. Chce ale rozvíjet blízké vztahy také s organizacemi podnikatelů. Sociální demokracie přinesla svou hospodářskou politikou zemi a podnikatelskému stavu prosperitu a blahobyt. Podnikatelé mají přece shodný základní zájem s ČSSD, chtějí rovněž udržet v zemi sociální smír a prosperitu.

Sociální demokracie musí trvale sledovat, co potřebuje a čím žije česká společnost, jednotlivé její vrstvy, skupiny a části, promítat jejich zájmy do svého programu. Sjezd CSSD na jaře 2009 - oproštěn od volby předsedy ČSSD, která proběhne již dříve za účasti všech členů - bude možné věnovat programové inovaci této strany. Kromě jiného i v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu na jaře 2009.

Dalšími z cílů ČSSD, dosažitelných v tomto roce, bude rozpohybování činnosti některých stínových ministrů. Nelze totiž spoléhat na to, že se ODS porazí sama, vlastní hloupostí. Půjde o to na prvém místě pružně reagovat na materiály projednávané Topolánkovou vládou (tiskové konference uskutečňované i např. v regionech). U závažnějších otázek musí ČSSD přicházet vždy s promyšlenou alternativou řešení. Důležitým faktorem může být také určitá korekce stylu komunikace. Jde především o to, rozšířit komunikaci, dialog s veřejností. Znásobit cesty členů stínové vlády, ale také poslanců a senátorů ČSSD do okresů a měst. Zkrátka chce to více přímého kontaktu s lidmi, nečleny i členy ČSSD.

Cílem, který má mimořádnou důležitost, je další zkvalitnění vnitrostranické demokracie. Po dobrých zkušenostech získaných v posledním roce a půl půjde o to mnohem více využívat jako běžný nástroj vnitrostranické diskuse k závažným otázkám (v nedávné době např. k otázce protiraketového systému USA nebo přímé volby prezidenty atd.). Podle jejich výsledků vedení ČSSD koriguje svou politiku. Jde o to, aby se členové ČSSD mohli podílet na rozhodování své strany a více se solidarizovali se svým vedením.

Musí pokračovat doplňování členské základny, a to i tam, kde existuje neformální numerus clausus. Zkrátka, kde si členové ČSSD v místních organizacích vystačí sami a nevidí potřebu doplňovat členskou základnu.

Ovšem jen v málokteré okresní organizaci ČSSD se dělá opravdu politika směřující k zásadnímu rozšíření pozic této strany v komunální politice. Za poslední dobu se proto ČSSD jen málo posunula k tomu, aby získala v budoucnu podstatně větší zastoupení v komunální politice, a to především v tzv. „trojkových" obcích. K tomu je nutné především zakládat nové místní organizace a přijímat nové, kvalitní členy.

Co bude stát v ČSSD v roce 2008 také za změnu, to je marketingový přístup. Pravicová média a bulváry zejména ve druhé polovině roku 2007 přicházela s trvalými útoky na předsedu ČSSD a jeho blízké, rodinné příslušníky. Smyslem těchto útoků bylo především zakrýt problémy vládní politiky (aféra Čunek; tzv. reforma; chování a chyby premiéra a vlády atd.)  a ovlivnit vývoj veřejného mínění ve prospěch vlády a zejména ODS. Podle průzkumů, které pro ČSSD zpracovala v prosinci renomovaná agentura pro výzkum veřejného mínění, byl dopad těchto „kauz" na veřejnost minimální. Ukazuje se, že není nutné na vše, co se zveřejní, reagovat. Vlastně půjde o to přicházet do médií důsledně s vlastními politickými tématy a těm se věnovat. A to i přes tendenčnost významné části médií a snahu o bojkot opozičních politiků ze strany médií.

Na konci roku 2008 musí být výsledkem politiky ČSSD - a k tomu bude směřovat uplatnění celé řady v tomto článku uvedených či naznačených kroků - stabilizovat vysokou voličskou podporu této strany co nejblíže úrovni 40%.

Autor: Jiří Paroubek | středa 9.1.2008 11:58 | karma článku: 18,37 | přečteno: 3053x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 25,48 | Přečteno: 608x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,48 | Přečteno: 582x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Můj přítel Jiří Horák

Když jsem si v jednom médiu přečetl včera článek ke 100. narozeninám Jiřího Horáka, mrzelo mě, že jsem sám o něm nic nenapsal.

26.4.2024 v 9:37 | Karma: 12,27 | Přečteno: 354x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

SOCDEM na cestě podrazů…

Od časů B. Sobotky, jehož je Šmarda věrným přítelem a učedníkem, strana Lidového domu nastoupila podivnou cestu. Cestu podrazů. Podrážela především voliče, kterým často slibovala hory s horáky.

25.4.2024 v 12:20 | Karma: 19,74 | Přečteno: 492x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,87 | Přečteno: 479x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 841
  • Celková karma 27,13
  • Průměrná čtenost 1911x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik