Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč v demokraciích padají vlády?

Většinou proto, že ztrácejí parlamentní většinu. V dnešním článku J. Vachtla v MF Dnes „Jak Paroubek osladil vládě vedení EU“, se objevuje řada nepřesností a vlastně i dezinformací.

Pokusím se seřadit fakta, která ve Vachtlově článku chybí.

Podle fotografie pana redaktora se obávám, že v roce 2009, kdy k pádu Topolánkovy vlády došlo, byl pan redaktor ještě v obecné škole. Proto si věci nemůže pamatovat. A nastudovat si je třeba v dobovém tisku, je prostě problém. To je disciplína jen pro pilné, že pane redaktore.

1.   Topolánkova vláda neměla ve sněmovně již od prosince 2008 (vláda padla 24. 3. 2009) většinu poslanců na své straně. M. Topolánka jsem proto několikrát vyzýval ke konstruktivnímu jednání a nabízel jsem zapojení sociální demokracie do přípravy evropského předsednictví ČR. Přesto, že M. Topolánek toto v osobních rozhovorech slíbil, svůj slib nikdy nedodržel a vlastně jej ani nechtěl dodržet.

2.   Důvodem hlasování o nedůvěře Topolánkově vládě byl skandál, který spočíval v tom, že osobní přítel a hlavní rádce M. Topolánka, Dalík, „přesvědčoval“, vlastně vykonával nátlak na jednoho z redaktorů ČT, aby nebyla odvysílána kompromitující reportáž o poslanci Wolfovi (t. č. na útěku před spravedlností v Paraguayi). Ten přeběhl od sociální demokracie a podporoval ve sněmovně zhruba od poloviny roku 2008 vládní koalici.

3.   Vcelku správně se v článku píše, že opoziční strany by tehdy nikdy nebyly úspěšné při hlasování o nedůvěře vládě, kdyby je nepodpořili také dva bývalí poslanci ODS a dvě bývalé poslankyně strany Zelených. Ale to je snad věcí vládní koalice, aby si dokázala udržet své poslance....

4.   Redaktor Vachtl ve svém článku v rozporu s fakty píše, že prý „Paroubek totiž neměl žádný plán, co po pádu vlády podniknout“.

     To ale není pravda. Lze to doložit články z tehdejšího denního tisku. Nabídl jsem předsedovi ODS a premiérovi v demisi Topolánkovi, aby mandát vlády v demisi dokončil do 30. 6. Tedy do termínu ukončení českého předsednictví. Měl jsem však, v souladu s rozhodnutím orgánů ČSSD podmínku, že funkci ministra vnitra nebude fakticky vykonávat Ivan Langer. Jinak řečeno, že ministerstvo vnitra bude řídit někdo z jeho náměstků. Pro M. Topolánka to byla nepřijatelná podmínka, neboť prý I. Langer ho udržel na listopadovém kongresu ODS ve funkci předsedy strany. Takže o svém konci rozhodl sám M. Topolánek. Pak tedy nastoupil plán B, který předepisuje Ústava v případě nedůvěry vládě, když hladce byla sestavena ve spolupráci předsedů ČSSD, ODS a Zelených úřednická vláda. Ta dovedla české předsednictví zdárně do konce. Díky ministru zahraničí Janu Kohoutovi to bylo naprosto profesionální. Vůbec nesouhlasím s tím, co píše autor článku, že „zbytek předsednictví, téměř polovina pod Fischerem, byl podle politologů už jen čistě administrativní“. Chtělo by se zeptat, kterých „politologů“ se autor článku zeptal. Pokud to byl diletant Jelínek, ten není žádným měřítkem věcí a problémů. Ve Fischerově vládě na rozdíl od té Topolánkovy byli naopak odborníci.

5.   Pokud dnes M. Topolánek tvrdí, že následně slýchal od evropských lídrů, že to bylo „bláznovství a nezodpovědnost", bylo by dobré,  aby uvedl kterých. Jak jsem popsal výše, M. Topolánek měl šanci předsednictví dokončit, měl velkorysou nabídku ode mě a od ČSSD, nevyužil ji. 

     Pokud bych se podíval na to, jaká byla příprava předsednictví ČR v EU před rokem 2009, pak musím konstatovat, že byla špatná a neprofesionální. Aparát EU je ovšem schopen u menších a malých zemí, které nemají možnosti a zkušenosti jako třeba Německo či Francie, velkou část organizace akcí předsednictví převzít na svá bedra. To se stalo i v první polovině roku 2009 a nebylo to dáno pádem Topolánkovy vlády.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | úterý 31.5.2022 14:26 | karma článku: 17,09 | přečteno: 407x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 25,49 | Přečteno: 611x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,48 | Přečteno: 582x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Můj přítel Jiří Horák

Když jsem si v jednom médiu přečetl včera článek ke 100. narozeninám Jiřího Horáka, mrzelo mě, že jsem sám o něm nic nenapsal.

26.4.2024 v 9:37 | Karma: 12,27 | Přečteno: 354x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

SOCDEM na cestě podrazů…

Od časů B. Sobotky, jehož je Šmarda věrným přítelem a učedníkem, strana Lidového domu nastoupila podivnou cestu. Cestu podrazů. Podrážela především voliče, kterým často slibovala hory s horáky.

25.4.2024 v 12:20 | Karma: 19,74 | Přečteno: 492x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,87 | Přečteno: 479x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Západ má strach z ruské porážky stejně jako z té ukrajinské, soudí Zelenskyj

18. května 2024  8:46

Sledujeme online Západ se bojí porážky Ruska stejně jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. Řekl to v pátek...

Klimatičtí aktivisté ochromili letiště v Mnichově, vybrali si rušné svátky

18. května 2024  8:34

Letiště v Mnichově dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí...

Kvůli nehodě kamionu je uzavřena D35 u Olomouce ve směru na Mohelnici

18. května 2024  7:39,  aktualizováno  7:45

Kvůli nehodě kamionu byla dnes časně ráno uzavřena dálnice D35 u Olomouce-Nemilan ve směru na...

Vláda se bude zabývat budoucnosti zóny Plzeň-Líně. Letecká záchranka zůstává

18. května 2024  7:23

Ministři se po stažení plánu na budování továrny na výrobu baterií do aut v loňském roce znovu...

  • Počet článků 841
  • Celková karma 27,13
  • Průměrná čtenost 1911x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik